Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Babiččiny ponožky, teplé, ekologické a pletené pro dobrou věc

Libuše Nedvědová z Josefodolu, Marie Čížková a Eva Šorejsová z Prahy, Jarmila Dvořáková z Poříčí a dalších zhruba dvěstě žen z různých koutů Česka už je zapojeno do projektu Ponožky od babičky. A stále přibývají další.

Eva Všetíčková | 30. 12. 2022

Nápad se zrodil zhruba před šesti lety v občanském sdružení Elpida, které se kromě jiného snaží také o to, aby senioři mohli být opět užiteční a uznávaní díky své práci. Poté, co tu zkoušeli vyrábět různé věci – šít tašky, háčkovat klíčenky či pouzdra na brýle, tu postupně zjistili, že největší zájem je právě o ručně pletené ponožky.

Text: Broňa Hilliová

Galerie: Ponožky od babičky

Babičky pletařky

Zajímá-li vás, odkud se  takové "babičky" rekrutují a co je k tomu, aby se zapojily do projektu, vede, tak vězte, že motivace jsou různé. Například paní Culková ze Ždírce, která dřív pracovala jako listonoška říká: "Štrikuju vše, ale jelikož většinou pletu vleže a větší kusy mi jdou špatně, poslední dobou už dělám jenom ponožky. Baví mě to a udržuje při životě, protože neumím jen tak sedět a nic nedělat. Máme sice slepice a králíky, které musím každé ráno a večer nakrmit, denně vařím a mám taky tři kočičky. Starám se o celou domácnost, pěstuju kytičky, ale každou volnou chvíli pletu. Bohužel špatně spím, a protože manželovi nechci v ložnici svítit, tak se třeba ve dvě v noci přestěhuji do obýváku, pustím si pohádku a pletu ponožky..." Mezi pletařkami jsou také bývalé úřednice, prodavačky, účetní, kuchařky ve školkách, taky vychovatelka v učňovském středisku, korektorka v tiskařských závodech i šička záclon. Dnes jsou všechny v důchodu a pletení ponožek je pro ně příjemným přivýdělkem.

Info ikona
Workshopy, kde se lze učit tradiční rukodělné aktivity přímo od babiček pletařek.

Aktivní odpočinek i pomoc potřebným

A jak to celé funguje? Občanské sdružení Elpida sbírá nepotřebnou vlnu, ale i staré svetry na vypárání a posílá je svým pletařkám. Nazpět jim od nich chodí balíky plné ponožek. Jsou různé, každá pletařka má svůj styl a vkus. Každý pár je jedinečný, opatřený jménem jejich autorky. Pestrobarevné teplé ponožky jsou celoročně k dostání na e-shopu Elpida.cz/obchod, Dyzajn marketu Lemarketu a dalších podobných akcích. Třetina tržby z jejich prodeje jde přímo pletařkám, třetinu tvoří nezbytné náklady na propagaci, prodej a distribuci a posladní třetina je určena na podporu neziskových programů a aktivit pro seniory v Centru Elpida – například různých kurzů, přednášek, cvičení nebo poradny. Pomáhá také Lince seniorů, která poskytuje anonymní krizovou pomoc pro ty, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci. Projekt Ponožky od babičky však nezahrnuje jen výrobu a prodej ponožek. Pro ty, kteří se chtějí naučit tradiční rukodělné techniky, jako je pletení a háčkování, organizuje Elpida workshopy, kde se je mohou naučit přímo od babiček–pletařek.

Info ikona
Ručně pletené ponožky
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Vánoční svátky: S praním prádla pro jistotu počkejte, raději si vychutnejte sváteční dny s rodinou a přáteli

Vánoční svátky: S praním prádla pro jistotu počkejte, raději si vychutnejte sváteční dny s rodinou a přáteli

Tradice
Štědrý večer u nás: Menu slavnostního stolu se změnilo, ale mnohé tradice jsou stále živé

Štědrý večer u nás: Menu slavnostního stolu se změnilo, ale mnohé tradice jsou stále živé

Tradice
Svátek svatého Mikuláše: Jaká je jeho historie a proč ho doprovází čert

Svátek svatého Mikuláše: Jaká je jeho historie a proč ho doprovází čert

Tradice
Nezapomeňte na Barbory ani na barborky: Kdo byla svatá Barbora a jak si nechat rozkvést Vánoce

Nezapomeňte na Barbory ani na barborky: Kdo byla svatá Barbora a jak si nechat rozkvést Vánoce

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VAKUOVÉ DÓZY STATUS TRITAN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VAKUOVÉ DÓZY STATUS TRITAN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit