Jaké je tajemství šťastných rodin?
Jednoduchý recept na šťastnou rodinu neexistuje, přesto existují vodítka, díky kterým docílíte pevnějších vztahů. Co dělají členové spokojených rodin?
marianne.cz
Běžná představa ideální rodiny je máma, táta a dvě děti. Jsme zvyklí, že tak má rodina vypadat. Když si vzpomeneme, co jsme v průběhu života odpovídali na otázku, kolik chceme jednou mít dětí, bylo to nejspíš: „Dvě. Holčičku a chlapečka.“ Spoustě párů se tuto společenskou normu také podařilo naplnit. V posledních letech ale přibývá rodin pouze s jedním dítětem a nová rozsáhlá studie potvrzuje, že jde o novou ideální rodinu. Co dalšího ukazuje a jak je to v České republice?
Preference rodin se mění i vhledem k finanční situaci. Přibývá také párů, které mají děti v pozdějším věku. Podle odborníků mizí i předsudky o jedináčcích, o nichž se na rozdíl od ještě nedávné minulosti čím dál méně tvrdí, že jsou například rozmazlení nebo sobečtí. Řada rodičů je přesvědčených, že jedináčkovi se budou moci víc věnovat a zajistit mu lepší a šťastnější život. S jedním dítětem bude lepší i jejich partnerský vztah a nebudou muset tolik omezovat přátelské vztahy a aktivity mimo rodinu.
Jak ukazují statistiky organizace The European Large Families Confederation, která je oficiálním poradním orgánem OSN a zastupuje přes 9 milionů velkých rodin, v Evropské unii je nejvíce rodin s jedním dítětem – celkem 49 %. Například v Kanadě jich je 45 %, v Portugalsku dokonce 59 %. Podle americké investigativní novinářky Lauren Sandler, autorky bestselleru One and Only, knihy, která se zabývá svobodným rozhodnutím mít jen jedno dítě, se přitom i teď řada lidí bojí nebo nechce upřímně říct, přiznat sobě i světu, že chtějí pouze jednoho potomka. „Spousta lidí vám řekne, že nikdo nechce jen jedno dítě a děje se to proto, že ženy rodí později. I to je ale přeci svobodná volba se stejným výsledkem, tedy svobodné rozhodnutí mít jedno dítě. Vlastně tím vyjadřujete, že je spousta věcí, které jsou pro vás také velice důležité, dáváte jim přednost a doufáte, že i tak se jednou stanete rodičem. Neříkáte, že na těch věcech nezáleží a mateřství je pro vás na prvním místě,“ vysvětluje.
Z rozsáhlé globální studie, jejíž výsledky autoři zveřejnili letos v lednu, vyplývá, že žijeme v době, kdy je rodina s jedním potomkem novým standardem. Její závěry jsou o to spolehlivější, že odborníci tentokrát, na rozdíl od předchozích na stejné téma zaměřených projektů, poprvé zkoumali více kritérií, ne pouze jedno, ale dokonce deset. Průzkum probíhal v sedmi zemích s naprosto odlišnými zvyklostmi, tradicemi a normami. „Hlavní motivací k realizaci tohoto projektu pro nás byl pokles plodnosti v západním světě. Chtěli jsme zjistit, jestli jsou děti stále tím nejdůležitějším pro rodinný život,“ uvedl jeden z autorů studie Arnstein Aassve, profesor demografie na Univerzitě Bocconi v Miláně. Výzkum také ukazuje, že mít aspoň jedno dítě lidé obecně považují za lepší, než být bezdětný. Zajímavý je i další závěr, který říká, že důležitější, než počet dětí, je kvalita rodinného života.
Tato studie také ukazuje, že rodičovství je nadále nejvíce ceněným rodinným atributem. Na rozdíl od minulých analýz, je ale nově počet dalších dětí po narození prvního už nepodstatný. Může to sice být i kvůli nedostatku financí, ale například výsledky z Norska, které je ekonomicky stabilní a silnou zemí, naznačují, že to není hlavní důvod, protože právě v Norsku je trend jednoho dítěte silně patrný a na vzestupu.
Významným zjištěním studie je i jasné upřednostňování manželství před soužitím „na psí knížku“. A je to tak ve většině zemí. Tradiční manželské svazky tak i v současnosti patří do konceptu ideální rodiny a manželtví zůstává jejím základním kamenem. Rozvod pak respondenti ze všech zúčastněných zemí shodně vnímají většinově negativně. Podle profesora Aassve to potvrzuje, jak velký význam má stabilní a trvalé partnerství.
Nejnovější statistiky a průzkumy provedené v České republice ukazují, že podle Čechů je stále ideálním modelem rodina se dvěma dětmi. Podle Zprávy o rodině, kterou vypracovala skupina socioložek z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, na druhém místě Češi upřednostňují rodiny se třemi dětmi a až poté s jedním, případně čtyřmi a více dětmi. Zpráva je ovšem z roku 2020 a od té doby u nás žádný podobný průzkum neprobíhal.
www.psypost.org, www.bbc.com.cz