Chystáte se za maminkou všichni, celá rodina?
Nemůžu o tom moc mluvit, protože syn se snachou si chtějí zachovat anonymitu. Ostatně ani já jsem syna Sama nikdy nevystavovala na odiv. Poslední fotka se objevila v jeho osmi letech a pak až ve dvaceti. Všichni se mě ptali – co ten tvůj malý chlapeček, a já se smála, že už mu je přes dvacet. Ale jsem zvědavá a těším se. Mám nejkrásnější vnučku, jakou jsem mohla mít. Někdy mě, přiznám se, trochu mrzí, že se s ní nemůžu pochlubit. Ale naprosto respektuju přání rodičů, tím spíš, že jsem byla taky taková.
Co vás přimělo založit si Instagram?
Naše holky ze Slunečné. Máme společný chat na WhatsAppu, kde sdílíme fotky, píšeme si, jak se máme a co děláme, a když tam holky dávaly odkazy na Instagram, nepustilo mě to dál. Tak jsem si ho založila taky a teď si říkám, jaká je škoda, že tam nemůžu to nádherné dítě dát. Je to úžasná, veselá holčička, skoro vůbec nepláče. Jsem opravdu přešťastná. Musím ale podotknout, že už jsem dvojnásobná babička – dcera mého muže z prvního manželství má dvouletou dcerku. Žijí ale ve Vídni, takže je vídám málokdy.
Vlastní vnučku vídáte často?
No jasně. Ale nejvíc se v hlídání osvědčil můj muž, protože já jsem babička, která pořád točí. Manžel je v tomhle fantastický, hrozně rád hlídá a jezdí s kočárkem.
Hlídáte u vás doma, nebo u nich?
Většinou u nich, anebo jdeme vozit. Ale nikdy ne na dlouho. Řídím se intuicí a ta mi říká – nemluvte rodičům do výchovy, absolutně nikdy. Já do ní ale ani mluvit nemusím, protože se mi moc líbí, jak snacha i syn k výchově přistupují. Obdivuju je a zpětně vidím, že jsem byla mnohem úzkostlivější.
Syn se stal tátou poměrně brzy, v šestadvaceti, že?
Ano. Jsou spolu už spoustu let, to mi připadá úžasné. Kéž by to nebyla výjimka, ale pravidlo.
Vypadá to, že u vás stála rodina vždycky na první místě…
Rozhodně. Ale to jistě souvisí s tím, že jsem měla dětství hodně poznamenané různými peripetiemi, včetně toho, že mě vychovávala nejstarší sestra mojí maminky. Možná jsem si podvědomě říkala, že takhle to nechci. Píšu o tom v knize Moje máma Jana Brejchová, která vyjde na konci června.
Gratuluju! Napsala jste ji sama? To musela být spousta práce!
To byla! Hlavně s fotografiemi a rešeršemi. Chtěla jsem tou knihou vzdát hold mamince a její filmografii, ale samozřejmě se tam mluví i o soukromí. Napsala jsem ji formou rozhovoru mezi mnou a maminkou, a to na základě našich skutečných hovorů. Je na každém, aby si udělal obrázek o tom, co bylo dobré a co ne, z jakých důvodů se co dělo. Ale když někomu předáte miminko v šesti týdnech, vezmete si ho zpátky ve druhé třídě, dítě pak pět let žije s tatínkem a maminkou v domečku s pejskem a potom ze dne na den přesídlí k novému partnerovi své maminky, tak to všechno jsou věci, které s člověkem citově zacloumají. Ale věřím, že co vás nezabije, to vás posílí. Pro mě to byla obrovská škola, velmi mě posílila. Díky tomu jsem taková, jaká jsem. Není ze mě rozmazlený froc, jsem si vědoma hodnoty rodiny. Taky už jsem s manželem dvacet osm let. Jsem přesvědčená, že rodina je základ. A že je úplně jedno, jestli se rozvedete, když jsou děti malé, anebo čekáte, až budou dospělé. Naopak čím jsou děti starší, tím víc potřebují mít pocit hnízda, zázemí. Znám lidi, kterým bylo třicet, když se rodiče rozvedli, a byl to pro ně životní šok.
Něco se tím zboří.
Pocit jistoty, stability. Rodinné hnízdo je zkrátka potřeba udržovat. Můj tchán a tchyně jsou spolu přes šedesát let. Jemu je osmdesát pět, jí osmdesát a jsou vitální a naprosto úžasní. Takhle bych to chtěla mít.
Ale udržovat manželství za každou cenu smysl nemá, ne?
Myslím, že pokud po sobě neházíte talíři, dá se na každém vztahu pracovat a každý vztah může být hezký i po tolika letech. Když jsem teď byla od prosince vyřazená z provozu, znovu jsem si uvědomila, jak báječné je mít po boku takového muže. Je mi nesmírnou oporou, nejen psychickou, ale i prakticky. Pětkrát denně venčí psa, luxuje, dělá veškeré domácí práce, které mám teď zakázané. Je důležité, že vás partner podrží v těžkých chvílích a že se na něj můžete spolehnout. A to jsem typ happy housewife a do té doby jsem nesnášela, když manžel dělal cokoli v domácnosti.
Máte to takhle nastavené?
No jasně. Chlap nemůže luxovat nebo vytírat, to není chlapské. Nejsem vůbec žádná feministka. Jsem ten typ, co muži říká – ne, prosím tě, nežehli si to triko, to je úplně trapné, žehlím já!
A za současné konstelace vám to nevadí?
No, ze začátku jsem lehce trpěla. Ale jsem po těžké operaci a jinak to nejde. Manžel teď má velmi náročnou práci a já ho obdivuju, že to při ní všechno zvládá, a ještě jezdí nakupovat a ptá se mě, co má přivézt.
Staral se i o syna, když byl Sam malý?
Úžasně. A to tehdy šéfoval fotooddělení Mladé fronty Dnes. Každé ráno i večer musel na poradu, a přesto jsme se ob noc střídali. Vstával k Samovi a přebaloval ho. A musím ocenit, že syn jde v jeho šlépějích, jsem na něj velmi hrdá. Takového tátu, jakého má naše vnučka, bych přála každému dítěti. I takovou mámu.
To jsou ty dobré vzory. Ráda bych se ještě vrátila k vaší knize. Jak dlouho jste na ní pracovala? A musela jste se odhodlávat? Jistě je tam řeč i o citlivých věcech.
Můj muž na některé situace reagoval tak, že to je ohromně vtipné. A já se u toho rozplakala. Někdy to bylo absurdní. Ale chtěla jsem zmapovat maminčin život od dětství až po moment, kdy nastoupila do nemocnice, a leccos uvést na pravou míru. Musím upřímně říct, že se mi to nepsalo lehce. Ale je to kniha o mamince, já jsem naprosto upozaděna. Maminka si vždycky přála, aby vyšla fotografická kniha jen s popisky. Mně ale připadalo, že by to byla škoda, protože jsme spolu vedly dlouhé dialogy. Hlavně v době, kdy byl Sam malý a jezdila jsem s ním na Kokořínsko za Jirkou Zahajským a za maminkou.
V knize jste v roli té, která pokládá otázky?
Ano. A maminka odpovídá. Je tam spousta fotek, některé měly v archivech špatné popisky, při srovnání s maminčinými deníky časově neseděly, takže jsem musela všechny informace pracně dohledávat a ověřovat. Ale přineslo to i vtipné momenty.
Například?
Třeba jsem našla dva zcela odlišné popisy maminčiny schůzky s Josefem Škvoreckým. Ona psala, jak do bytu, kde žila s Milošem Formanem, přišel nějaký pán, vypadal jako ouřada, divže neměl klotové rukávy, a ona mu řekla – knihovna je o patro výš. A pak si vyhledáte rozhovor s panem Škvoreckým a ten říká – otevřela mi ona, hvězda! Je velmi vtipné dát to dohromady. Psaním i dohledáváním jsem strávila rok a půl. Přiznávám, že mě to nekonečné ověřování dat pak už moc nebavilo.