6 chyb, kterých se dopouštíme během cestování
Dejte si pozor na těchto šest chybiček, které mohou mít dopad na pohodovou atmosféru vaší dovolené.
marianne.cz
Nepoužíváme plastová brčka, pro kávu chodíme se svým kelímkem a za použití igelitového pytlíku si nařizujeme 20 otčenášů. Jenže pak odletíme na dovolenou a své zásady o udržitelném životním stylu zapomeneme už zhruba v 1500 metrech nad mořem.
Zatímco pojem udržitelná móda se skloňuje snad ve všech pádech, udržitelné cestování je zatím velkou neznámou. Pravděpodobně každý z nás už slyšel o uhlíkové stopě, kterou za sebou nechávají letadla. Jenže to není jediný černý puntík, který si vykoledujeme za dovolenou v exotice. V neznámých krajinách totiž často zapomínáme na naše ekologické návyky a snadněji se navracíme k pohodlnosti.
V žádném případě po vás nechceme, abyste si zablokovali všechny vyhledávače letenek a začali na dovolené chodit pěšky. Nic se nesmí přehánět, a tak není na místě, abyste si udržitelné cestování spojili s extrémy. Naopak lze začít s malými krůčky, které však z globálního hlediska mají význam.
V Evropě sice úspěšně nahrazujeme igelitové tašky těmi papírovými nebo látkovými, ale v jiných částech naší planety jsou igelitky stále ještě řešením č. 1. Nebojte se z domova vzít plátěnku, do které budete nakupovat i v zahraničí. Stejně tak si do batohu přibalte i láhev na vodu, díky které se vyvarujete nákupu plastových lahviček.
Nadnárodní hotelové řetězce postrádají autentičnost, a především nepodporují lokální ekonomiku. Během cest se snažte nacházet hotely, apartmány nebo třeba chatičky, které patří místním lidem. Využít můžete také couchsurfingu, který rovněž podporuje myšlenku udržitelného cestování.
Většina z nás má ve zvyku přivést z dovolené drobnost pro rodiče, prarodiče, kamarádky, přítele nebo třeba kolegy z práce. Bohužel typické suvenýry mají s udržitelností jenom pramálo společného. Raději pořiďte drobnost od lokálních prodejců/umělců, dovezte mušličku z pláže nebo třeba pošlete z daného místa pohled.
Také v oblasti stravování se snažte zaměřit na lokální bistra či obchůdky, které jsou přeplněné tím nejlepším, co dané místo nabízí. Vyhněte se pochoutkám z ohrožených druhů zvířat – například si odpusťte, bohužel oblíbenou, polévku z želvích vajíček.
V České republice nachodíte denně několik tisíc kroků, ale v cizích krajinách vás láká představa pohodlného cestování autobusem nebo vlakem? Pokud ale bydlíte ve městě, zkuste používání městské hromadné dopravy omezit na minimum. Možná neušetříte čas, ale rozhodně ušetříte přírodu a možná omylem naleznete tu nejkrásnější uličku na světě.