Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Dokonale propečená svatomartinská husa: Tajemství tradiční pochoutky, která ovládne nejen sváteční stůl

Levandulí provoněná, tradicí a legendami propletená svatomartinská husa, která by na vaší sváteční tabuli rozhodně neměla chybět. Připravte si dobrou náladu, nastartujte chuťové pohárky a pusťte se s námi do přípravy dokonalé svatomartinské pochoutky.

Jana Szkrobiszová | 29. 10. 2024

Co by to bylo za pochoutku, kdyby za ní nestálo nějaké to tajemství. Hned dvě legendy se perou o přízeň tohoto vynikajícího pokrmu. Jedna tvrdí, že Martin z Tours, známý jako Martin Milosrdný, který proslul svou skromností, se údajně schoval do husníku, aby se vyhnul vlastnímu jmenování biskupem. Husy ho však svým kejháním prozradily, a tak musel úřad přijmout. Od té doby se husy na Martina pečou za trest. Druhá, pravděpodobnější legenda říká, že husa byla po letním vykrmování v listopadu krásně tučná a připravená k pečení. Na svátek svatého Martina tak symbolizovala hojnost a byla poslední velkou hostinou před postním adventním obdobím.

Mohlo by se vám líbit

Domácí recept na jemné zeleninové lečo

Tento domácí recept na zeleninové lečo je přesně to, co vaše chuťové pohárky potřebují. Kombinace čerstvé zeleniny, šťavnatých paprik a lahodných rajčat vytváří jídlo, které nadchne svou bohatou chutí a vůní. Připravte si snadný pokrm, který je nejen plný barev, ale také důležitých vitamínů.
marianne.cz

Jak vypadá tradiční svatomartinské pohoštění?

Tradiční pokrm připravovaný na svatého Martina jistě vydatně zasytí celou velkou rodinu. Tvoří ho dokonale propečená husa s křupavou kůrčičkou, podávaná s nadýchaným houskovým nebo bramborovým knedlíkem a šťavnatým červeným zelím. Jako aperitiv se podává tradiční svatomartinské víno s jemnými ovocnými tóny. A jako sladká tečka na závěr nesmí chybět svatomartinské rohlíčky, plněné mákem nebo ořechy, z křehkého těsta a obalené v moučkovém cukru. Příprava zabere nějakou tu hodinu, ale ten gastronomický zážitek rozhodně stojí za to!

Mohlo by se vám líbit

Houbařská sezóna ještě nekončí: Dva odlišné recepty od skutečných odbornic na kyselý nálev

Houbám se říkávalo „maso lesa″ nebo „maso chudých″. Historie ale dokazuje jejich oblíbenost i v nejvyšších kruzích, a to už od starověku. Češi houby milují a houbařům u nás letošní rok přeje. Jestliže jste také propadli této vášni a nechcete houby jen sušit nebo mrazit, jistě uvítáte naše tipy na nakládání.
marianne.cz

Co budete potřebovat:

  • 1 husu, ideálně do hmotnosti 4 kg
  • sůl
  • kmín
  • horkou voda na podlévání
  • 2 jablka
  • 2 hrušky
  • 2 švestky
  • 1 snítku levandule

Jak na to?

Troubu předehřejte na 200 °C (horkovzdušnou na 180 °C). Připravenou husu vložte do pekáče prsíčky dolů. Podlijte ji horkou vodou (měla by sahat asi do čtvrtiny pekáče). Větší a starší drůbež přiklopte druhým pekáčem a vložte do předehřáté trouby. Můžete ji také obložit jablky bez jádřinců a pár kousků vložit i do břišní dutiny. Šťáva díky tomu získá jemnější a svěžejší chuť a bude hustší. Během pečení vidličkou propichujte kůži u tučnější husy – jednak mezi stehny a trupem, jednak mezi křídly a trupem, ale ne až do masa. Mělo by vytékat pouze sádlo, nikoli šťáva. Aby se sádlo nepřepalovalo, postupně ho odebírejte naběračkou do čisté, nejlépe porcelánové nádoby. Začněte, až když je sádlo dobře vyškvařené a čiré; do té doby husu znovu nepodlévejte. Tip: Snazší je vyjmout pekáč z trouby, počkat, až sádlo přestane vřít, a odebrat ho. Poté husu podlijte horkou vodou a vraťte do trouby. Během pečení ji občas přelévejte vyškvařeným sádlem. Když je husa na hřbetě zlatá, otočte ji a pokračujte v pečení a sbírání sádla, dokud nebude upečená dozlatova; trvá to asi 1–1,5 hodiny. Měkkou husu vyndejte na mísu a překryjte alobalem. Z pekáče seberte zbylé sádlo a přilijte horkou vodu, aby bylo dost šťávy. Usazeniny ze dna a stěn odškrabte do šťávy a nechte chvíli povařit. Tímto postupem získáte klasickou husu, která se ideálně podává s dušeným zelím a knedlíky. Pokud se vám zalíbila verze s ovocem, na posledních dvacet minut pečení přidejte hrušky a švestky. Jako příloha je vhodný například bramborový knedlík. Husu naporcujte, vložte do pekáče a nechte ji v otevřené troubě ještě chvíli odpočinout. Při podávání přelijte každou porci trochou šťávy; zbylou šťávu můžete podávat v omáčníku.

Čtěte také: Svatomartinské rohlíčky s mákem

Svatomartinské rohlíčky se pekly na cestu čeládce, která na začátku listopadu končila službu. Nám ale spíš než konec hospodářského roku připomínají díky pocukrování, že přijede svatý Martin na bílém koni! Kynuté svatomartinské rohlíčky můžete plnit makovou náplní, která je uvedena zde v receptu, ale také ořechovou náplní, která je neméně skvělá.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Recepty podle Marianne: Okamžitě měkké plněné velikonoční perníčky, kterým málokdo odolá

Recepty podle Marianne: Okamžitě měkké plněné velikonoční perníčky, kterým málokdo odolá

Dobrý nápad
Recepty podle Marianne: Velikonoční muffiny naslano budou mít na svátečním stole úspěch

Recepty podle Marianne: Velikonoční muffiny naslano budou mít na svátečním stole úspěch

Dobrý nápad
Tenhle DIY hit ovládne léto 2025: Vlastnoručně vyrobený stolek na balkon zvládne úplně každý

Tenhle DIY hit ovládne léto 2025: Vlastnoručně vyrobený stolek na balkon zvládne úplně každý

Dobrý nápad
Recepty podle Marianne: Dejte šanci tomuto domácímu biskupskému chlebíčku, nebudete litovat!

Recepty podle Marianne: Dejte šanci tomuto domácímu biskupskému chlebíčku, nebudete litovat!

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit