Zahrada rajských pokušení na Drahanské vrchovině potěší oko a pohladí na duši
Vybudovat takový eden není jen tak, tím spíš, že v něm vedle sebe rostou bylinky jak tuzemské, tak exotické. Jarmile Podhorné se to ale podařilo. Přijměte tedy pozvání do naprosto unikátní bylinkové zahrady, jediné v Česku, kde vedle sebe v přátelském sousedství rostou všemožné léčivky.
V Brodku u Konice nedaleko Prostějova takovou zahradu založila paní Podhorná. Plány na její vybudování nosila v hlavě dlouho a chtěla taky, aby lidé měli možnost vidět, jak exotické rostliny vypadají. Nakonec ji, za pomoci botanika a specialisty na tropické a subtropické rostliny, profesora Pavla Valíčka, který jí do začátku poskytl několik desítek rostlin, začala budovat v roce 2009.
Text: Adéla McLintock
Boží zahrádka
"Když přežily první zimu v nevytápěném skleníku, tak jsem si řekla, že zkusím, jestli přežijí zimu i venku. Přežily a dokonce tu i prospívají," směje se Jarmila Podhorná. Pokud sem na jaře, v plném létě ba i na podzim zavítáte, okouzleně se budete zastavovat u každého z malých políček a studovat, jakéže to rostlinky na něm rostou. A nebudete jediní. Na pestrobarevné květy se slétají jak všemožní motýli, tak pilné včely či čmeláci, sem tam sem přilétne i dlouhozobka. Přitahují je nejen gargantuovsky bodlákovitě kvetoucí artyčoky, modravé kvítky pilátu lékařského, bělotrnu, slézovky, modré zvonkovité květy platycodonu velkokvětého či drobounké šišáku bajkalského. Každá rostlina je tu pečlivě označená, aby návštěvníci, kteří sem přijíždějí v hojném počtu, přesně věděli, jak se která jmenuje a jaké jsou její léčivé účinky. Kochat se tak můžete půvaby jak nenápadné plazivé gotu koly, která umí posilovat paměť a zlepšovat koncentraci, tak witánie snodárné, přezdívané také podle země původu a až zázračných účinků indický ženšen či anginovníku, jenž svými nádherně oranžovými květy připomíná spíš orchidej, nebo belamkandy čínské – co rostlina, to studnice léčivých účinků.
Všemocná příroda
Lidé totiž podle paní Podhorné žijí moc uspěchaně a neustále jsou ve stresu. Když se necítí dobře, vezmou si prášek a vůbec neřeší, že by měli spíš víc poslouchat hlas svého těla, které jim skrz zdravotní potíže hlásí nějaký problém. Přírodní léčba je sice podle ní dlouhodobější, ale má také trvalejší výsledky bez vedlejších účinků a pomáhá probudit a posíllit organismus tak, aby se dokázal vyléčit sám. Výrobě prostředků pro přírodní léčbu, tinktur a olejů, zasvětila celé období života, které vetšina jiných tráví zaslouženou penzí. Jaro je, nejen tady v Brodku, sezonou pupenů. Ne všude je ale využívají jako tady. Tinktura z nich pomáhá tělu povzbudit jeho vlastní obranyschopnost a taky ho regeneruje. Pupeny rostlin totiž obsahují to nejlepší, co v sobě rostina má – hormony, stopové prvky, enzymy i minerály. Tento způsob přírodní stimulace se nazývá gemmoterapie a podle paní Podhorné je jednoznačně léčbou budoucnosti. Vybudování pupencové zahrady proto věnovala nemalé úsilí a značné finanční prostředky. Výrobna její firmy, symolicky nazvané Naděje, dnes produkuje na dvě stovky tinktur, kosmetické masti a oleje, jež pomáhají přírodním způsobem léčit neduhy, na které je často moderní medicína krátká.
- Zdroj článku
-
Zdroj: Venkov a styl