Životní styl
Shabby chic: staronový trend v oblasti designu
Spojte staré s novým, přidejte nádech romantismu a zapomeňte na slovo minimalismus! Jedině tak dodáte svému domovu shabby chic, tedy staronový trend v oblasti designu, který si zamilovali všichni obdivovatelé britského venkova, francouzského Provence a italského Toskánska.
V posledních letech vládne designu minimalismus. Základní barvy, minimum doplňků, a především jednoduché linie dělají z našeho domova čisté a esteticky zajímavé místo. Najdou se ale lidé, kterým kombinace černé, bílé a šedé barvy nestačí. Touží nejen po barvenosti, ale také po hravém interiéru, ze kterého čiší život a zabydlenost. A právě onu zabydlenost nabízí shabby chic, styl bydlení, který si znovu říká o pozornost.
Britské kořeny, americká sláva
První interiéry ve stylu shabby chic vznikaly už v 80. letech minulého století ve Velké Británii. Tehdy se designéři inspirovali venkovským stylem nízké šlechty, který byl barevný, romantický i značně opotřebovaný – tedy shabby chic (ošuntěle šik). Pravdou ale zůstává, že mezinárodní úspěch zaznamenal shabby chic až ve Spojeným státech amerických, kde si britská návrhářka interiérů Rachel Ashwell otevřela malý obchůdek s nábytkem. Nutno dodat, že Rachel Ashwell své „poklady“ hledala na bleším trhu, a následně jim dávala druhý dech. Lidé si tento elegantně ošuntělý styl natolik oblíbili, že v 90. letech byl v Americe na vrcholu své slávy. Aktuálně to ale vypadá, že shabby chic vstal z designového popela a opět ukazuje své kvality.
Přiznané vady na kráse
Máte doma komodu, která je plná škrábanců? Všimli jste si, že barva na jídelních židlích už dávno není ve vrcholné formě? Nebo máte šuplík plný doplňků, které chráníte před všudypřítomným minimalismem? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, pak máte skvělou startovací pozici pro vybudování shabby chic interiéru. Známky použití, škrábance a odlupující barva totiž patří k nejdůležitějším prvkům tohoto stylu. Pokud navíc přihodíte nábytek se zjevnými vadami, máte vyhráno!
V hlavní roli bílá i pastelové barvy
Zatímco skandinávský styl barvami šetří, schabby chic si o ně přímo říká. Světle žlutá, baby modrá, pastelově růžová nebo lila – to všechno jsou odstíny, kterými můžete vymalovat stěny bytu. V případě, že se chcete držet při zemi, postačí i světle šedá nebo krémová barva. Zároveň platí, že nábytku v shabby chic stylu sluší bílý nátěr, který opět nemusí být zcela dokonalý.
Odborníci na interiér doporučují, abyste v jemných barvených odstínech drželi také přehozy na postele, závěsy nebo polštáře na sedací soupravě. Jednoduše řečeno se vyhýbejte křiklavým barvám, které nenavozují romantickou atmosféru. Součástí schabby chic interiéru je i prvek „honosnosti“. Záleží pouze na vás, co považujete za honosné, avšak krok vedle neuděláte se vzory! Velmi populární je francouzský Toile-de-Jouy nebo klasický potisk růží či ptáků, který vyniká na závěsech i polštářových povlacích.
Více je více!
Dokonalý shabby chic nemůže žít bez dekorací. V tomto ohledu se nebojte experimentovat a věřte, že čím více tím lépe. Stříbrné podnosy, vintage jídlení souprava, smaltované mísy nebo romantické šálky na kávu po prababičce jsou ideálními doplňky, které skvěle vypadají, a navíc poslouží. Při zařizování nezapomeňte ani na retro stínidla na lampy a hromadu svíček, díky kterým bude domov útulný a příjemně zabydlený.
V neposlední řadě můžete interiér v duchu shabby chic doplnit také o své výtvory. Je jedno, jestli půjde o vlastnoručně upletenou gigantickou deku, pokus o patchwork nebo šálky, které jste vytvořili na hodině keramiky, důležité je pouze to, že tyto dekorace mají příběh a duši. Stejně tak jako celý shabby chic koncept.