Cesta do hlubin mileniálovy duše
Slovo mileniál je stejně tajemné jako hrad v Karpatech! Pojďme mu společně přijít na kloub a zjistit, co jsou mileniálové doopravdy zač.
Mileniálové patří ke generaci, která si vysloužila snad nejvíce nálepek. Mluví se o nich jako o líných lidech, egoistech nebo shopaholicích. Můžete se dočíst, že neumí nakládat s penězi a hojně využívají mama hotely. Zároveň prý vyměnili osmihodinovou pracovní dobu za digitální nomádství, seznamování na diskotékách za Tinder a dovolené v hotelových rezortech za ubytování prostřednictvím Airbnb. A jaká je pravda? Samozřejmě, že někde uprostřed!
Nač mapku, když mám appku?
Pokud bychom měli popsat mileniála, tedy člověka narozeného mezi lety 1982 až 2000, pak rozhodně řekneme online člověk. Mileniál je totiž živočišný druh, který se v prostředí internetu cítí jako ryba ve vodě. Se svým chytrým telefonem dokáže obstarat snad většinu aktivit – od bankovnictví, objednání potravin, koupi letenek až po komunikaci s přáteli nebo randění. Nedělá mu problém připlatit si za objem dat v mobilu, protože smskování nahradil Whatsappem a telefonování Faceappem. Zároveň mnoho času tráví na sociálních sítích, které se pro některé mileniály staly zdrojem obživy. V dnešní době totiž i nejmladší mileniál ví, že lajky dělají influencera!
Bez práce nejsou kafíčka a avotoasty
Traduje se, že zaměstnavatelé se mileniálů bojí jako čert kříže. I když jde pravděpodobně o mýtus, pravdou zůstává, že mileniál není nejvděčnější zaměstnanec. Na rozdíl od svých rodičů totiž ví, že profesní a osobní život by měl být v harmonii. Nechce tedy od pondělí do pátku vysedávat v práci a škudlit si na jednu dovolenou ročně. Mnohem raději pracuje na částečný úvazek, je na volné noze nebo žádá o jednodenní homeofficy.
Ať už vám je tento fakt proti srsti, nebo mileniálům v tomto ohledu fandíte, jedno je jasné – rozhodně mileniálové nejsou líní! Možná právě díky větší volnosti jsou pro svou práci zapálení, a především jim nechybí potřebná motivace. Podívejte se okolo sebe a uvidíte, že za mnoha start-upy nebo novými podniky stojí právě nadšení mileniálové, kteří svou práci vnímají jako koníček.
Temná generace?
I když život mileniála může působit naprosto dokonale, nenechte se zmást! I mileniál má mnoho problému, se kterými se musí vypořádat. V době „dokonalosti“ je o mnoho těžší ustát, že sami dokonalými nejste, a tak mnoho lidí trpí poruchami příjmu potravy nebo třeba bulimií. Ne jeden mileniál ví, co je to deprese, panická ataka nebo syndrom vyhoření. Zároveň jsou mileniálové v těchto tématech velmi otevření, což je mimochodem jejich další charakteristický znak. Zeptejte se této generace na jejich víru nebo třeba sexuální orientaci, a ona vám s naprostým klidem odpoví. Mileniál totiž ví, že ho nikdo nebude soudit, a tak mu nedělá problém být sám sebou.
Pod pokličkou
Stále mileniálům nerozumíte? Nevíte, jaké problémy řeší? A nemůžete této generaci přijít na kloub? Pak vám možná pomůže instagramový profil Profesionální mileniál, na kterém najdete úryvky z online konverzací mezi mileniály. Připravte se na to, že u některých spadnete smíchy ze židle, a jiné vás překvapí svým negativním přístupem k životu. Jenže tak to je – žádná generace není černobílá, a každá je svým způsobem rozmanitá a neuchopitelná. A tak se můžeme snažit sebevíc popsat klasického mileniála, až vlastně dojdeme k závěru, že kromě hlavních rysů nelze tuto generaci zobecňovat.
A jak vnímáte mileniály vy?
ČTĚTE TAKÉ: Bydlení mileniálů aneb Kdy je ten správný čas na odchod do vlastního?