Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Vědomé stravování vám zlepší zažívání i náladu. Víme, jak s ním začít hned teď

Všechny moc dobře známe situaci, kdy se během hektického dne sotva stíháme najíst a jsme rády, když do sebe v rychlosti naházíme oběd u počítače v kanceláři, přičemž mezi jednotlivými sousty vyřizujeme e-maily. I když máme pocit, že tím chytře šetříme čas, naše psychické a fyzické zdraví trpí. Mindful eating, neboli vědomé stravování, nám pomáhá při jídle zpomalit, všímat si, co jíme, a vychutnat si každé sousto vědomě a v klidu. Prozradíme vám, v čem přesně spočívá a jak s ním začít.

Pokud věčně jíte ve spěchu a oběd si raději necháte zabalit s sebou, abyste zbytečně nemarnila čas vysedáváním v restauraci, když ho můžete sníst po cestě do práce, můžete si snadno přivodit střevní problémy nebo chronický stres. Vědomé stravování nám pomáhá uvědomit si, že jídlo není jen nezbytný prostředek k přežití, k zahnání hladu a dodání energie. Pomáhá nám změnit k jídlu přístup, kdy se na něj můžeme plně soustředit, vnímat ho všemi smysly a věnovat mu v daný okamžik veškerou pozornost. Kořeny má v buddhismu, a ze studie z roku 2022 v Nutrition Bulletin vyplývá, že se vědomé stravování zaměřuje na vnímání myšlenek, emocí a fyzických pocitů, které souvisejí s jídlem.

Mohlo by se vám líbit

Nutriční terapeutka radí: Jak se v létě správně zdravě stravovat?

Léto je období plné slunce, teplých dnů a venkovních aktivit. Je to ale také čas, kdy se naše stravovací návyky mohou výrazně změnit. S nutriční specialistkou Karolínou Beranovou jsme se podívali na to, jaké potraviny by měly být součástí vašeho letního jídelníčku, abyste se cítila dobře a zdravě.
marianne.cz

Co je to vědomé stravování

V první řadě je třeba si ujasnit, že vědomé stravování není žádná dieta. Jedná se o přístup, který vyžaduje změnu životního stylu a myšlení. Pomáhá nám napojit se na své tělo a naslouchat mu. Jenna Warner, zakladatelka Happy Strong Healthy, říká, že tak snadno zjistíme, díky kterým potravinám se cítíme lépe a které našemu tělu nesvědčí. Začneme vnímat, jak různá jídla ovlivňují naši náladu, trávení a energetickou hladinu. Díky tomu můžeme zjistit, kdy naše tělo vysílá signál, že má hlad, a kdy už má dost. Když jíte bezmyšlenkovitě při práci, těžko si uvědomíte, že už jste sytá a další sousta vám neudělají dobře. Zkrátka: jezte v klidu, nedělejte u toho nic jiného a plně se soustřeďte na každé sousto, na každé jeho skousnutí a vnímejte, jak vaše tělo reaguje.

Mohlo by se vám líbit

Konec plýtvání jídlem! Jednoduché kroky, díky kterým zachráníte jídlo

Dostatek jídla vnímáme v našich končinách jako standard, a tak často skončí v koši nejen ztvrdlý chléb, ale také nesnědené porce od oběda nebo prošlé potraviny. Pokud se ale naučíme s jídlem neplýtvat, poděkuje nám nejen týdenní rozpočet, ale také planeta Země.
marianne.cz

Jaké jsou výhody vědomého stravování

Vědomé stravování může být pro tělo prospěšné tím, že nám pomůže zabránit přejídání, či naopak, že se najíme nedostatečně. To může přispět ke zdravé tělesné hmotnosti. Důležitou roli může sehrát i při léčbě obezity. Další velká výhoda tkví v tom, že budete-li jíst vědomě, není nic, co by pro vás bylo zapovězené. Můžete si dopřát i své oblíbené sladké či méně zdravá jídla. To znamená, že vědomé stravování má dlouhodobý potenciál, na rozdíl od striktních diet. Samozřejmě musíme jmenovat i zmírnění stresu a spokojenější prožívání každého dne. Zklidnění mysli pak souvisí se zklidněním střev.

Mohlo by se vám líbit

Rohlíkům se vyhněte a sacharidy jsou zlo! Seznamte se s nejznámějšími mýty o stravování

V posledních letech se doslova roztrhl pytel s všemožnými dietními plány a zaručenými triky, díky kterým zhubnete tři kila za týden. Bohužel, tato informační přesycenost způsobila, že jsme zapomněli na zdravý selský rozum a uvěřili jsme mnohým stravovacím mýtům.
marianne.cz

Potenciální rizika: Ať se z jídla nestane posedlost

Vše má své pro a proti a nejinak tomu je i v případě vědomého stravování. Ovšem na rozdíl od jiných diet, počítání kalorií a podobných metod, představuje minimální riziko. Může se ale stát, že se z vnímání jídla stane posedlost a vytvoří se v nejhorších případech i obsese. Abyste této situaci zabránila, je třeba vnímat varovné signály. Například, když začnete mít tendenci vyhýbat se společenským situacím souvisejícím s jídlem nebo si všimnete, že máte až příliš pravidel na to, abyste se mohla najíst, a stresuje vás, když není vše tak, jak byste si to představovala. V takovém případě je třeba svůj přístup přehodnotit.

Mohlo by se vám líbit

Strava ovlivňuje to, jak se cítíme. Co jíst na podzim?

Podzim se stává pro mnohé „nelibým ročním obdobím“, což je způsobeno především zkrácením dnů a tak zkrácením délky slunečního svitu. Často nás může přepadat i pesimistické myšlení. Vhodně zvolenou stravou je možné naši náladu ovlivnit.
marianne.cz

Jak s vědomým stravováním začít

Nic nejde hned, takže i vědomé stravování vyžaduje trénink a získání praxe. Pokud jste rozhodnutá změnit svůj přístup k jídlu, zde je několik rad od odborníků:

  • K jídlu přistupujte s otevřenou myslí

  • Nesuďte jídlo předem. Nehodnoťte potraviny podle jejich nutričních hodnot.

  • Eliminujte vše, co by vás rozptylovalo. Vypněte seriál, odložte mobil a soustřeďte se jen na svůj talíř a pocity z jídla.

  • Vyhraďte si na jídlo konkrétní čas. Nesnažte se ho sníst rychle, abyste se opět mohla vrátit co nejdřív k práci, ale nařiďte si například dvacet minut, během kterých budete pouze jíst a nic jiného.

  • Vychutnejte si každé sousto a každý lok. Soustřeďte se na chuť, vůni i konzistenci. Jídla si tak budete mnohem víc vážit.

  • Pište si jídelní deník. Tentokrát si ovšem nezapisujte žádné kalorické hodnoty, ale pocity. To, jak jste se v danou chvíli při jídle cítila. Podrobné zapisování je užitečný nástroj pro vědomé stravování.

  • Pokud se vám stále nedaří plně se na jídlo soustředit a zpomalit, zkuste jíst nedominantní rukou, což vaše tempo zpomalí. Stejně dobře bude fungovat, když po každém soustu vidličku odložíte z ruky.

  • Máte-li pocit, že neděláte žádné pokroky, nebo začínáte mít k jídlu nezdravý vztah, požádejte o pomoc odborníka.

Mohlo by se vám líbit

Snídaně podle princezny Kate: Má jedno oblíbené jídlo, které snídá každý den

Jakmile se Kate Middleton provdala do britské královské rodiny, stala se vzorem mnohých, a to nejen v Británii. Je inspirací v mnoha ohledech – od oblékání, přes způsob svého veřejného vystupování, až po její štíhlou postavu. Právě za tu vděčí nejen dobrému metabolismu, ale také pravidelnému pohybu a určité stravě. Údajně má jedno oblíbené jídlo, které snídá každý den. Co je nejoblíbenější snídaně sympatické princezny?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit