Čas vydechnout! 5 pravidel, díky kterým budete v práci spokojenější
Bez práce nejsou koláče...co ale dělat, když upečené koláče chutnají hořce a připáleně?
marianne.cz
S protichůdnými myšlenkami se setkáváme dnes a denně. Povětšinou k nim přistupujeme s nechutí a doufáme, že rychle z našeho života vymizí. Pokud ale dokážeme změnit způsob uvažování, mohou nám právě paradoxy pomoci s rozvinutím kreativity.
Možná z vlastní zkušenosti víte, že pracovní život zahrnuje mnoho protichůdných požadavků nejen ze strany zaměstnavatele. Lékaři a zdravotní sestry musí poskytovat zdravotní péči nejvyšší kvality, avšak výplatní páska jejich snažení jenom sotva odpovídá. Hudebníci se snaží zachovat svou uměleckou svobodu, ale ta se často neslučuje s požadavky jejich manažera nebo vydavatele. A pozadu nejsou ani učitelé, kteří potřebují vzbuzovat respekt, ale zároveň chtějí být k dětem milí a přívětiví.
I když by se mohlo zdát, že tyto situace vytváří stres a napětí, opak je pravdou. Výzkumy zaměřené na protiintuitivní myšlení zjistily, že paradoxní konflikty mohou být ku prospěchu. Psychologové totiž tvrdí, že lidé, kteří se naučí přijímat, nikoli odmítat, protichůdné požadavky, vykazují větší kreativitu, flexibilitu a produktivitu. Dvojitá omezení ve skutečnosti zvyšují jejich výkon. Vědci tomu říkají paradoxní myšlení.
Pokud bychom měli najít člověka, který pojem paradoxní myšlení poprvé představil, pak musíme zmínit psychiatra Alberta Rothenbergera. V roce 1996 vedl rozhovory s dvaadvaceti nositeli Nobelovy ceny, a zároveň zanalyzoval uvažování světově uznávaných vědců, kteří už byli po smrti. Z jeho výzkumu vyšlo najevo, že většina významných vědců strávila nějaký čas aktivním koncipováním několika protichůdných myšlenkových teorií. Jenom si vzpomeňme na Alberta Einsteina, který uvažoval, jak by mohlo být těleso v klidu i v pohybu, a to v závislosti na poloze pozorovatele. Jeho úvaha nakonec vedla k teorii relativity.
Říkáte si, že nemáte mozek Alberta Einsteina a na podobný objev jenom sotva přijdete? Podle článku Why the 'paradox mindset' is the key to success může paradoxní myšlení pomoci i průměrným myslitelům. Obzvláště jim pomáhá se zvládáním každodenních problémů a zlepšuje jejich výkon na pracovišti.
Chcete si paradoxní myšlení osvojit? Zkuste se zamyslet nad svou současnou prací, a možná zjistíte, že sama o sobě je plná protichůdných cílů a požadavků. V minulosti jste k těmto potencionálním konfliktům pravděpodobně přistupovali negativně, avšak protentokrát vnímejte konkurenční požadavky jako příležitost k růstu a zdroj motivace. A pokud neexistují žádné vnější tlaky, vytvořte si svou výzvu založenou na paradoxním myšlením. Co takhle odvést více práce za stejnou pracovní dobu? A to tak, abyste nenarušili kvalitu splněných úkolů? I když vás tato výzva může ze začátku štvát, po čase jistě naleznete kreativní způsob, jak ji splnit. Čínští vědci navíc tvrdí, že lidé s paradoxním smýšlením zažívají větší pocit uspokojení ze své životní role. Zjevně je to dáno potěšením, které pramení ze slazení dvou protichůdných cílů.
Zdroj: bbc.com, journals.aom.org