Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Možná spíte dostatečně dlouho, ale ne kvalitně. Jak to poznáte a co s tím?

Stává se vám, že sice spíte dlouho, ale ráno se cítíte unavení a vyčerpaní? Na vině je nekvalitní spánek. Mezi jeho další důsledky patří také horší soustředění a nálada i vyšší riziko Alzheimerovy choroby. Zjistit, že nemáte dostatek spánku, je snadné. Ovšem odhalit, proč je nekvalitní, to už bývá složitější.

Liv Boková | 17. 03. 2024

Kolik hodin denně by měl člověk spát

Potřeba spánku se u každého člověka liší, záleží na tom, jak moc má aktivní život, na věku, zdraví a dalších faktorech. Toto jsou rámcová čísla určující kolik hodin mají děti i dospělí spát, která uvádí organizace National Sleep Foundation na základě doporučení odborníků:

  • 14 - 17 hodin novorozenci (0 - 3 měsíce)    
  • 12 - 15 hodin kojenci (4 - 11 měsíců)
  • 11 - 14 hodin děti 1 až 2 roky
  • 10 - 13 hodin děti 3 až 5 let
  • 9 - 11 hodin děti 6 – 13 let
  • 8 - 10 hodin teenageři a dospívající 14 - 17 let
  • 7 - 9 hodin dospělí
  • 7 - 8 hodin dospělí nad 65 let

Jak vypadá kvalitní spánek?

Kvalita spánku je podle odborných studií ještě důležitější než jeho délka. Je měřítkem toho, jak dobře spíme, tedy jestli je spánek klidný a poskytuje nám dostatečný odpočinek a regeneraci. Není to to samé jako spokojenost se spánkem, protože ta vypovídá o subjektivním pocitu ze spánku, kterého se nám dostává. Kvalita spánku se měří a posuzuje složitěji než kvantita.

Mohlo by se vám líbit

Kolik hodin mají děti spát? Spí méně, než je pro ně optimální, říká odborník

Spánek potřebujeme všichni, děti i dospělí. V každém věku, v různých fázích života, je ale optimální počet denně naspaných hodin odlišný. Jinou potřebu spánku mají nejmenší miminka, jinou školáci. Na délce a kvalitě spánku přitom závisí fyzické i duševní zdraví. Kolik hodin by tedy děti měly v konkrétním věku spát? Co dělat, když se to nedaří a co jim to může způsobit?
marianne.cz

Hodnotí se čtyři ukazatele spánku:

1. Latence spánku

Jedná se o měření toho, jak dlouho nám trvá, než usneme. Usnutí do 30 minut od chvíle, kdy jdeme spát, poukazuje na kvalitní spánek.

2. Četnost probouzení se v průběhu spánku

Měří, jak často se během noci probouzíme. Noční bdění může narušit náš spánkový cyklus a snížit kvalitu spánku. Probuzení se jednou za noc nebo vůbec značí dobrou kvalitu spánku.

3. Bdělost

Tento ukazatel se týká toho, kolik minut strávíme vzhůru během noci poté, co jsme poprvé usnuli. Lidé s dobrou kvalitou spánku jsou v noci bdělí 20 minut nebo méně.

4. Účinnost spánku

Tady jde o množství času, který strávíme spánkem v posteli. Aby měl spánek optimální přínos pro naše zdraví, mělo by to v ideálním případě být 85 procent a více času.

Spočítejte si kvalitu vlastního spánku

Nejprve zjistěte skutečnou délku vašeho spánku. Vezměte svůj celkový čas v posteli v minutách mínus kolik minut vám zabralo usínání a kolik minut jste strávili vzhůru během noci. Výsledné číslo (skutečnou dobu spánku) vydělte celkovou dobou strávenou v posteli v minutách. Abyste získali výslednou účinnost spánku v procentech, vynásobte nakonec toto číslo 100.

Například:
480 (celkový počet minut v posteli) – 30 (minuty do usnutí) – 0 (minuty bdění během noci) = 450 (skutečná doba spánku v minutách)
450 : 480 = 0,9375 x 100 = 93,75% účinnost spánku

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s vaším tělem, když pijete ranní kávu nalačno?

Pití kávy v přiměřeném množství, což jsou tři až čtyři šálky denně, je pro zdravého člověka bez rizika. Řada studií dokazuje, že je pro zdraví dokonce velmi prospěšné. Dnes nás ale zajímá odpověď na otázku, jestli pít kávu jako první nápoj hned ráno po probuzení? Co to s naším tělem dělá, jestli to je u všech stejné a ve které části dne je pití kávy, ať už nalačno, nebo po jídle, největším přínosem.
marianne.cz

Co je špatná kvalita spánku?

Pokud nemůžete usnout více než 30 minut po ulehnutí do postele, probouzíte se během noci více než jednou, nebo vám po probuzení pokus znovu usnout zabere víc než 20 minut, je kvalita vašeho spánku špatná. Druhý den jste nejspíš unavení, přestože počet naspaných hodin máte příkladný. Je však dobré vědět, že s přibývajícím věkem je běžné se v noci častěji budit. Pokud rychle znovu usnete, nepovažuje se to za problémy se spánkem.

Jak zlepšit kvalitu spánku

Zlepšení kvality spánku souvisí se zlepšením spánkové hygieny. Stejně jako dentální hygiena zahrnuje pravidelné čištění zubů a používání mezizubních kartáčků, spánková hygiena je hlavně o osvojení si a dodržování správných návyků, které zlepší váš spánek každou noc.

Které to jsou?

  • Alespoň 30 minut před spaním přestaňte sledovat televizi a používat telefon nebo počítač. Elektronická zařízení vyzařují jasně modré světlo, které mozek vnímá jako světlo sluneční a výsledkem je, že spánek oddálí.
  • Ložnici proměňte v temnou, tichou a chladnou oázu. Udržujte nízkou až střední teplotu a používejte zatemňovací závěsy.
  • Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu. Dodržování pravidelnosti trénuje mozek, aby rozpoznal, kdy je čas spát a kdy je čas vstávat.
  • Vyhraďte si v denním programu na spánek dostatečný počet hodin.
  • Před spaním relaxujte. Najděte si aktivity, které vás uvolní a uklidní, jako jsou teplá koupel, poslech audioknihy nebo psaní deníku. Provádění těchto činností ve stejném pořadí každou noc vytváří pro mozek vzorec, který je rozpozná jako předehru pro nadcházející spánek.
  • Omezte příjem kofeinu a alkoholu. Obě tyto látky mohou nějakou dobu zůstat v systému a kvalitu spánku narušit. Alespoň pět hodin před spaním nepijte kávu, alkohol pak zhruba tři hodiny před spaním.
  • Ráno si dopřejte sluneční paprsky. Pouhých 15 až 30 minut venku na slunci vás probudí a obnoví cirkadiánní rytmus.
  • Pokud máte s kvalitou spánku potíže i po uvedení těchto doporučení do každodenní praxe, poraďte se raději s lékařem.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit