Děti a zahradničení: Zahrada může být v pokoji
Na jaro se těší každý, kdo rád sází a pěstuje. Jedno, jak velký záhon má. Dětem stačí sklenice a klidně i v obýváku.
marianne.cz
Od července až do října okouzluje komule Davidova krásou, barvou a vůní nejen nás, ale i celou hmyzí říši.
TEXT: Alexandra Koutná
Letní šeřík nebo také motýlí keř – to jsou lidové názvy pro komuli Davidovu (Buddleia davidii). A sami uvidíte, že v horkých dnech bývá tento keř doslova obsypán motýly všemožných barev a velikostí. Svými dlouhými sosáčky se snaží z drobných květů dostat co nejvíce sladkého nektaru. Tento voňavý, několik letních měsíců kvetoucí keř bude pro vaši zahradu ozdobou. Dlouhé převislé laty jeho drobných fialových květů se hrdě rozpínají do všech stran. Po vydatném dešti sice mohou pod tíhou kapek na chvilku klesnout až k zemi, slunce a vítr je však brzy osuší a ony své hlavičky zase pozvednou.
Tip redakce:
Dopřejte komuli světlo a prostor. Odmění se vám záplavou květů, jež se stanou oblíbeným cílem hmyzích návštěvníků zahrady.
Nejvíce se motýlímu keři líbí na volném slunečném prostranství či v polostínu. Dorůstat může do výšky šedesáti centimetrů až tří metrů. Základní barvou květů je sice fialová, vyšlechtěné odrůdy se však pyšní i odstíny růžové, tmavomodré, červenofialové, žluté nebo bílé. Komule dobře odolává mrazům. Květy vyrůstají vždy z letošních výhonů. Jelikož většina odrůd se za sezonu zvětší asi o padesát centimetrů, doporučujeme keře hned zjara pořádně seříznout. Některé odrůdy jako například ‚Black Knight‘ nebo ‚Ellen’s Blue‘ dokonce znovu rozkvetou i poté, co je po uvadnutí seříznete. Všemožnému hmyzu tak můžete prodloužit potěšení ze sladkého nektaru. Pokud v zahradě nemáte dostatek prostoru, sáhněte po kompaktních odrůdách ‚Sommer Lounge‘ nebo ‚Blue Chip‘.
Dorůstají do výšky maximálně sedmdesáti centimetrů a spokojí se s místem v prostornějším květináči na terase či balkonu. Květnatý podrost v podobě trvalek u motýlího keře nejen hezky vypadá, ale v horkých letních dnech také chrání jeho kořeny. Komule Davidova patří mezi velice odolné keře. Nezřídka proto bývá jedním z prvních rostlinných obyvatel u právě dokončené stavby. Vyrůst dovede dokonce i na suchém, rozpáleném štěrkovišti. O to více se jí bude dařit v kvalitní zahradní půdě kolem vašeho domu. Nezapomínejte ale uvadlé laty jejích květů včas zastřihnout. Než však ta chvíle nastane, pohodlně se usaďte a kochejte se veselým poletováním pestrobarevného hmyzu kolem tohoto půvabného, nejen motýly milovaného keře.
1. Růžová buddleia ‚Reve de Papillon‘ kvete již od června. Tato odrůda bývá vysoká maximálně dva metry.
2. K nejtmavším odrůdám komule Davidovy patří se svými temně fialovými květy ‚Black Knight‘. Do výšky i do šířky dosahuje až tři metry a kvete od července do října. Vysaďte k ní do záhonu květy žluté barvy a dokonalost tohoto kontrastu vás zcela jistě nadchne.
3. Komule střídavolistá (Buddleia alternifolia) pochází z Číny a od svých příbuzných se vzhledem celkem výrazně liší. Její listy a nakloněné větve připomínají vrbu. Na loňských větvích vyhání květy světlerůžové barvy. Dokáže však poměrně rychle vyrůst do divokého tvaru, proto ji po odkvětu raději sestříhejte až na dřevo.
4. Komule ‚Sungold‘ je výjimečná odrůda, která patří k tzv. Weyer hybridům (Buddleia x weyeriana). Od července až do října kvete krásnými medově žlutými vonnými květy.
5. ‚Dart’s Ornamental White‘ je díky své výšce šplhající se až ke třem metrům z bílých odrůd ta nejmohutnější. Kvete od července do začátku října a vyžaduje před větrem chráněné stanoviště.
6. Odrůda ‚Ellen’s Blue‘ kompaktního vzrůstu je vhodná do menších zahrad. Kvete od července modrými květy s oranžovou tečkou uprostřed.
Venkov a styl