Přejít k hlavnímu obsahu
Venkov & styl

Středověká čistota na venkově: Opravdu bylo lepší pít vodu z potoka než z městských studní?

Hygiena ve středověku byla podceňována, venkov měl oproti městu sice čistší vodu, ale důraz na osobní čistotu chyběl. Jaký vliv to mělo na životy lidí, a čím se lišily podmínky ve městě a na venkově prozrazuje pro Venkov & styl MUDr. Daniela Fránová z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny v Plzni.

Ve středověku lidé přistupovali k hygieně zcela jinak, než jsme zvyklí dnes. Venkov měl sice čistší přírodní podmínky, ale osobní hygiena zde byla minimální a její význam byl často přehlížen. Ve městech byla situace o něco lepší díky vzniku prvních lázní a špitálů, které ale sloužily především bohatším vrstvám. Jak ovlivňoval přístup k hygieně každodenní život ve středověku, přibližuje v rozhovoru MUDr. Daniela Fránová, specialistka na infekční medicínu.

Středověká hygiena na venkově byla vážně děsivá?

Ano, asi stejně jako ta ve městě! Suché záchody, pitná voda ve studni, tedy pokud byly ideální podmínky (za sucha a záplav se zhoršovala její kvalita), praní v potoce... Tedy v důsledku to lidé na venkově měli lepší než ve městech... Na venkově byly obecně zdravější poměry. Čistší zdroje vody, čerstvé potraviny, méně problémů s odpadky. Menší koncentrace osob omezovala šíření nakažlivých nemocí. Na druhou stranu obyvatelé měst, hlavně bohatší a z privilegovaných vrstev, měli snadnější dostupnost lékařů, ranhojičů, špitálů a lázní. Institucí péče o zdraví, které tehdy nově vznikaly. Léčení na venkově bylo dostupné třeba o trzích.

Bylo tomu tak celý středověk?

Ne. Rozhodující byly války a počasí. Tuhé zimy a deštivá léta znamenaly neúrodu, po níž přišel hladomor. Bída a hlad působené válkou či nedostatkem potravin utvářely podmínky pro šíření infekčních nemocí, epidemií. Lidé z venku utíkali před hladem do měst, kde se tím hygienické poměry horšily.

Mluvíte o horších hygienických poměrech, znamená to, že se lidé nemyli?

Hygiena není jeden pojem. Představme si hygienu osobní, tedy mytí těla, rukou, čištění zubů, praní prádla... A hygienu v obci, ať na vsi, či ve městě, tedy tu komunální. K ní patří zásobování pitnou vodou, odstraňování odpadků (tekutých i tuhých) a provádění hygienických opatření, hlavně při různých epidemiích. Osobní hygienu středověk téměř neznal.

Vnímal běžný člověk nepříjemný zápach těla? Svého i ostatních?

I pojetí očisty těla bylo odlišné. Ve středověku to byla věc hlavně rituální, třeba v souvislosti se svatbami. A dále jako nástroj léčby nemocí. Omývání nemocné části těla pramenitou, nebo byla-li k dispozici, tak minerální vodou. K léčbě v lázních patřily koupele, pocení v páře a hodování v lazebnách. Také to byla místa, kde lazebník pouštěl žilou, přikládal pijavice, obvazoval rány... Tohle bylo venkovanovi vzdálené.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jak dobře znáte slavné stavby středověku? Zkusíte své znalosti?

Středověkou architekturu charakterizuje velká různorodost stylů, které se postupně vyvíjely a přizpůsobovaly technologickým možnostem i kulturním vlivům doby. Nejvýraznějším obdobím byl románský a později gotický styl, který pak nahradila renesance. Vznikaly nádherné, úchvatné stavby a obdivujeme je dodnes. Poznáte je v našem kvízu, který jsme pro vás připravili?
marianne.cz

Přinesla následující staletí v tělesné hygieně pokrok?

Určitě, renesance a později baroko přinesly do domácností džbán s vodou a lavor, ve kterém se prováděla osobní hygiena. Lidé na venkově měli blíže k přírodním vodním zdrojům, ale ani tehdy mytí těla nebylo běžným zvykem! Šlechta a bohatí měšťané měli více možností – od drbátek na vši po mýdla a širší výběr oblečení. Domácí i osobní hygiena se začala zlepšovat od 16. století, a důležitou roli hrál také přístup k vodě. Rozvoj vodovodních systémů, které se ve středověku objevovaly v podobě dřevěných koryt od studní do domů, přinesl ještě více možností. Moderní vodovody, zaváděné až v 19. století, významně přispěly ke zlepšení zdravotního stavu obyvatel. Na místech venkovských osad s léčivými minerálními prameny pak vznikala lázeňská města.

Článek vyšel v časopise Marianne Venkov & styl, redakčně upraveno

Mohlo by se vám líbit

Spánková hygiena aneb Co všechno byste měli udělat před ulehnutím?

Spánková hygiena je stejně důležitá jako každodenní čištění zubů. Nejenže díky ní podpoříte své zdraví, ale také z ní budete mít příjemný pocit. V čem vlastně spočívá spánková hygiena a na co byste neměli zapomínat, než se vrhnete do říše snů?
marianne.cz

Článek vyšel pod původním titulkem „Špínu z rynku uklidil déšť…“, kde celý rozhovor si můžete přečíst v časopise Marianne Venkov & styl číslo 11/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Zahrada
Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit