Vytvořte si na vaší zahradě louku, která bude krásná pro oko i užitečná pro hmyz
Díky osvíceným nadšencům z luční květnice nazvané Planta naturalis také vaši zahradu mohou rozzářit nejen květy různých barev, ale také všemožné divoké, ale krásné býlí.
Něžně poetická jména jako všedobr, velbloudník chundelka nebo třeba zeměžluč spanilá či jílek mámivý. Nejen tyto polozapomenuté byliny, ale spoustu dalších druhů můžete spatřit v botanické květnici v Markvarticích u Sobotky, kde se Planta naturalis nachází.
Zachraňujeme co se dá
Podle Zdeny Nikodémové, která luční květové hospodářství spolu s Bohumilem Bradnou víc než před čtvrtstoletím zakládala, lidé průmyslovým hospodařením připravili přírodu o víc jak dvě třetiny lučních květin a trav. Planta naturalis se proto v rámci záchranného pěstování snaží navýšit rozmanitost luční vegetace a zachovat ji ve vší přirozenosti tak, jak měla v úmyslu příroda.
Nechte přírodě volnou ruku
Při zakládání květové louky musíte však počítat s tím, že nikdy nerozkvetou naráz všechna semínka, která jste zaseli. Okamžitě klíčí jen část z nich, ostatní čekají až na příhodnější podmínky, takže je dobré vysít více druhů a pak nechat přírodu, aby vše ostatní zařídila už sama. Hnojit netřeba a sekat jednou týdně také není nutné a dokonce ani vhodné. Podle Bohumila Bradny je dobré rozdělit osázenou plochu na tři díly a první posekat v půli května, druhý až odkvetou kopretiny a poslední až o pár týdnů později – klidně sekačkou nebo pěkně postaru, kosou.
Směsi na míru
Ročně tu nasuší víc jak pětadvacet tun bylin. Dvě třetiny jsou určené k dalšímu zpracování a zhruba třetina na semeno. Těch tu skladují asi na patnáct set druhů, z nichž vznikají unikátní směsi – pro motýly, horské louky, bylinkové či z polního kvítí. Vybere si tu prostě každý, kdo si ze své zahrady chce udělat malý soukromý ráj na zemi.
Kromě lučních směsí tu mají k dispozici také semena jednotlivých druhů více či méně ohrožených rostlin, například koukolu, arniky, nebo brutnáku.
Zdroj informací: Venkov a styl