Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Macocha: Výlet do hlubin, kde ticho šeptá příběhy a voda mizí v temnotě

Když se řekne Moravský kras, většině lidí naskočí jediná asociace: Macocha. Monumentální propast, která vypadá, jako by se do země zarylo obří kopí, už dávno není jen geologickým fenoménem. Pokud hledáte výlet, který kombinuje přírodu, trochu napětí, historii i trochu toho chladu pod zemí, nemůžete šlápnout vedle.

nikola.zatloukalova | 10. 04. 2025

Macocha se nachází nedaleko města Blansko, v srdci CHKO Moravský kras. Už samotný název vzbuzuje respekt, a když stanete na jejím horním okraji, ucítíte ho na vlastní kůži. Tohle není jen díra v zemi. To je 138,5 metrů hluboký svislý příběh, který si člověk sám nevymyslí. Ostatně – je to nejhlubší propast svého druhu ve střední Evropě, do které lze volně nahlédnout ze shora. Tvar propasti je tak dramatický, že máte skoro pocit, že by se z ní mohl zvednout drak. Ale nenechte se mýlit. Největším kouzlem Macochy není to, co vidíte, ale to, co se skrývá pod povrchem.

Podívejte se, jak to v Macoše vypadá

Legenda, která zamrazí víc než podzemní chlad

Název „Macocha“ nevznikl náhodou. Pochází z lidové pověsti, která má všechny znaky klasického českého dramatu: macechu, nevlastního syna a pokus o vraždu. Podle legendy chtěla zlá macecha odstranit svého nevlastního syna, aby vlastní dítě mohlo dědit. Zavedla ho na okraj propasti a shodila ho dolů. Jenže hoch přežil – zachytil se na větvi a byl později zachráněn. Macecha, když se dozvěděla, že čin nevyšel, skočila do propasti sama. A jméno bylo na světě. I když je to jen příběh, propast má díky němu zvláštní, trochu tajemnou a melancholickou atmosféru. Zvlášť když se sem vydáte brzy ráno, kdy je okolní les ještě v mlze a hladina Dolního jezírka se sotva třpytí na dně.

Jeskyně, které vás pohltí (ale vrátíte se)

Macocha je součástí Punkevních jeskyní, jednoho z nejnavštěvovanějších jeskynních systémů v Česku. A právem. Tady se totiž neprocházíte jen mezi krápníky. Tady sestoupíte do podzemí, projdete se kolem podzemní řeky Punkvy a pak nastoupíte do lodičky. Ano, správně. Čeká vás plavba podzemím, kde se odrazy světla mihotají na stěnách jako v jiném světě. Tohle není výlet, to je zážitek. A že je o co stát: Punkevní jeskyně byly objeveny na začátku 20. století a dnes tvoří přístupnou část rozsáhlého systému, který zahrnuje stovky chodeb, dómů a šachet. Celý kras je jako podzemní město, jehož většina stále čeká na objevení. Zajímavost: Punkva, která jeskyněmi protéká, vzniká soutokem dvou potoků, které zmizí pod zem a znovu vyvěrají až na povrchu v blanenském Pustém žlebu. Je to jediná veřejnosti přístupná podzemní říčka v ČR.

Mohlo by se vám líbit

Zvířetníkové či zodiakové světlo: Pozorování je ideální spojit s výletem do hor

Možná jste ho už na obloze viděli a nevěděli, co je zač. Zvířetníkové světlo. Tento zvláštní úkaz je sezónní jev, který nás provází v období kolem jarní a podzimní rovnodennosti. O co se jedná a kde jsou nejlepší místa k pozorování?
marianne.cz

Lanovka, výhled a slušná káva

Nemusíte být zrovna horal, abyste si výlet na Macochu užili. K propasti vede z parkoviště lanovka – krátká, ale stylová jízda lesem, kterou si užijí i děti. Nahoře vás čeká horní můstek – místo, odkud máte celou propast jako na dlani. Je to trochu děsivé, trochu fascinující a hodně fotogenické. Vedle můstku najdete i turistické centrum s restaurací a kavárnou, kde si můžete dát kávu nebo polévku, než se vydáte zpátky do reality. A pokud vás lákají výhledy, určitě nezapomeňte navštívit vyhlídku Koňský spád – asi 10 minut pěšky od horního můstku, s výhledem na celý žleb a hlubiny krasu.

Praktické informace pro výletníky

  • Otevírací doba: Punkevní jeskyně jsou přístupné od jara do podzimu, ale vstupy bývají rychle vyprodané – doporučujeme rezervaci předem (ideálně online)
  • Lanovka: V provozu denně, navazuje na vstupy do jeskyní
  • Délka prohlídky: cca 60 minut (včetně plavby)
  • Pro děti: vhodné, atrakce jsou bezpečné a zábavné i pro menší návštěvníky
  • Doporučení: Vemte si teplé oblečení – v jeskyních je stálých cca 8 °C
Mohlo by se vám líbit

Výlet do Krušných hor: Historická poštovní cesta pamatuje pěší posly, dostavníky, pašeráky i Napoleona Bonaparte

Počátek historie pošty na českém území sahá do 16. století. Přesně před 305 lety vyšla v Augsburgu Müllerova mapa Čech zachycující podrobný stav silniční a poštovní sítě. K nejstarším poštovním cestám patří trasa z Prahy přes Ústí nad Labem až do Lipska.
marianne.cz

A co ještě navštívit?

Moravský kras je plný pokladů. Pokud máte více času, zvažte i tyto výlety v okolí: 

  • Kateřinská jeskyně – s unikátní akustikou, kde se konají i koncerty
  • Sloupsko-šošůvské jeskyně – rozsáhlý komplex s vertikálními dómy
  • Zámek Rájec nad Svitavou – barokní perla s nádherným parkem
  • Stezka z Blanska do Skalního mlýna – ideální pro cyklisty nebo delší pěší výlet
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
KVÍZ: Poznáte deset největších českých přehrad? Jen 3 % Čechů poznají všech 10!

KVÍZ: Poznáte deset největších českých přehrad? Jen 3 % Čechů poznají všech 10!

Cestování
Čertovy skály u Lidečka: Co se stalo, když se čert snažil přehradit řeku

Čertovy skály u Lidečka: Co se stalo, když se čert snažil přehradit řeku

Cestování
KVÍZ: Venkov v literatuře a filmu: Poznáte slavná místa a nezapomenutelné příběhy?

KVÍZ: Venkov v literatuře a filmu: Poznáte slavná místa a nezapomenutelné příběhy?

Cestování
Největší Velikonoční trhy jara 2025 právě startují: Lákají na hravé dílny i pestrý folklórní program

Největší Velikonoční trhy jara 2025 právě startují: Lákají na hravé dílny i pestrý folklórní program

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit