3. Přijměte svou roli
Přijmout roli nevlastního rodiče není jednoduché. Lisa Marie Bobby tvrdí, že nevlastní rodič by měl být nevlastními dětmi vnímán jako „přátelský dospělý“, nikoli jako další rodič.
„Smiřme se s tím, že vztah, který mají děti se svými vlastními rodiči, bývá z pochopitelných důvodů silnější a trvalejší,” uvádí psycholožka a dodává, že nemá smysl si lásku či autoritu vynucovat. Být nevlastním rodičem znamená i určitou pokoru a umění nebrat si věci příliš osobně. Nevlastní děti totiž mohou říkat i věci, které jsou pro otčíma či macechu zraňující. Nevyčítejte je, ale pokuste se přijmout je s klidem. Uvědomte si, že současná situace může být pro děti velmi těžká.
4. Nečekejte zázraky
Přes všechny těžkosti a překážky se odbornice domnívá, že vztah nevlastního rodiče a dítěte může být vřelý, přátelský, příjemný a plný důvěry. Nemyslete si však, že takový vztah je zadarmo. Může trvat celé dlouhé roky, než si k nevlastnímu dítěti najdete cestu. „Zacházejte s vyženěnými či vyvdanými dětmi jako s kočkou,” používá netradiční přirovnání psycholožka. „Buďte laskaví, buďte dostupní. A nechte je, ať za vámi přijdou sami.”