Seznamte se s velmi dobře utajenými léčivkami našich luk a zahrad. Rostou u vás také?
Tyto okrasné rostliny běžně zdobí naše zahrady a okenní parapety, přesto o jejich léčivé síle, kterou využívají ve své domovině od nepaměti původní obyvatelé, nemáme možná ani tušení.
Dlužicha americká (vlevo) a hortenzie keříčkovitá.
Dlužicha americká – královna svíravé chuti
Svými geny se dlužicha (Heuchera americana), zajímavá léčivka, podílela na celé řadě v současnosti velmi oblíbených kultivarů dlužich, které jsou okrasné především listy v neuvěřitelně barvné škále od purpurové po limetkově zelenou. Dlužichy tvoří přízemní růžici zubatých listů, které vyrůstají z dužnatého oddenku přecházejícího ve stonek. Květy jsou méně nápadné, v latách. Většině dlužich se daří na polostinném stanovišti v běžné zahradní půdě, která nikdy nesmí být přemokřená.
Použití
Američtí indiáni ve svém tradičním léčitelství dlužichu používali všude tam, kde my používáme dubovou kůru. Její oddenek obsahuje totiž až dvacet procent tříslovin se silným svíravým účinkem. Proto se používá do sedacích koupelí k léčbě hemoroidů a také například poporodních poranění. Zastavuje mnoho druhů krvácení a výplachy úst pomáhají v hojení aftů. Oblíbená byla dlužicha i jako kloktadlo při akutních bolestech v krku. v 18. století se dokonce hojně využívala k léčbě nádorů a žaludečních vředů.
Hortenzie stromečkovitá, kráska drtící kámen
Rostlina s latinským názvem Hydrangea arborescens je jednoznačně jedním z nejkrásnějších zahradních keřů pozdního léta. Chlubí se velkými srdčitými listy a plochými vrcholky krajkově jemných zelenobílých květů, které se hodí i k sušení. Doputovala k nám z východu Sppojených států, kde ji Čerokézové a následně i bílí osadníci využívali jako léčivou rostlinu. Pěstujte ji na slunci či v polostínu v živné vlhčí půdě. Velmi špatně ale snáší sucho.
Použití
Z hortenzie se sklízí kořen a odvar z něj následně pomáhá při léčbě ledvinových a močových kamenů, jejichž celistvost narušuje. Velmi dobře také působí při zvětšení prostaty a ulevuje od bolesti způsobené ledvinovou kolikou. Na močové cesty má ovšem odvar z hortenzie obecně prospěšný vliv, pomáhá je totiž udržovat bez infekcí. Dále se uvádí její schopnost čistiti krev a celý lymfatický systém. Čínská medicína ji řadí k padesáti nejdůležitějším bylinám v boji proti rakovině žaludku.
Mučenka pletní.
Mučenka pletní – rostlinný diazepam
Severoamerická liána s nepřehlédnutelnými květy patří s mučenkou modrou k nejpěstovanějším u nás. Na chráněném stanovišti, s přikrývkou a v mírné zimě přežijí i místní klima. Plody jsou jedlé a znáte je spíš pod obchodním názvem maracuje.
Použití
Pro lékařské účely se užívá sušená nať mučenky pletní, u ostatních nebyl léčívý účinek prokázaný. Čaj dokáže tišit mysl, je alternativou léků na spaní, ale bez vedlejších účinků. Pomáhá při bolestech hlavy způsobených stresem a snižuje tlak. Používá se při léčbě drogové závislosti, tlumí abstinenční příznaky. Indiáni listy používali jako obklad při vyrážkách a plísních.
Ilustrace: Lukáš Paderta
- Zdroj článku
-
Venkov a styl