Jak se k hostitelské péči dostat?
Hostitelská péče se některým dětem stane tak nějak sama. „V jednom dětském domově babička vyzvedávala svého vnoučka na fotbale a on si tam našel kamaráda, který je z dětského domova. Teď je jeho oficiální hostitelkou a kluci k ní chodí společně. Děti z jiného dětského domova zase byly na táboře, tam se potkaly s dětmi z jedné fantastické rodiny a ta si je teď bere vždy na celé prázdniny,“ přibližuje Samek. Jde to ale samozřejmě i v případě, že s dětmi z dětských domovů nejste momentálně nijak v kontaktu a rádi byste se zapojili.
Nejprve je potřeba zajít na váš sociální odbor na městském úřadě nebo Magistrátě, oddělení náhradní rodinné výchovy. Tam sdělit svůj záměr a požádat o schválení k hostitelské péči. Obvykle pak musíte odevzdat výpis z rejstříku, následuje pohovor, návštěva domácnosti a psychologické vyšetření. Různí se to ale dle jednotlivých OSPODŮ (Orgán sociálně-právní ochrany dětí). Schválení trvá obvykle pár měsíců. Po schválení úřadem byste si měli vyhledat dětský domov, ze kterého byste dítě chtěli, a domluvit si schůzku s jeho ředitelem či sociálním pracovníkem. Ale pozor, ne každý dětský domov hostitelskou péči poskytuje.
Právě v tomto případě mohou přijít na řadu organizace, které vám mohou pomoci. Jako Děti v akci, které navštěvují dětské domovy z celé České republiky a i pro ně pořádají různé akce a její ředitel tak ví, kde zrovna o tuto službu mají zájem. Existují ale i organizace, které se specializují vyloženě na ni, jako například Děti patří domů. Nicméně dětské domovy tyto informace mají často i na svých stránkách.
Závěrem lze říci, že na rozdíl od pěstounské péče je zde velkou výhodou, že se zde člověk k ničemu vyloženě nezavazuje, jelikož dítě u něj nebydlí každý den. Vše je zde o domluvě a řídí se podle zákona č. 359/1999 Sb. O sociálně právní ochraně dětí § 30. Jak je vidět na příběhu Karla a Danka, skutečně může přinést ovoce pro obě strany.