Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Zamilovanost opadla a partner mi začal vadit. Psycholožka Šárka Miková radí, jak vztah udržet

Když se do někoho zamilujeme, vidíme ho skrze růžové brýle. Motýlci v břiše nám brání vnímat vlastnosti, které by nám za normálních okolností vadily, nebo je naopak vnímáme pozitivně. Partnerův odlišný způsob myšlení a jednání můžeme chápat jako inspiraci, která rozvíjí naši osobnost, a vzájemně se díky rozdílným povahám obohacujeme. Jakmile však prvotní zamilovanost opadne, začnou nám tyto původně atraktivní odlišnosti vadit. Jak takovou situaci vyřešit, aby vztah neohrozila, prozradila psycholožka Šárka Miková.

Jako chaotická osoba se sklonem k nezodpovědnosti a volnomyšlenkářství jsem se zamilovala do praktického muže, který svědomitě plní svůj každodenní to-do list do posledního bodu, vše řeší okamžitě a ve všem potřebuje absolutní pořádek a systém. Obdivovala jsem na něm vlastnosti, po kterých jsem v hloubi duše sama toužila. Cítila jsem, že je to muž, o kterého se můžu opřít a na nějž se mohu spolehnout. On se zase zamiloval do mé spontánní a rebelské povahy, která ho jako protiklad fascinovala. Člověk by řekl, že do sebe zapadáme jako dokonale vyřezané puzzle a tvoříme vyvážený celek. Jenže ani ne po dvou letech mu začala má nezodpovědnost vadit. Když se svěřil kamarádovi, ten mu jen odpověděl: „Vždyť to jsou přesně ty věci, které jsi na ní obdivoval a kvůli kterým ses do ní zamiloval.“

Mohlo by se vám líbit

Pět vteřin vám může zachránit vztah: Tak málo stačí, abyste zabránili zbytečné hádce

Rozešel se s vámi někdo kvůli neustálým hádkám? I když ne, neznamená to, že se to nemůže stát. Časté vyhrocené konflikty vydrží dlouhodobě snášet jen málokdo. Podle studie vědců ze skotské University of St Andrews vám ve chvíli, kdy se konflikt vyhrocuje, může pomoci pětivteřinová pauza. Tak krátký okamžik totiž stačí k tomu, aby se člověk uklidnil, vychladl a situaci dál řešil mnohem racionálněji. Zjistěte, jak si ve vztahu osvojit pětivteřinový „time out“ a možná tím zachránit svůj vztah.
marianne.cz

Jak říct partnerovi, co nám na něm vadí

Jakmile člověk ve vztahu sundá růžové brýle a začne si uvědomovat, co všechno mu na partnerovi vadí, může mít pocit, že jediným řešením je rozchod. Kdyby to ale byla pravda, neexistovaly by vztahy delší než dva roky. Psycholožka Šárka Miková, autorka knihy Milovat nestačí, zdůrazňuje, že je důležité své pocity partnerovi otevřeně sdělit a pokusit se situaci vyřešit. Jak ale o tom mluvit? Jak mu říct, že nás něco štve, když pro nás ještě nedávno byl tím nejdokonalejším člověkem na světě?

„Můžeme si stěžovat na partnerovo chování, vyjádřit své pocity a potřeby, ale neměli bychom útočit na jeho osobnost či charakter. Místo ‚Jsi normální?‘ řekněme spíše ‚Je mi nepříjemné, že jsi něco udělal, nebo neudělal, a chci tě poprosit, abys…‘,“ radí Šárka Miková, autorka teorie osobnosti nazvané Teorie typů. Můžeme také uvést důvod, proč je to pro nás problém nebo jaké důsledky pro nás partnerovo chování mělo. Určitě bychom se ale měli vyhnout větám začínajícím frázemi ‚ty vždycky‘, nebo ‚ty nikdy‘,“ říká.

Mohlo by se vám líbit

Věty, které nepatří do dobrého vztahu: Co nikdy neříkat těm, na kterých vám záleží

Asi všichni se shodneme třeba na tom, že do vztahů s blízkými nepatří násilí. Podobně devastujícím způsobem můžou ale někdy působit a zraňovat i slova. Jsou zkrátka věty, které do (dobrých) vztahů nepatří. Které mezi ně můžeme zařadit? To se dozvíte v článku z časopisu Marianne.
marianne.cz

Přirozenost, kterou občas nemůžeme vystát

To, co nám na partnerovi začne po čase vadit, může pramenit z jeho odlišné osobnosti. Může jít o způsob a intenzitu, s jakou řeší věci, jak přistupuje k povinnostem nebo jak se chová ve stresových situacích. Každý člověk je jedinečný a v něčem se od ostatních liší. Zároveň však často předpokládá, že to, co vyhovuje jemu, bude vyhovovat i ostatním.

Podle Mikové se rodíme s různými vrozenými potřebami, a proto máme odlišné osobnostní rysy. „Teorie typů vychází z osobnostní typologie C. G. Junga a rozlišuje 16 typů osobnosti. Ty se dále sdružují do čtyř skupin, tzv. temperamentových typů. Každý z nich je definován vrozenými potřebami, které určují, k čemu přirozeně tíhneme a co nás motivuje,“ vysvětluje Miková. Díky tomuto poznání můžete lépe porozumět partnerovi a naučit se s ním efektivně komunikovat o tom, co vám na něm vadí. Tím zvýšíte šance na úspěšné vyřešení problémů ve vztahu.

Mohlo by se vám líbit

Žárlivost vás dohání k šílenství? Psycholožka Julie Janošíková radí, jak nepodlehnout silným emocím

Žárlivost je součástí mnoha vztahů. Problémem je, když jí je příliš, ale i když jí je příliš málo. Každý tuto emoci zná a ví, že žárlení není nic příjemného. Většinou vztahům nic dobrého nepřináší a může člověka pomalu, ale jistě psychicky vyčerpávat. Psycholožka Julie Janošíková pro Marianne.cz popsala, co žárlivost způsobuje, jaké škody dokáže napáchat a především, jak se s ní vypořádat.
marianne.cz

4 typy temperamentu, které zohlednit při kritice

Když chcete dát někomu zpětnou vazbu na jeho chování, zohledněte typ jeho temperamentu. Díky tomu vás skutečně vyslechne a vezme si vaše slova k srdci. Pokud byste to zkoušeli způsobem, který na něj nebude fungovat, bude výsledek stejný, jako byste mluvili do dubu.

1. typ: „Zkusím a uvidím!“

Vrozené potřeby: Akce „Teď a tady!“, svoboda, okamžitý dopad

  • Nápad chtějí realizovat, ne o něm spekulovat. Nechtějí váhat, ale zkrátka to zkusit a až pak případně opravit.
  • Nejlépe se poučí z vlastních chyb. Přirozeně nesou důsledky vlastních činů a případně to zkusí jinak.
  • Neúspěch je neodrazuje. Může je ale odrazovat vaše reakce na jejich neúspěch a výčitky či nepochopení přirozeného způsobu jednání. Může jim to být líto a mohou se postupně přestat snažit nebo jít do opozice.
  • Nesnažte se je mentorovat. O chybách vědí a sami se z nich poučí. Nemusíte jim říkat, že ji udělali. Když je poučujete o tom, jak jinak to měli udělat, stejně vás nebudou brát vážně.
Mohlo by se vám líbit

Schůzka v přírodě a jasný názor, kdo platí večeři. Průzkum odhalil, jak Češi skutečně randí

Důkladná příprava, zvědavost, vzrušení a lehká nervozita – to vše obvykle předchází prvním romantickým schůzkám. Ať už jste právě ve fázi randění, nebo jste v dlouhodobém vztahu a na tyto chvíle jen nostalgicky vzpomínáte, každý z nás před prvním rande jistě zažil podobné pocity. Průzkum z léta 2024 ukázal, jak Češi randí dnes. Podívejme se, jak se lidé nejraději seznamují, co od těchto schůzek očekávají a kdo by měl podle nich zaplatit účet.
marianne.cz

2. typ: „Udržíme věci v chodu.“

Vrozené potřeby: Stabilita, předvídatelnost, spolehlivost

  • Úkol chtějí splnit co nejlépe. Proto potřebují vědět přesně, co se po nich chce.
  • Potřebují upřesnit zadání – místo „nakresli cokoliv“, řekněte alespoň „nakresli cokoliv, co je v bytě“. Co když totiž nakreslí kolo a vůbec ho kreslit neměli. Vynaložili tak zbytečné úsilí a budou muset dělat něco jiného.
  • Když úkol odevzdají, potřebují potvrdit, že je to to, co jsme po nich chtěli, aby to mohli uzavřít.
  • Chtějí také zpětnou vazbu. Nevadí jim kritika konkrétní věci s potenciálem udělat to lépe. Nevadí jim, když je postrčíte správným směrem.
  • Věci však berou vážně a doslova, takže ironie a fórky do zpětné vazby nepatří. Mluvte přesně, konkrétně a přímo k věci.

3. typ: „Chci být sám sebou, ale nebýt sám“

Vrozené potřeby: Hlubší smysl, jedinečnost, harmonie

  • Ve všem, co dělají, musí vidět smysl. Tím je pro ně pomáhání druhým.
  • V zadáních potřebují tvůrčí volnost a možnost jít vlastní cestou, ale zároveň cítit, že rozumí našim záměrům a chápeme jejich pocity a nápady.
  • Potřebují být oceňováni za to, že jsou, a nemusí to dokazovat nějakými výkony. Berou to tak, že každý je v něčem úžasný a chtějí tak být druhými i vnímáni.
  • Kritiku vnímají jako potvrzení vlastní nedokonalosti a spojují si ji s tím, že se tím naruší jejich vztahy. A to i tehdy, když je to kritika věcná.
  • Ocenili by, kdybychom byli maximálně upřímní a otevření, ale přitom milí a laskaví. Z naší neverbální komunikace (mimiky, gest, tónu hlasu) si totiž snadno domyslí, jak to myslíme. A zpravidla si to berou osobně.
Mohlo by se vám líbit

Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Milostný život není pro vztah nezbytný, přináší však mnoho výhod. Zjistěte, jak důležitý je v partnerském vztahu, proč bychom se mu měli věnovat a jak často se mu oddávat. Jak postupovat, když vám ve vztahu chybí, a čím dalším lze intimitu mezi partnery budovat?
marianne.cz

4. typ: „Všechno se dá zlepšit“

Vrozené potřeby: Rozumět a prověřovat, kompetentnost, zdokonalování

  • Věří, že jde něco řešit, když tomu člověk porozumí. Až pak má teprve smysl hledat řešení. Takže šetří čas tím, že si věc dobře rozmyslí a najdou vlastní způsob.
  • Odmítají dělat to, co nedává smysl.
  • Nemají rádi servilitu a citově zabarvenou zpětnou vazbu.
  • Oceňují schopnosti a promyšlenost našich řešení, ale potřebují je slyšet jasně, stručně a bez emocí. Vyjádřeme podstatu a nezacházejme do zbytečných detailů.
  • Kritiku nepotřebují, protože v sobě mají vlastního vnitřního kritika. Chybu vnímají a štve je. Možná se tváří nepřívětivě, ale to se nezlobí na nás, nýbrž sami na sebe.
  • Když kritika zazní, měla by být od kompetentních lidí a dostatečně podložená argumenty.
Mohlo by se vám líbit

Chodím s ním proto, aby si mě lidé vážili. Co znamená throning ve vztahu?

Už na střední škole platí, že jakmile začnete chodit s nejoblíbenějším a nejkrásnějším „králem“ ročníku, stáváte se i vy mnohem populárnější a ostatní si vás začnou více vážit. Přesně tak funguje i tzv. throning – způsob randění, při kterém vyhledáváte pouze partnery s vysokým postavením a dobrou reputací. Díky tomu automaticky získáváte větší respekt i sebevědomí. Proč však tento způsob hledání partnera není správný? A jak poznáte, že s vámi někdo chodí jen kvůli vašemu postavení?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Průzkum odhalil, co Čechům připadá atraktivní a co je odpudí: Buďte dobrým společníkem a nezanedbávejte hygienu

Průzkum odhalil, co Čechům připadá atraktivní a co je odpudí: Buďte dobrým společníkem a nezanedbávejte hygienu

Zábava
Školní kvíz: Jak dobře ovládáte přírodopis a biologii? Otestujte, co si pamatujete

Školní kvíz: Jak dobře ovládáte přírodopis a biologii? Otestujte, co si pamatujete

Byt
Tajná chodba v knihovně: Panelákový byt zrekonstruovali a dnes vypadá jako z filmu

Tajná chodba v knihovně: Panelákový byt zrekonstruovali a dnes vypadá jako z filmu

Zábava
Kvíz: Proč si herci přejí zlomený vaz? Ukažte, jak dobře znáte divadelní pojmy a slang

Kvíz: Proč si herci přejí zlomený vaz? Ukažte, jak dobře znáte divadelní pojmy a slang

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE + DENTÁLNÍ PÉČE SWISSDENT + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE + DENTÁLNÍ PÉČE SWISSDENT + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit