Nepřítel nejistota
Zebry v africké savaně se pokojně pasou, i když se na ně v kterémkoli okamžiku může mocnými skoky vyřítit predátor, který je sežere. Váš pes se bezstarostně vrhá na misku žrádla a nedělá si starosti s tím, že pytel s granulemi je už poloprázdný. Neříká si úzkostně: „Zbude dost granulí i na zítřek?“
My lidé, naproti tomu, si děláme starosti v jednom kuse. Podle biologů je právě schopnost strachovat se kvůli nejisté budoucnosti známkou našeho lidství. Lidé zkrátka nemají rádi stav nejistoty. Účastníci známého psychologického experimentu si dokonce raději nechali dát hned elektrický šok, než aby museli snášet pomyšlení, že možná (ale ne určitě) dostanou elektrický šok později. „Nejistota a nepředvídatelnost sama o sobě způsobuje lidem velký stres,“ říká biolog Dan Grupe z Wisconsinské univerzity. Navzájem se ovšem lišíme v tom, jak moc nám nejistota vadí. U někoho se nesnášenlivost vůči nejistotě může vystupňovat až v jakousi psychickou alergii: stav nejistoty mu otvírá dveře k nekonečnému vesmíru katastrofických spekulací o tom, co všechno by se mohlo pokazit.
Plánování se v tomto světle jeví jako dokonalý všelék. „Když si všechno pečlivě naplánuji, nemůže mě nic nemile překvapit,“ ujišťujeme sami sebe. Namlouváme si, že mít plán je velkou strategickou výhodou. „Nic si nenalhávejme,“ vyvádí nás z omylu Oliver Burkeman: „Naprostou většinu plánů si děláme proto, že je nám nepříjemné čelit nejistotě. Z psychologického hlediska je pro nás snesitelnější rozhodnout se špatně než snášet pocit nerozhodnosti.“
Snaha zahnat nejistotu a z ní pramenící úzkost může vést k přehnanému, příliš rigidnímu plánování, ať už dlouhodobých nebo krátkodobých cílů. „Mladší lidé mají tendenci klást si nerealistické cíle týkající se rodiny nebo kariéry. Například ,do třiceti vybuduji svou vlastní firmu‘,“ říká Thema Bryant-Davis, psycholožka z Pepperdinské univerzity. „Lidé ve středním věku jsou v tomto ohledu flexibilnější, protože už vědí, že nemáme v životě všechno pod kontrolou. Ale zase mají sklon k rigidnímu plánování jednotlivých dnů nebo týdnů.“