Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

(Ne)svobodné USA: Nejvyšší soud zrušil právo na potrat

Média mluví o historickém obratu, prezident Joe Biden hovoří o výsledku extremistické ideologie a o své slovo (a práva především) se hlásí také Američanky. Taková je reakce na páteční verdikt amerického nejvyššího soudu, který zrušil právo na potrat.

Od roku 1973 mohly americké ženy podstoupit interrupci do 23. týdne těhotenství, od roku 2022 si bude o možnosti potratu rozhodovat každý americký stát sám. Pro někoho správné rozhodnutí, pro jiného děsivá zpráva, která Spojeným státům americkým nadobro odebrala nálepku „svobodná země“. Například bývalá první dáma Michelle Obama na svém Twitteru napsala, že ačkoliv jí rozhodnutí zlomilo srdce, je potřeba najít odvahu a pokračovat v práci na vytvoření spravedlivější Ameriky. Senátorka Alexandria Oscasio-Cortez zase upozornila, že zákaz potratů nikdy nepovede k jejich naprostému vymýcení. „Pouze se potraty stanou mnohem nebezpečnější. Lidé budou kvůli tomuto rozhodnutí umírat.“ Na verdikt nejvyššího soudu zareagovali také muži. Rozhořčený komentář napsal Joe Biden, Barack Obama nebo americký senátor Chris Murphy, podle kterého jde o rozhodnutí malé skupinky politiků, která se maskuje za soudce. Připomeňme, že se zrušením práva na potrat nesouhlasili v devítičlenném tribunálu pouze tři liberální soudci, a to Stephen Breyer, Sonia Sotomayor a Elena Kagan.

A co bude dál?

Jak už bylo zmíněno, verdikt nejvyššího soudu sice potraty plošně nezakazuje, avšak umožňuje jednotlivým státům, aby nad tímto tématem převzaly kontrolu a vytvořily si vlastní zákony o interrupci. Odhaduje se, že ženy žijící asi v polovině amerických států ztratí přístup k potratům, přičemž zhruba čtvrtina potratových klinik bude zcela uzavřena. Podle BBC se nový přístup k interrupci dotkne především mladších afroamerických žen, které pochází z chudších poměrů. „Typickému potratovému pacientovi je kolem 20 let, nemá moc peněz a má jedno nebo více dětí,“ řekla Rachel Jonesová, výzkumná pracovnice Guttmacherova institutu. Výzkum institutu ukázal, že 75 % žen v USA, které podstoupí potrat, jsou klasifikovány jako nízkopříjmové nebo chudé. Studie zveřejněná v National Library od Medicine zároveň odhaduje, že každý rok je ve Spojených státech amerických odepřen potrat až 4000 ženám. Tyto ženy následně nedobrovolně pokračují v těhotenství, případně hledají alternativní cesty, jak dosáhnout interrupce.

Lze tedy očekávat, že ve Spojených státech amerických dojde k nárůstu zájmu o potratové pilulky, které americká Food and Drug Administration schválila v roce 2000. Předběžné údaje z Guttmacherova institutu dokonce říkají, že v roce 2020 to bylo vůbec poprvé, kdy více než polovina všech potratů v klinickém prostředí v USA byla medikamentózní. Potratové pilulky se skládají ze dvou částí. První je pilulka mifepriston, která blokuje hormony podporující těhotenství. Následně žena polkne misoprostol, který způsobí vyprázdnění dělohy. Předpokládat lze také nárůst cestování „za potratem“ do jiného státu. Guttmacherův institut dokonce uvádí, že v roce 2019 bylo 9,3 % potratů provedeno u žen, o nichž bylo známo, že žijí v jinému státu, než kde k potratu došlo. A v neposlední řadě může docházet také k nelegálním potratům, které s sebou přináší mnoho zdravotních rizik.

Info ikona
protest

Mateřství jako luxus

Statistiky ukazují, že pro potrat se rozhodují převážně mladší ženy, které pochází z chudších poměrů. V tomto ohledu je třeba poznamenat, že mateřství ve Spojených státech amerických se diametrálně liší od mateřství v České republice. Možná vás překvapí, že USA patří k jedné z šesti zemí světa, ve které není placená rodičovská dovolená. Přičemž průměrné roční náklady na péči o kojence v roce 2020 přesáhly podle Child Care Aware částku 12 300 USD. Pokud k této sumě připočítáme inflaci, pak zjistíme, že péče o kojence vyjde americké rodiče dráž než školné na státních školách.

Čtyřiadvacet hodin poté…

Krátce po rozsudku nejvyššího soudu, který zrušil ústavní právo amerických žen na potrat, došlo k uzavření mnoha potratových klinik v USA. Aktuálně je potrat ve většině případů nezákonný ve státech Jižní Dakota, Louisiana, Kentucky, Missouri, Oklahoma, Arkansas a Alabama. Už teď je ale jasné, že i další americké státy jsou připraveny zavést nové zákony a znemožnit ženám potrat, a to i v případě, že k početí došlo v důsledku znásilnění nebo incestu. Například v Idahu, Tennessee a Texasu nabyde zákaz potratů účinnosti po 30 dnech, naopak v Mississippi a Severní Dakotě se čeká, až omezení interrupcí schválí guvernér. Změna zákona se projednává také ve Wyomingu a Utahu. Několik států zároveň vytvořilo návrh zákona o „tlukotu srdce“, podle kterého by ženy mohly potrat podstoupit pouze do šestého týdne těhotenství. Potraty jsou stále zcela legální ve státech, jako je Arizona, Georgia, Jižní Karolína, Michigan a Ohio.

Zdroj: bbc.com, stylist.co.uk, pubmed.gov, pewresearch.org, twitter, cnn.com, Child Care Aware

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit