2. Ztráta pojmu o čase
Dle poměrně nedávné studie psychologů z Washingtonské univerzity chronické zpoždění může pocházet z takzvané prospektivní paměti, jejíž úlohou je zapamatovat si, co máte v úmyslu v budoucnosti udělat a pak si ve správný čas na svůj záměr vzpomenout. Lidem se tak snadno stane, že zapomenou kontrolovat čas či vůbec na to, že mají někde být, jelikož jsou příliš zaneprázdněni tím, co právě dělají. Je to přesně to, když začnete projíždět Instagram, když jste se už nachystali a máte 10 minut k dobru. Myslíte si, že tam jste 5 minut, ale ono je to 20 a vy už nestíháte, protože jste zapomněli koukat na čas.
3. Problém říct ne
Jistě si to dokážete představit. Už míříte ve spěchu na schůzku a najedou narazíte do někoho ze střední, koho jste roky neviděli. Můžete jednoduše říct, že vás to mrzí, že musíte běžet, ale že si napíšete. Jenomže ne každý to dokáže. Potom se tak snadno zdrží patnáctiminutovou konverzací, které v první řadě vůbec nechtěli být součástí.
4. Vliv kultury a výchovy
Jistě vám neuniklo, že například ve Španělsku či Chorvatsku je pro lidi naopak zvláštní chodit včas. Pokud jste tedy od dětství byli vedeni k tomu, že je zpoždění v pořádku, pak se není čemu divit, že to tak berete i v dospělosti. A zejména v případě, že jste byli obklopeni lidmi, kteří si na přesnost nepotrpí. Rozhodně to ale pak může být lehce kulturní šok a překvapení, když 10:30 neznamená 11.
5. Záleží na typu osobnosti
To vše může být způsobeno také tím, jaký jste typ osobnosti. Dle výzkumu z roku 2001 existují konkrétně 2 typy. Jedinci typu A jsou napjatí, orientovaní na úspěch a mnohdy dochvilní. Jedinci typu B jsou klidnější a je u nich pravděpodobnější, že přijdou později. Rozdíl je v tom, že jedinci typu A dokáží přesněji určit, jak čas plyne. V experimentu při odhadování minuty tvrdili, že uplynula za 58 sekund, zatímco ti typu B za 77 sekund.