Životní styl
Otužování půl zdraví! Osvojte si metodu Wim Hofa
Otužování! Před několika lety výsada odvážlivců, v současné době trend, kterému podlehli mladí i starší. Pokud kroutíte hlavou a nevíte, proč byste se každý den měli sprchovat ledovou vodou, pak se seznamte s Wim Hofem, ledovým mužem, kterému studená voda říká pane.
Nedáte dopustit na horkou vanu? Nedokážete si představit, že byste skočili do ledového jezera? A nevěřícně sledujete všechny, kteří v zimních měsících nosí kraťasy? Respekt z ledové vody má většina z nás, a tak není divu, že kohoutek vody nenápadně posouváme k červené barvě a užíváme si každou vteřinku hřejivé vody. Přesto existují lidé, kterým studená voda nedělá vrásky. Otužilci a příznivci ledového muže Wim Hofa totiž vědí, že ledová sprcha posiluje imunitní systém, snižuje záněty v těle, zlepšuje metabolismus, pozitivně ovlivňuje spánek a reguluje hormony v těle. Troufáme si tvrdit, že tímto výčet pozitiv nekončí.
Zrodil se ledový muž
Před jednašedesáti lety se v Nizozemsku narodil Wim Hof, muž, kterého osud rozhodně nešetřil. Ztráta manželky i výchova čtyř dětí vyžadovala notnou dávku psychické odolnosti, a tak Wim zkoušel praktikovat jógu, alternativní léčbu i meditaci. Vytoužené smíření s osudem ale stále nepřicházelo. Vše se změnilo během zimní procházky amsterdamským parkem, kdy Wima napadlo, že se vykoupe v ledovém jezírku. Když do něj vkročil, zažil naprostý šok. Postupem času si ale tělo začalo na ledovou tříšť přivykat a díky hlubokému dýchání pocítil muž něco, co bychom mohli nazvat nirvánou. Od té chvíle nedal Wim Hof na ledovou koupel dopustit a neustále experimentoval se svým dechem, dokud nenalezl ideální dýchací techniku, která je vhodná pro každého.
Dýchací metoda à la Wim Hof
Na první pohled by se mohlo zdát, že otužování je hračka. Vždyť stačí přijít do koupelny, pustit studenou vodu a chvilku to „vydržet“. Pokud ale chcete z ledové sprchy dostat maximum, pak vyzkoušejte právě dechovou metodu, za kterou stojí Wim Hof a fyzika. Díky dechovému cvičení totiž absorbujete více kyslíku, a tudíž vyprodukujete větší množství energie. Jak na to?
1. Posaďte se
Najděte si klidné a nerušené místo, kde se můžete posadit nebo ulehnout na zem. Následně se ujistěte, že můžete bez problému dýchat. Poté zavřete oči, „nalaďte se“ na svou mysl a třicetkrát až čtyřicetkrát se zhluboka nadechněte nosem nebo ústy.
2. Zadržte dech
Po posledním výdechu zkuste zadržet svůj dech tak dlouho, jak dokážete. Jakmile vám to bude nepříjemné, nadechněte se, a následně zadržte dech na 10 až 15 sekund. Tyto kroky zopakujte ještě dvakrát, případně třikrát.
3. Užívejte si
Pravděpodobně pocítíte velmi příjemný pocit, který využijte k rannímu cvičení, jógové sestavě nebo k přesunu do ledové sprchy.
Ledová koupel pro začátečníky
Po dechovém cvičení nastává ideální čas na studenou koupel. Pozor, pokud jste otužilec – začátečník, rozhodně byste neměli ihned skočit do ledové kádě s vodou. Naopak, postupujte zlehka, poslouchejte své tělo a nelamte nic přes koleno. Wim Hof radí, abyste se v prvním týdnu osprchovali teplou vodou a na posledních třicet vteřin otočili kohoutkem na vodu studenou. „Každý je schopen vydržet třicet sekund studené vody, zejména když před tím strávil několik minut pod teplou sprchou a akumuloval teplo. Teplá voda vám otevře cévy, dovolí vaší krvi proudit. Takže přestože vám studená voda může zpočátku působit nepohodlí, třicet sekund není žádné velké utrpení,“ píše Wim Hof ve své knize Ledový muž.
Druhý týden si po konci teplé sprchy „naordinujte“ minutu studené vody, ve třetím týdnu si dopřejte minutu a půl studené vody a čtvrtý týden zkuste vydržet dvě minuty studené vody po teplé koupeli. „Na konci čtvrtého týdne se váš kardiovaskulární tonus zoptimalizuje do té míry, že docílíte převahy mysli nad hmotou. Zapudíte chlad a přimějete své tělo nereagovat šokem. To je pouhý začátek toho, jak se vám otevírá mysl,“ dodává Wim Hof.