Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Ze zvířecí říše: Zpěváček uprostřed zimy

Červenka obecná se pyšní krásnou náprsenkou a melancholickým zpěvem. Tento vynalézavý a zvědavý ptáček je malý vzrůstem, ale s velkým srdcem.

Jana Kantorová | 28. 10. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Kdo by neznal červenku, lidově zvanou též čerkýnka, čermáček, čermák, červánek, červenóšek, červik, hudačka, mucháček nebo raška. Na první pohled působí zcela nenápadně – vrchní peří světle hnědé, bříško světle šedé. Od ostatních ji však odlišuje výrazná, červenorezavá náprsenka, které červenka obecná (Erithacus rubecula) vděčí za své jméno. Tento drobný ptáček z čeledi lejskovitých je velký maximálně čtrnáct centimetrů a váží nanejvýš osmnáct gramů. O to více je však výrazný jeho melancholický zpěv, který se ozývá z hustých porostů

Galerie: Zpěvavý pták, které můžete slyšet i v zimě
Mohlo by se vám líbit

Fauna: Lovci v českých vodách

V polovině šestého měsíce každého roku nastává rybářům lovícím dravé ryby velký den – 16. června končí doba hájení, smí se jít na dravce! Které rybí druhy mezi ně patří?
marianne.cz

Pod rouškou tajemna 

Točí se kolem něj i mnoho příběhů. V severské mytologii nosila červenka zprávy bohu blesků Thorovi. Podle anglické pověsti zase svým zpěvem utěšovala Krista na kříži – možná odtud ta melancholie v jejím zpěvu. Jeho krev jí ulpěla na hrudi, a tak prý tento ptáček získal svoji charakteristickou skvrnu. Samečka od samičky těžko rozeznáte, a to dokonce ani podle zpěvu. Zpívají totiž obě pohlaví, jen každé v trochu jiné roční době. Červenky hnízdí pravidelně dvakrát ročně v období od začátku dubna do července. Samička staví svá hnízda nejraději blízko u země, například mezi kořeny nebo v dutině pařezu. Občas se jí povede i poněkud kuriózní stavba. Protože nejde o nijak plaché ptáky, jejich hnízdo můžete objevit v poštovní schránce nebo ve věnci na dveřích. Zajímavostí je též zpěv samičky, který je možné zaslechnout v mimohnízdním období.  

Mohlo by se vám líbit

Okouzlující fauna: Noblesní slepice na tři? Páv!

Král Šalamoun měl na unikátním pohyblivém trůnu jako ozdobu i zlatého páva. Bible tvrdí, že panovník tyto nádherné ptáky uctíval a obdivoval jako šperk i stráž. Barevní pernatci nadchli i Alexandra Velikého. Otevřel jim cestu do Evropy, do svého srdce i své kuchyně.
marianne.cz

Risk je zisk 

Kromě hnízdní doby žijí červenky samotářsky a samičky si velmi ostře, až žárlivě, střeží své území. K mírumilovnému vymezení území jim slouží právě zpěv. Vetřelce, svého partnera, snesou jen v období páření a péče o mláďata. S červenkami se sice můžete setkat po celý rok, většina ptáků žijících v Česku ale odlétá zimovat na jihozápad a nahrazují je červenky ze severu. Ty, které zariskují, neodletí a přežijí, si už během prosince začínají hledat správného partnera. Na jaře pak mají možnost zabrat si nejlepší území a začnou tak hnízdit dřív než ostatní červenky, vracející se vyčerpané z dlouhé cesty. Ať už je to pro její melancholický zpěv či krásné zbarvení, červenka obecná patří mezi nejoblíbenější tuzemské ptáky. V roce 2016 ji dokonce vyhlásili čeští ornitologové ptákem roku. 

Mohlo by se vám líbit

Naše fauna: Volá tě vlaštovka na drátě!

Pospíchají, jsou zvědavé a můžou se přetrhnout, aby byly všude první. Ne nadarmo se o průkopnických činech mluví jako o prvních vlaštovkách... Ovšem pozor, jedna jaro nedělá, nutno čekat na celé hejno.
marianne.cz

Jak přilákat červenku na vaši zahradu 

„Chcete-li se poslechem zpěvu a pozorováním těchto milých ptáčků těšit i ve svém okolí, vyhněte se chemii,“ doporučuje Alena Klvaňová, šéfredaktorka časopisu České společnosti ornitologické Ptačí svět a dodává: „Červenky, stejně jako většina pěvců, krmí svá mláďata hmyzem, žížalami a pavouky. Pesticidy však způsobují, že je takové potravy v zahradě málo nebo je otrávená. Červenky sbírají potravu převážně na zemi. Uvítají proto vrstvu vlhké půdy s listovkou někde v koutu zahrady, potěší je i kompost, suchý kmen či pařez nebo kamenná zídka. Navrstvíte-li v klidném zákoutí hromádku klestí a trnitých větviček, usnadníte červenkám hnízdění. Poskytnete jim zároveň úkryt před kočkami. Koncem léta pak tyto pěvce nejvíc potěšíte bobulonosnými keři, jako je bez, kalina, hloh nebo brslen. Rády využijí i porost popínavého břečťanu nebo psího vína.“ 

Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Křehký MANEKÝN, to je otakárek fenyklový

Výrazná černá kresba na křídlech, ostré zadní výčnělky připomínající ocas vlaštovky. Tak se od jiných motýlích druhů odlišuje otakárek fenyklový, jeden z našich nejkrásnějších motýlů. Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se mu vlastně říká fenyklový?
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Červenku obecnou můžeme v našich končinách pozorovat i v zimě. Někteří jedinci se však na období chladných měsíců přece jen raději stěhují do oblastí Středomoří a Blízkého východu. 
  • Peří samiček a samečků vypadá stejně. Krásná, červenorezavá náprsenka je pro ně typickým znakem. 
  • V keltské a germánské mytologii se červenka těšila velké úctě – byla považována za posla slunce. Ve Velké Británii je dokonce tak oblíbená, že získala titul národního ptáka. Její motiv se velmi často objevuje i na vánočních pohlednicích. 
  • Tento drobný ptáček mívá rozpětí křídel do dvaadvaceti centimetrů.  
  • Pokud chcete hmyzožravé červenky potěšit a také jim ulehčit přežití zimních měsíců, vězte, že milují tukové kouličky. Krmítko  zavěste nízko nad zemí – tzv. ptačí stůl. Celoročně jim nabízejte vodu v pítku. 
  • Stavbu hnízda má na starosti samička. Vybírá si keře a stromy s hustým podrostem. Zázemí si staví z mechu, větviček, stébel a kořenů. V době, kdy sedí na vajíčkách, o ni sameček obětavě pečuje a nosí jí potravu. 
  • Do hnízda snese samička čtyři až pět malých, hnědě kropenatých vajíček. Mláďata červenek se líhnou zhruba po dvanácti až patnácti dnech. O potomstvo se pečlivě starají oba rodiče. Po dvou týdnech mladé červenky vylétávají z hnízda. 
Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Pilný jako... čmelák!

Ne náhodou dostalo legendární práškovací letadlo název Čmelák. Jako stejnojmenný zástupce blanokřídlých musel i stroj plnit náročné úkoly. Právě čmeláci patří k užitečnému hmyzu, kam se hrabou včely!
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Zahrada
Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zahrada
Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Zahrada
První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit