Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz
Stárnout doma a zůstat mezi svými blízkými a ve známém prostředí? Pro Bryana a Mariju to znamenalo postavit ekologicky udržitelný dům přímo na vlastním dvorku. Přečtěte si, jak tento minimalistický projekt přináší nejen finanční úspory, ale i potřebné pohodlí.
Ekologicky adaptabilní a udržitelný domov navrhli pro pár důchodců architekti ze studia Austin Maynard Architects. Cílem projektu bylo, aby manželé mohli zestárnout společně a ve známém prostředí. Tento kompaktní dvoupodlažní dům je ztělesněním dlouhodobého plánu manželů. Využít menší dvorek u většího domu a tam si postavit menší dům, je dnes častým řešením a to hned z několika důvodů. Lidé chtěli snížit náklady a také svůj dopad na životní prostředí tím, že zkrátka nebudou žít v prázdných velkých domech. Majitelé Bryan a Marija, si před téměř dvaceti lety poprvé zakoupili viktoriánský dům v Melbourne na větším pozemku a už tenkrát přemýšleli, že je zde potenciál na budoucí rozdělení. „Plánem bylo uvolnit původní rodinný dům v přední části pozemku a využít zadní část s výhledem do parku, který byl dříve blokován garáží. Pozemek se nachází na významné a důležité památkově chráněné ulici. Přestože dům přímo reaguje na nedostatek bytů a naléhavou potřebu zvýšit hustotu možností k bydlení uvnitř města, je protikladem rychlého řešení. Je to odolný a efektivní dům, který zvyšuje konektivitu a obyvatelnost a zároveň respektuje dědictví a charakter oblasti,“ vysvětlují architekti.
Mají místo i pro návštěvy
Architekti kladli důraz na ovládání světla a ventilaci, dosažené kombinací ovladatelných panelů, centrálního nádvoří a strategicky umístěných světlíků a žaluzií. Toto řešení umožňuje majitelům úplnou kontrolu nad domácností. Přední fasáda je rozdělena na pevné dřevěné panely, pevné skleněné panely a ovladatelné panely. Za ovladatelnými panely jsou okna, která lze otevřít a umožnit tak větrání v celém domě. Ovladatelné dřevěné panely jsou nastavitelné a ovládané automatickým dálkovým systémem, stejně jako celovýškové venkovní okenní žaluzie, které poskytují plnou kontrolu nad slunečním světlem a soukromím. Pro manželé je vyhrazené zcela bezbariérové přízemí, které mohou zcela využívat ve chvíli, kdy budou mít problémy s hybností. V prvním patře je pak koupelna a ložnice vyhrazená pro hosty a umělecké studio. Dvorek před domem pak slouží k posezení a přes ulici se nachází velký park, který využívají jako bezúdržbovou zahradu k celoročním procházkám. „První věc, kterou každé ráno udělám je, že otevřu okna a žaluzie. Nespustím se do ničeho jiného dřív. Miluji ten pohled do otevřeného parku, je to po celý rok naprosto kouzelné. Připadáme si, jako bychom žili na venkově,” pochvaluje si majitel Bryan.
- Zdroj článku
-
Austin Maynard Architects, archdaily.com