Reknihy jsou označovány jako udržitelné knihkupectví. Co pro vás vlastně znamená myšlenka udržitelného čtení?
Pro nás je udržitelné čtení v první řadě takové, které nezatěžuje přírodu. Na tisk každé knihy je potřeba opravdu hodně vody a dřeva. Přitom většinou si projde jedním přečtením, a potom zůstane ležet v knihovně, a to je strašná škoda. V Reknihách je naším cílem, aby co největší počet knih maximálně naplnil svůj potenciál a zdroje využité na jejich výrobu tak nepřišly na zmar. Jednoduše chceme ukázat, že i při čtení můžeme být ohleduplní k přírodě.
Kdy vznikl nápad na Reknihy a co mu předcházelo?
Nápad na Reknihy přišel v roce 2019. Částečně tomu přecházel můj přechod na minimalismus. Nevlastnil jsem už skoro nic, ale knihy byly stále to jediné, k čemu jsem měl citový vztah. Ve finále jsem se rozhodl, že chci, aby z nich měl radost také někdo jiný a že je pošlu dál. Jenže žádný způsob, který se nabízel, mi nevyhovoval. Ať už proto, že to bylo časově náročné nebo za knihy v perfektním stavu člověk dostane málo peněz. A tak se zrodil nápad na Reknihy. Službu, kterou jsem chtěl udělat co nejjednodušší, ale zároveň nejvýhodnější pro všechny čtenáře.
V čem se Reknihy liší od klasického antikvariátu a jak to u vás vlastně funguje?
Celé to funguje úplně jednoduše. Když se čtenář rozhodne využít Reknihy a poslat své knihy dál, nafotí vybrané tituly a pošle je k nám ke schválení. Náš tým potom vybere ty, které lze prodat. Potom už je stačí jen zabalit a doručit na adresu některého ze sběrných míst. Ve chvíli, kdy se kniha prodá, do 14 dní přistane na čtenářském profilu 50 % z ceny, za kterou se prodala. Peníze potom můžete využít na nákup další literatury nebo na podporu dobročinné organizace zabývající se ekologií. Zároveň je ale důležité dodat, a tím se vlastně zásadně lišíme od antikvariátů, že Reknihy prodávají tituly jen v perfektním stavu a nanejvýš dvacet let staré. Nákup potom funguje obdobně jako v klasických e-shopech.
Jaký je váš osobní vztah ke knihám?
Knihy miluju! I když v současnosti nemám na čtení tolik času, snažím se si na ně vyhradit nějaký čas. Nejčastěji potom sáhnu po sebevzdělávací literatuře. Zároveň chci vlastnit co nejméně věcí, a tak mě baví knihy posílat dál a sdílet je s dalšími čtenáři. Jednu dobu jsem zkoušel také e-knihy, ale prostě mi chyběla vůně papíru a šustění stránek.