Poetický a magický čas zimního slunovratu
Oslavte prodlužující se dny pod širou oblohou a neodcházejte domů dřív, než se slunce schová za lesy. Při toulkách sněžnými pláněmi se nudit rozhodně nebudete!
Jak svůdná umí čtvrtá roční doba být, když sněhovou nití zalátá poslední stopy holé půdy a všecko od skalnatých kopců po hladké kmeny buků včetně suchých dubových lupínků zalije slunečním světlem jako zlatou polevou. To se pak chce člověku samou radostí slavit.
Text: Adéla McLintock
Atmosféra slunovratu
Kromě ledové parády nám důvod k oslavě dává svátek světla – zimní slunovrat, jenž letos připadá na 21. prosince, kdy slunce na své pouti dosahuje obratníku Kozoroha. Zima je tady a její vládnutí ukončí až jarní rovnodennost v měsíci březnu. Hovoříme však o zimě astronomické, protože podle meteorologů začíná nechladnější část roku o celé tři týdny dříve. Stromy vrhají nejdelší stíny a světlo ukrajuje z celého dne nejmenší krajíc. Navečer, jakmile se slunce dotkne obzoru, zabělená krajina lesů, luk a polí protkaných bažantími remízky něžně zrůžoví a v té chvílli, jako když utne, zklidní se nejen vítr, ale také halasná hejna úpolníků, jak se lidově říká vrabcům polním. O pár minut později panuje takové ticho, že i kdybyste upustili špendlík, bylo by ho slyšet.
Mystická noc
Nastává nejdelší noc roku. Zahalena je tajupnou modří a stejně jako noci před svatým Janem Křtitelem se jí odpradávna připisuje čarovná moc, která prý umožňuje nahlížet do budoucnosti. Třeba pomocí rozkrojených jablek či odlitků z olova, tak jak to děláme o Štědrém večeru. Slavnosti zimního slunovratu a Vánoc vůbec provázejí podobné zvyky a tradice, včetně věšení jmelí. Nic však nepředčí sílu plamene. Zatímco dnes zapalujeme svíčky na adventním věnci, naši předkové o magické noci rozsvěcovali mohutné ohně zářící dalejko do kraje, aby podpořili slunce, zdroj světla a tepla, při jeho zpáteční cestě k rovníku. Věřili totiž, že se s ním vrací naděje na nový život a bohatší úrodu.
Ať už tuto mystickou noc strávíte u ohně nebo v teplé posteli, můžete si být jistí, že do nového dne vkročíte s lepší náladou. Už proto, že v něm opět přibude světla. Využijte toho a vyrazte na procházku. Mráz nemráz, s městem za zády, nejlépe po pěšině, kterou před vámi nevyšlapal člověk, ale lesní zvěř...
- Zdroj článku
-
Venkov a styl