Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Syndrom suchého oka nebo šedý zákal! Oční problémy, které přichází s vyšším věkem

Říká se, že oči jsou oknem do duše! A dost možná také nenápadným „ukazatelem“ našeho věku.

Během života se můžeme setkat s různými očními problémy a vadami. V některých případech lze oční problémy svést „na geny“, jindy za jejich vznikem stojí zcela jiné faktory, například věk. Pojďme se zblízka podívat na oční nemoci, které do našeho života přicházejí s vyšším věkem.

Po čtyřicítce

Etikety na potravinách jsou rozmazané, písmenka v časopisu se slévají a při čtení knihy máte ruku nataženou jako Saxana? Pokud je vám tento scénář povědomý, a zároveň je vám okolo čtyřicítky, pak pravděpodobně trpíte presbyopií, tedy vetchozrakostí. Důležité je, abyste tento problém neřešili hotovými brýlemi ze supermarketu, ale prohlídkou u svého očního lékaře. A to nejen kvůli přesnému počtu dioptrií, ale také proto, že „revize oka“ dokáže odhalit i choroby, které zprvu pacient vůbec nevnímá – například glaukom, jenž v prvním stádiu nebolí ani nezhoršuje vidění.

Dobrou zprávou je, že v současné době lze vetchozrakost bezbolestným zákrokem odstranit. „Operaci provádíme tak, že se odstraní lidská čočka, ponechá se pouzdro a do něj vložíme čočku umělou,“ vysvětluje oftalmoložka MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Umělá čočka může být buď trifokální, která umožňuje ostré vidění na dálku, střední vzdálenost i do blízka, anebo s prodlouženým ohniskem vzdálenosti, jež umožní kontinuální zaostřování do dálky a na střední vzdálenost. Tím je i v pokročilém věku možné se zbavit brýlí, anebo alespoň výrazně snížit závislost na nich.

Info ikona
Oči

Po padesátce

Milé dámy, máme pro vás špatnou zprávu! Existuje totiž typicky ženské oční onemocnění, se kterým se poprvé můžete setkat po 40. roce. Říká si syndrom suchého oka a úzce souvisí s hormonálními změnami, k nimž dochází v období klimakteria. Mimo jiné způsobují i nedostatečnou produkci slz, anebo tvorbu nekvalitních slz. „Kvalitní slza obsahuje vodnou složku, tukovou složku a hlenovou složku. Cílem je, aby byly slzy dostatečně vazké a obalily povrch oka, rohovky. U ní je zapotřebí, aby byla smáčená a neosychala. Obzvlášť když chybí tuková a hlenová složka, oko není dostatečně smáčivé a vznikají tam suché skvrnky, což extrémně dráždí nervová zakončení. Následkem dochází k řezání, pálení a bolesti,“ popisuje primářka Valešová a doporučuje, aby ženy, které těmito potížemi trpí, nosily v kabelce umělé slzy. Situaci mohou zhoršovat i některé vnější faktory, jako je klimatizace či větrné počasí. V takových případech oftalmoložka radí chránit oči brýlemi, klidně i nedioptrickými.

Po šedesátce

Bohužel, po šedesátých narozeninách se může objevit další nepříjemný zdravotní problém – šedý zákal. Podle webu Healthline patří mezi příznaky šedého zákalu citlivost na světlo, dvojité nebo rozmazané vidění, a také problémy s nočním viděním. Pokud na sobě registrujete některý z vyjmenovaných symptomů, na nic nečekejte a navštivte svého očního lékaře. Šedému zákalu se naopak vyhnou všichni, kteří podstoupili presbyopickou výměnu čočky, neboť umělá čočka se již zakalit nemůže.

Vyhrazeno pro muže

K vyššímu riziku různých onemocnění může mimo jiné předurčovat i pohlaví. Nejinak tomu je také v oblasti oční medicíny. „Opravdu existují některé pohlavně vázané choroby, typicky k nim patří třeba barvoslepost,“ potvrzuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha, a dodává, že právě zmíněná barvoslepost má mnohem vyšší výskyt u mužů. „Asi 6–10 % mužů trpí barvoslepostí různého stupně. Od absolutní barvosleposti až po mírnou formu, kterou člověk ani nezaznamená, ale všimne si jí až lékař, když provede test. Ten se dělá například během vyšetření, jež je nutné k získání řidičského průkazu,“ dodává primářka. I v případě barvosleposti hraje ovšem důležitou roli dědičnost.

Mohlo by se vám líbit

Oči stárnou s námi. Co pro ně udělat ve 30, 40, 50, 60 letech?

Zrak je náš nejdůležitější smysl. Mnohdy si to ale plně uvědomíme až tehdy, když nám přestává sloužit. To už ale může být pozdě. Starat se o oči bychom měli už od dětství, a v dospělosti ještě pečlivěji.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit