Patchworková rodina
Vysoká rozvodovost nahrává i dalšímu trendu – takzvané patchworkové rodině. V takové se sejdou děti z prvního, druhého a každého dalšího manželství či vztahu a všichni by měli nejen najít společnou řeč, ale taky spolu například bydlet. Denně jsou tak u všech zainteresoných testovány hranice empatie a schopnosti se přizpůsobit. Na druhou stranu láska hory přenáší a není důvod, proč by taková rodina neměla fungovat. Podle odborníků je nejdůležitější pravidlo – nikam nespěchejte. Vyplatí se to. Nenuťte děti zčistajasna žít úplně jinak, než byly dosud zvyklé. Srovnat se s rozpadem vztahu a založením nového je velmi složité pro dospělého, tak jak to asi vnímá náctiletá puberťačka?
Existují ale páry, které to mají ještě o něco obtížnější: to, že se chtějí vzít a mít dítě, vědí naprosto jistě, ale překážky jim klade nejen biologie, ale především politická rozhodnutí, byrokracie a společenská nálada. A přesto do toho jdou.
Osmadvacetiletá Veronika žije s o čtyři roky starší partnerkou Hanou v domku postaveném svépomocí v malebné vesničce kousek od Prahy. Vychovávají spolu dva syny, dvouletého Robina a pětiměsíčního Erika. „Musely jsme za sebe bojovat hlavně v začátcích našeho vztahu, pro okolí to byl trochu šok a muselo se s tím vypořádat. Zpětně vidím, že ze strany rodiny to byl především strach o naši budoucnost, co se týká dětí, říká světlovlasá Veronika a dodává, že často jsou přijetím okolí naopak mile překvapeny. „Ať už to bylo v porodnici, u pediatričky, nebo na cvičení rodičů s dětmi. Řekla bych, že obavy z neznámého vystřídala spíš zvědavost a lidé jsou nakonec překvapeni, jak je náš život podobný tomu jejich.“
Podobnou zkušenost má i osmatřicetiletý Martin, otec jedenáctileté dcery Agnes a čtyřletých dvojčat Filipa a Patrika, které mají s o šest let mladším partnerem Filipem v pěstounské péči. „Nezaznamenali jsme vlastně žádnou negativní reakci. Spolužáci naší dcery se na nás domů nechodí koukat jako do výběhu, jdou si prostě hrát s kamarádkou a ona tam místo mámy s tátou má dva táty.“
Zato Veronika si na ošklivé momenty vzpomene: „Není příjemné, když s vámi kvůli vaší orientaci někdo odmítne sedět u jednoho stolu, nebo si vás naopak natáčí.“