Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Péče o trávník na jaře: Zelený koberec nestojí za zničená záda ani otrávenou přírodu

Jaro je tady. A s ním taky sezóna, kdy se po celé zemi probouzí jeden zvláštní fenomén: hromadné trápení s trávníkem. Sousedi vytahují sekačky, dosypávají hnojiva, rozebírají mech a koukají přes plot, kdo to letos zvládne líp. Jenže pozor, krásný trávník nemusí znamenat každodenní dřinu, nákup chemie za tisíce ani zoufalství, že tam, kde má být zelený koberec, je zatím jen flekatý chaos.

nikola.zatloukalova | 10. 04. 2025

Základní pravda zní: trávník není výstavní síň. Je to živý organismus. A po zimě má plné právo vypadat unaveně, mít lysiny nebo být trochu zašedlý. Není potřeba panikařit. Příroda má svůj rytmus – a my bychom ho měli spíš respektovat, než s ním bojovat. Co tedy dělat na jaře, když nechcete sežrat hromadu chemie a nechat si zruinovat víkend hektolitrem herbicidu?

1. Nechte ho probudit

Jakmile sleze sníh a zem oschne, trávník si potřebuje hlavně oddechnout. Pokud je podmáčený, nešlapejte po něm. Počkejte, až oschne. Pak teprve přichází čas na první krok. Důkladné vyhrabání staré trávy a mechu je základ. Ne kvůli estetice, ale aby mohl trávník dýchat. Použijte klasické železné hrábě. Žádná věda, jen poctivá ruční práce. Bonus: Mech nevyhazujte. Dá se skvěle využít na mulč nebo do dekorací.

2. Provzdušnění ano, ale s rozumem

Vertikutace – ten strašák všech chatařů. Někdo na ni přísahá, jiný ji považuje za přehnaný zásah. Pravda je někde uprostřed. Jestli máte trávník starší, udusaný a hustý jako koberec z osmdesátek, mírná vertikutace pomůže. Ale pozor, ne v každé zahradě je nutná každý rok. A určitě ne hluboko. Spíš jemně „poškrábat“ než orat. Alternativa? Aerace vidlemi. Pracnější, ale ekologická. Prostě trávník na několika místech prošpikujete klasickými vidlemi. A on se vám za to odvděčí.

Mohlo by se vám líbit

První jarní bylinky: Vyrobte si domácí sirup z pampelišek nebo sedmikrásek

S prvními jarními dny vykukují ze země nejen sněženky a krokusy, ale také pampelišky a sedmikrásky. Tyhle nenápadné květiny možná na zahradě přehlížíte nebo dokonce sekáte, ale děláte velkou chybu. Jsou totiž nejen krásné na pohled, ale taky plné látek, které dokážou pořádně nakopnout vaše zdraví. A nejlepší způsob, jak jejich sílu využít, je domácí sirup.
marianne.cz

3. Přisít nebo nechat být?

Pokud máte holá místa, přisévání je fajn. Ale vybírejte směs pro konkrétní podmínky – stín, slunce, sucho, časté chození. Univerzální mixy bývají často zklamání. Zásadní je dobře zalít a nezapomenout přikrýt slabou vrstvou kompostu nebo mulče. Bez toho to ptáci sežerou dřív, než si vůbec všimnete, že jste něco zaseli.

4. Hnojení? Ano, ale přírodně

Trávník roste, protože má kořeny. Ne protože mu každý měsíc nakopnete dusík. Takže místo syntetiky zkuste:

  • Kompost prosátý přes síto.
  • Rostlinné jíchy (např. z kopřiv).
  • Rostlinný mulč – posekanou trávu nevyhazujte, ale tenkou vrstvu nechte jako živiny zpět.
  • A hlavně – hnojte s mírou. Trávník nepotřebuje být přetopený sportovní stadion.
Mohlo by se vám líbit

Louka místo trávníku: Posekáte ji dvakrát ročně, a ještě vám hmyz poděkuje

Sekáte trávník každý týden, a přesto je pořád plný plevele, holých míst nebo žlutých skvrn? Co kdybychom vám řekli, že existuje zahrada, kterou stačí posekat jen dvakrát do roka a která zároveň přiláká motýly a včely z celého okolí? Řeč je o kvetoucí louce. Není to sen, ale reálná možnost pro každého, komu se nechce trávit víkendy za sekačkou.
marianne.cz

5. Sečení jako rituál, ne stres

První seč přijde, až tráva opravdu roste. Ne když má tři centimetry a vy už nervózně přešlapujete se sekačkou v ruce. Ideálně sekat výš a častěji, než nízko a přehnaně. Tráva si tak vytvoří pevnější kořeny, lépe udrží vlhkost a nebude tak náchylná na přehřátí nebo vyschnutí. A pokud vás to nebaví? Vážně zvažte kvetoucí louku nebo trávník s bylinkami. Sedmikrásky, jitrocel nebo rozrazil nevypadají jako problém. Jsou to spojenci.

Bez chemie to jde. A je to radost

Jarní péče o trávník nemusí být sprint. Nemusí být ani soutěž. Může to být naopak docela příjemná část sezóny. Chvíle, kdy si s kávou v ruce projdete zahradu, hrábnete si do hlíny, a víte, že to děláte dobře. Pro sebe, pro přírodu, i pro nohy, které se v létě budou prohánět po zdravém, živém trávníku. A ne po chemickém koberci s plíživým stresem.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Klíšťata jsou zpátky: Co všechno potřebujete vědět a jak se jim efektivně bránit?

Klíšťata jsou zpátky: Co všechno potřebujete vědět a jak se jim efektivně bránit?

Zahrada
Kvíz: Poznáte bylinky podle vzhledu a vůně? Otestujte své znalosti!

Kvíz: Poznáte bylinky podle vzhledu a vůně? Otestujte své znalosti!

Zahrada
Poznejte pokojovky, které vám doma vyčistí vzduch a ozdraví interiér

Poznejte pokojovky, které vám doma vyčistí vzduch a ozdraví interiér

Zahrada
Zahrádkářská noční můra: Mráz v dubnu zničí, co jste piplali celé týdny. Jak tomu zabránit a rostliny ochránit?

Zahrádkářská noční můra: Mráz v dubnu zničí, co jste piplali celé týdny. Jak tomu zabránit a rostliny ochránit?

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit