1. Vzhůru do hor
Ikaria rozhodně není Polabí! Pokud se na řecký ostrov vydáte, poměrně záhy zjistíte, že je tvořen hřebenovými trasami, hlubokými stržemi a kaňony. Zatímco kdejakého českého seniora při pohledu na Ikarii zabolí klouby, místní obyvatelé si z náročného terénu vrásky nedělají. „Obyvatelé modrých zón chodí po kopcích i ve vysokém věku, díky čemuž si udržují svalovou hmotu a obratnost, a to o desítky let déle než většina Američanů,“ říká lékař Steven Gundry.
Neznamená to, že ihned musíte vyrazit do Krkonoš a zdolávat tamní vrcholky. Bohatě postačí, když nerezignujete na pohyb. Zkuste vystoupit z tramvaje o zastávku dříve, choďte do schodů pěšky a nebojte se vyrazit na delší procházku přírodou. Pamatujte si, že čím více pohybu do svého života přizvete, tím větší šance je, že se dožijete krásného věku.
2. Středomořská strava
Mořské ryby, olivový olej, zelenina, ovoce, bylinky, bulgur nebo ořechy! To všechno jsou pochoutky, které najdete v jídelníčku všech obyvatel Ikaria. A věřte nebo ne, právě způsob stravování má zásadní vliv na naši dlouhověkost. „Jedním z největších problémů, který souvisí se stárnutím těla, je zánět. Ten je zesilován řadou faktorů, včetně nedostatku spánku, stresu a potravin, které pravidelně konzumujeme,“ vysvětluje neurolog David Perlmutter a dodává, že právě středomořská strava se ukázala jako ideální stravovací systém, který dokáže ukočírovat případný zánět v těle.
3. Čas na bylinky
Krok vedle neuděláte ani tím, když do svých pokrmů budete přidávat čerstvé bylinky. Obyvatelé Ikarie nedají dopustit na rozmarýn, který nejen skvěle chutná, ale navíc obsahuje polyfenoly. Tato skupina chemických sloučenin vyživuje bakterie střevního mikrobiomu. Pokud nejste velkými fanoušky rozmarýnu, pak do svého jídelníčku zakomponujte oregano, šalvěj, tymián nebo bazalku, tedy další bylinky s vysokým obsahem polyfenolů.