Hobby horsing v České republice
Pár let již probíhají i závody v České republice, a to na různých místech. Zde se jich pravidelně účastní stovky dívek. Na mistrovství ČR, které se bude konat příští rok v rámci seriálu závodů Czech hobby horsing tour, je již kvalifikováno okolo 400 dívek. Pro kvalifikaci je přitom nutné, aby absolvovaly některý ze závodů v rámci série, které se konají v několika městech. Některé z nich se na závody připravují samy, jiné mají dokonce trenéry.
„Pro ostatní lidi je to hodně bizarní, zvlášť když nás vidí poprvé,“ řekla AP News Taija Turkkiová, finská trenérka hobby horsingu z města Lappeenranta. „Myslí si totiž, že si my myslíme, že kůň je živý,“ dodala s tím, že to tak rozhodně není.
Co je na tomto sportu tak lákavé
Tento sport zaujal především dívky ve věku 10-18 let. Mnoho z nich se k hobby horsingu dostalo tak, že samy jezdily na koni a hobbíka (jak se umělým koním přezdívá) si pořídily jednoduše jako hračku. Jiné se mu věnují z toho důvodu, že sdílí lásku ke koním, ale jezdectví je poměrně nákladná záležitost. Hobby horsing je na druhou stranu jeden z ekonomicky nejpřístupnějších sportů, hobbík stojí okolo tisícovky, ale dá se sehnat i za pár stovek. Pokud k nim dívky nemají další doplňky (prodávají se i stáje na hobbíky, různé čabraky a deky), tak opravdu vychází celkem levně.
Vedle toho je tu sportovní faktor hobby horsingu. Rytmika, trénování skoků přes překážky a běh mezi nimi dívky opravdu baví.
A v neposlední řadě je důležité zmínit, že si tím vytváří poměrně silnou komunitu. Ačkoliv v hobby horsingu závodí v České republice okolo stovek dívek, Lenka Vincíková ze společnosti LarDen, která se zabývá výrobou koníků, odhaduje, že se mu u nás věnují desítky tisíc lidí, jak zmínila v rozhovoru pro Refresher.