Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Louka místo trávníku: Posekáte ji dvakrát ročně, a ještě vám hmyz poděkuje

Sekáte trávník každý týden, a přesto je pořád plný plevele, holých míst nebo žlutých skvrn? Co kdybychom vám řekli, že existuje zahrada, kterou stačí posekat jen dvakrát do roka a která zároveň přiláká motýly a včely z celého okolí? Řeč je o kvetoucí louce. Není to sen, ale reálná možnost pro každého, komu se nechce trávit víkendy za sekačkou.

nikola.zatloukalova | 27. 03. 2025

Zelený, perfektně zastřižený trávník patří už léta ke standardu českých zahrad. Jenže co se na první pohled zdá jako ideál, znamená také spoustu práce, vody a starostí. Louka místo trávníku je přitom krásná alternativa, která šetří nejen váš čas, ale také životní prostředí. 

Louka nebo trávník – v čem je rozdíl? 

Klasický trávník se seká v sezóně jednou až dvakrát týdně, vyžaduje pravidelnou zálivku, hnojení a často bojuje s plevelem. Oproti tomu kvetoucí louka se kosí jen dvakrát ročně – nejčastěji na konci června a pak na podzim. To znamená méně práce a víc času na relaxaci nebo rodinu. Navíc louka přirozeně přitahuje hmyz a drobné živočichy, kteří dnes často zoufale hledají útočiště v městské zeleni. Vaše zahrada se tak stane místem, kde bude nejen hezky, ale také se stane prospěšnou pro okolní přírodu. 

Jak založit louku na vlastní zahradě? 

Nemusíte hned vykopat celý stávající trávník. Nejlepší je začít postupně, na menší ploše. Vyberte část zahrady, kde byste rádi viděli louku, a připravte půdu. Nejdřív ji posekejte nakrátko, lehce ji narušte hráběmi nebo provzdušněním a osejte luční směsí, kterou si můžete vybrat podle podmínek své zahrady – existují směsi do sucha, do stínu i na slunce. Semena vybírejte pečlivě: jsou dostupná buď jako směsi přímo od výrobců nebo si můžete zvolit vlastní druhy podle svého vkusu a lokality. Dobře se osvědčuje například směs s kopretinami, chrpami, vlčími máky, třezalkou nebo zvonky. Pokud to chcete mít téměř bez práce, můžete se podívat také na možnost květinových bomb. Jde o malé koule plné různorodých semen, které stačí zasadit a čekat, jaká krása z nich vyroste. Na trhu je hned několik výrobců, třeba Lipoo nebo Blossombs. První zmíněné jsem vyzkoušela do truhlíků (mají i bylinky) a dařilo se jim hezky.

Mohlo by se vám líbit

Kopřivy nejsou jen plevel: Využijete je na zahradě i v kuchyni

Když se řekne kopřiva, většina z nás si představí jen nepříjemné pálení a zarostlé kouty zahrad, které je potřeba rychle vytrhat. Pravda je ale někde úplně jinde – kopřivy jsou extrémně užitečné rostliny, které najdou svoje místo nejen na zahradě, ale i ve vaší kuchyni.
marianne.cz

Kdy louku sekat a jak o ni pečovat? 

Velkou výhodou louky oproti klasickému trávníku je minimální údržba. Louka se kosí obvykle jen dvakrát do roka. První kosení by mělo proběhnout koncem června nebo začátkem července, po hlavní vlně kvetení, kdy už rostliny vysemenily. Podruhé louku posekejte na podzim – ideálně v říjnu. Posečenou trávu vždy shrabte, protože louka potřebuje chudší půdu, aby kvetla opravdu bohatě. Mimo sečení je údržba opravdu minimální. Louka se nemusí přihnojovat, a dokonce ani pravidelně zalévat, protože rostliny v ní obvykle zvládají sucho mnohem lépe než citlivý anglický trávník. 

Co dělat, když se objeví plevel? 

Na louce mají většinu „plevelů“ rády motýli a další hmyz, takže je vlastně nemusíte vůbec řešit. Rostliny, které považujete za nežádoucí, jako například bodláky nebo šťovík, jednoduše pravidelně posekejte dříve, než vytvoří semena. Za pár let se tak přirozeně minimalizují. Pokud přece jen chcete louku upravit, ručně plevel vytrhněte, ale v malém množství vám příroda sama poradí nejlépe. 

Mohlo by se vám líbit

Orchideje nezalévejte, ale namáčejte. Budou zdravé a pokvetou. Zkuste to!

Mnozí z nás mají stejnou zkušenost: jako dárek dostaneme nebo si z obchodu přineseme nádhernou orchidej. Má pevné listy a dechberoucí květy, které musí mít podpěru, aby se rostlina nezlomila. Za pár týdnů je ale všechno jinak.
marianne.cz

Louka jako styl zahrady, který se vrací do módy 

Dnes už není louka v zahradě jen volba nadšených ekologů – stává se moderní alternativou pro všechny, kdo chtějí zahradu hezkou, praktickou a zároveň ohleduplnou k přírodě. Louka navíc skvěle zapadne i do moderních zahrad, kde vytvoří příjemný kontrast k přísnějším liniím záhonů, pergol nebo teras. Dobře se kombinuje s dřevěnými prvky, přírodními cestičkami z kamenů nebo s odpočinkovými zónami, kde si můžete vychutnat svůj zasloužený relax. 

Čtěte také: Nábytek od popelnic a šikovné ruce: Yvonne vytvořila útulný domov snů uprostřed kouzelné zahrady

Dřív bydlela v novostavbě s moderním nábytkem. Pak se Yvonne přestěhovala do starého statku na venkově a zamilovala se do věcí s příběhem. Dnes je jejím životním mottem „upcycling“, kdy dává starým věcem nový účel. Nechte se také inspirovat a navštivte s námi její domov i úžasnou zahradu!
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Meteorologové z přírody: Podle kterých zvířat poznáme, jaké bude počasí?

Meteorologové z přírody: Podle kterých zvířat poznáme, jaké bude počasí?

Zahrada
Domácí hnojiva z kuchyně: Tohle všechno můžete použít na záhony a podpořit bohatou úrodu

Domácí hnojiva z kuchyně: Tohle všechno můžete použít na záhony a podpořit bohatou úrodu

Zahrada
Kopřivy nejsou jen plevel: Využijete je na zahradě i v kuchyni

Kopřivy nejsou jen plevel: Využijete je na zahradě i v kuchyni

Zahrada
Kupujete rostliny v supermarketu? Vybírejte pečlivě a věnujte jim odpovídající péči hned v prvních dnech

Kupujete rostliny v supermarketu? Vybírejte pečlivě a věnujte jim odpovídající péči hned v prvních dnech

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit