Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Kvíz: Vyznáte se v jarních květinách, které kvetou jako první?

Snad každého zahřejí u srdce první kvítka, která se nám s koncem zimy ukážou. Kolik toho o nich ale víte? Vyzkoušejte náš kvíz a uvidíte, jak na tom jste.

Jana Bitalová | 8. 03. 2024

Sněženka podsněžník

Bílé květy sněženky patří mezi úplně první posly jara. Roste ve vlhké půdě, přičemž dosahuje výšky okolo 15 až 20 cm. Kvete už od konce února a také v březnu. Na mezinárodním seznamu ohrožených živočichů a rostlin má sněženka status téměř ohroženého druhu. Lidově se jí říká například koukoříček a sněhovka.

Bledule jarní

Květy ve tvaru zvonku, jaké má bledule, lze vidět od února do dubna. Někdy si ji lidé pletou se sněženkou, ale mezi těmito dvěma rostlinami je značný rozdíl. Bledule bývá o něco vyšší a robustnější. Roste ve vlhkém prostředí, primárně v Evropě, a je jedovatá, přičemž nejvíce jedovatých látek je v její cibulce.

Krokusy jarní

Možná vás to překvapí, ale krokusům se také říká šafrán, přičemž jeden z druhů je proslulým drahým kořením. V přírodě můžete výrazné květy krokusů najít už ke konci února. Často jsou k vidění ale i na zahradách a v jarních dekoracích s živými květinami.

Talovín zimní

I přesto, že v Evropě roste na 11 druhů talovínů, u nás najdete pouze jeden – talovín zimní. Ten má výrazný žlutý květ, což z něj dělá oblíbenou jarní květinu, která rozzáří zahradu. Ale pozor i v tomto případě jde o jedovatou rostlinu. 

Prvosenka jarní

Prvosenku mnozí z nás znají jako petrklíč, ale říká se jí také petrolínka a nebeklíček. Tyto lidové názvy přitom vycházejí z legendy, kdy si měl svatý Petr položit do trávy svazek klíčů, ale andělé pak našli pouze žluté květy.  Podle pověr petrklíč dokáže přivolat dobré víly a odehnat zlé duchy.

Popenec obecný

Na lukách můžete během nástupu jara pozorovat drobné fialové květy plazivého popence. Jedná se o léčivou rostlinu, jejíž nať mimo jiné obsahuje vitamín C a provitamín A. Naši předci proto popenec sbírali a používali pro léčení mnoha neduhů. Ve středověku dokonce lidé věřili, že má ochranné účinky proti moru, což, jak dnes víme, bohužel není pravda. My ho ovšem můžeme zapojit v kuchyni jako koření o při vaření čaje.

Plicník lékařský

Také plicník se může pyšnit léčivými účinky, a to, ostatně jak jeho název napovídá, hlavně v případě plicních potíží. Používá se v homeopatii a bylinkářství pro lepší odkašlávání, zklidnění a protizánětlivý účinek. Pokud chcete jeho účinky využít, pak je nejvyšší čas na jeho sběr, kvete totiž v březnu a dubnu.

Devětsil lékařský

Devětsil má skutečně sílu, a to k tišení dráždivého kašle i zmírnění horečky. Jeho užívání je bohužel vykoupeno pachem, který od užívání značně odrazuje. Z toho důvodu se mnohdy nachází v bylinných směsích, v nichž se jiné bylinky postarají o přívětivější aroma. Devětsil na začátku března vyhání silné lodyhy s květy a dorůstá se až 50 cm.

Narcis

Narcis patří mezi jarní klasiky. U nás však nemá původ, byť je ve volné přírodě také najdete, protože se tam dostaly ze zahrádek. Druhů narcisů existují desítky, nicméně mezi ty nejznámější patří narcis bílý a narcis žlutý. Podle legendy kdysi žil mladík jménem Narcis, který byl natolik zahleděný sám do sebe, že se tak dlouho prohlížel v odrazu jezerní vody, až zemřel. Na místě jeho skonu pak vyrostla žlutá květina. 

Sasanka hajní

Sasanka má ráda světlo a vlhkost, proto ji najdete hlavně v listnatých nebo smíšených lesích, ale také na lesních loukách. Tvoří krásně kvetoucí zelený koberec a dříve ji lidé používali coby léčivou rostlinu. V současnosti ovšem víme, že je jedovatá a dokáže způsobit nepříjemnosti, jako jsou žaludeční potíže. V některých případech pak může být její požití až fatální. 

Mohlo by se vám líbit

Domácí tvoření: Jak vyrobit věnec z jarních květin

Jaro je tady, a to znamená, že je čas na výrobu nových květinových dekorací. A co by mohlo být lepšího, než si vytvořit vlastní věnec z jarních květin? Máme pro vás snadný návod, jak na to!
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Zahrada
Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zahrada
Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Zahrada
První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit