Intimita nezačíná v ložnici
Sex hraje v životě člověka velmi důležitou roli, je to jedna z jeho základních potřeb. Společné prožívání sexuality dokáže vztah obohatit i posílit. Jenže ruku na srdce, ne vždy to funguje ideálně. V cestě za vysněným vášnivým sexem máte dvě možnosti: buď nasednete do nekonečného koloběhu střídání milenců, nebo začnete se současným partnerem znovu. Jinak.
Na Kámasútru zapomeňte. Všichni tu knihu známe nebo jsme o ní aspoň slyšeli. Sám jsem si ji „na tajňačku“ někdy v sedmnácti letech pořídil. Jaké bylo však mé zklamání, když jsem zjistil, že nemám zrovna po ruce slona a že většinu pozic bych bez pomoci fyzioterapeuta a atestovaného ortopeda asi nezvládl. Ne, v pozicích to není, stejně jako to není v přehrávání videí z PornHubu, pokusu o svou osobní interpretaci 50 odstínů šedi nebo snaze zřídit si doma konsignační sklad místního sexshopu.
Všechno špatně, zpátky na stromy
Abychom mohli mít úžasný sex, je třeba si uvědomit, co se to v ložnici vlastně přesně děje. Původní biologický význam sexu je samozřejmě v zajištění přežití druhu. A k přežití druhu nás evoluce vybavila hormonem oxytocinem. Ten nás jako společenství doslova drží pohromadě – nutí nás pečovat o vlastní mláďata, zpříjemňuje nám dotyky a objetí.
Za bytostnou potřebu člověka někam patřit, a to zejména do vlastní rodiny, může právě tenhle hormon. Stejně jako za kontrakce pánevního dna a tvorbu mateřského mléka, odkud ho asi znají matky.
Jenže lidí, kteří dnes dokážou projevit svou zranitelnost a dají ostatním členům společenství najevo, že potřebují podporu a péči, v posledních letech dost ubývá, a to zejména v rodinách. Teď mám na mysli klasické „Do toho ti nic není!“ a „Svoje problémy si dokážu vyřešit sám/sama!“. O tom u řady lidí asi nikdo nepochybuje. Ale je s tím nevyhnutelně spojen fakt, že si tímto přístupem zároveň budují zeď mezi sebou, respektive svým vnitřním světem, a partnerem.
Pro hluboký vnitřní prožitek, pro sdílenou intimitu, a ano, u žen často i pro vznik orgasmu, je totiž extrémně důležitý pocit bezpečí. Ale ani muži si bez pocitu bezpečí neužijí naplno intimitu, a dokonce ani ten orgasmus. Byť ženy rozdíl mezi jednou sekundou a třemi sekundami asi nedojme, pro nás muže je to stále o 200 % „lepší“ sex.
Velká část sexu se dnes v ložnicích odehrává za dosažením uvolnění, obvykle od stresu. Což je mimochodem biologicky správný předpoklad. Jenže klíčový problém je v tom, že...
...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LEDNOVÉ MARIANNE.