Dobrý nápad – naučte se s námi kreativní hrátky se střípky
Pár zbylých dlaždic poslouží k vytvoření mozaiky, na jejímž konci může vzniknout nový stůl či židle. Pojďte se inspirovat naším nápadem, který hravě zvládne každý zručnější začátečník.
Na proměnu stolu či židle budete potřebovat:
- starý stůl
- židli
- střepy ze zbylé dlažby (v našem případě Majolika WARVE 146, obklad 20x20x1cm od firmy Rako)
- podkladový nátěr (např. adhezní můstek od znaky Soudal, s křemičitým pískem)
- plochý štětec
- kleště skřípací
- špejle
- flexibilní lepidlo na obkldy a dlažby (například Knauf Flexkleber C2TES1)
- spárovací hmotu (např. Mapel Ultracolor Plis 100)
- zubatou stěrku
- gumovou či plastovou špachtli na rozetření lepidla
- starý hadřík nebo houbičku na vymytí spárovací hmoty
1. Povrch stolu očistěte, obruste a pak potřete speciálním podkladovým nátěrem, který zvýší přilnavost a vytvoří nový povrch, na němž dobře drží lepidlo na dlažbu. Nechte zaschnout.
2. Rozbujte dlažbu, nejlépe gumovým kladivem, na dřevěném povrchu a překrytou látkou, abyste nezničili glazuru a také se neporanili případným odskočeným střepem. Střepy, které nelze seskládat k sobě, upravte kleštěmi do potřebného tvaru.
3. Podle velikosti stolu si už na jeho zaschlý povrch nejprve rozvrhněte rozložení celých kusů dlažby – ty budou umístěné nejlépe uprostřed jeho oválné plochy. Poté začněte jeho zbývající plochu zaplňovat dlažbovými střepy. Vzdálenost, na kterou budou střepy a dlažba umístěny vedle sebe, kontrolujte pomocí špejle.
4. Na desku stolu naneste lepidlo zubatou stěrkou v místech, kam chcete přilepit celé dlaždice. Dlaždici na místo položte a lehce přitlačte, přiložte druhou, případně další a přesvečte se, že jsou v jedné rovině. Zbylé části desky stolu postupně polepte menšími střepy tak, jak jste si je dopředu poskládali. Špejli na kontrolu velikosti spár mějte stále při ruce. Případné přebytečné lepidlo, které bude přečnívat přes okraj dlažby, odstraňte a vše nechte dobře zaschnout.
5. V misce si rozmíchejte spárovací hmotu na hladkou kaši. Špachtlí ji nanášejte do spár vzniklé mozaiiky a stěrkou ji rozetřete po celé její délce. Spárovací hmotou také začistěte boční hranu stolu. Nechte zavadnout (přesnou dobu nelze uvést, odvine se od okolní teploty).
6. Zavadlou spárovací hmotu poté uhlaďte vlhkým hadrem nebo houbičkou. Očistěte také vzniklou mozaiku od jejích přebytků. Tento krok je ideální dělat venku, protože přebytky spárovací hmoty můžou padat do trávy. Vzniklé spáry by měly být o něco hlubší než dlažba. Tento krok opakujte dvakrát až třikrát, až je výsledná mozaika čistá a spáry krásně hladké. Úplně stejný postup využijete i pro vytvoření kachlové mozaiky, která slouží místo sedáku u staré židle.
TIP: Na tento nápad není nutné použít jenom dlažbu nebo obkladačky. Nabízí se možnost pracovat se střepy z porcelánového či keramického nádobí. To se však nedá využít na plochy, kde potřebujete docílit rovinnu. Obklady můžete dát na výplň opěrada židle, kde bude dokonce viditelnější než na sedáku.
- Zdroj článku
-
Venkov a styl, realizace: Vladimír Zindulka, styling: Markéta Zindulková