Běžná míra zívání je 20x za den. Dochází k němu nejčastěji z únavy. Pokud tomu tak je, pak souvisí s termoregulací. Jelikož je-li člověk unavený a zívne si, dojde k ochlazení mozku, který dotyčného udržuje vzhůru. Když zíváte, vaše obličejové svaly se stahují a uvolňují. To zvyšuje průtok krve do krku, hlavy a obličeje, což podporuje lepší rozptyl tepla a snižuje teplotu vašeho mozku. Otevření úst, abyste nasáli okolní vzduch, také pomáhá ochladit váš mozek. Zívání zároveň fyzicky stimuluje karotidová tělíska (orgán nervového původu, který leží v rozdvojení krční tepny a je zásobován krví z krční tepny). To zvyšuje vzrušení a bdělost, takže se cítíte více vzhůru. Tyto vzruchy přitom obvykle vyhledáváte, když se nudíte a snažíte se udržet pozornost. Stejně tak ale můžete zívat, pokud pociťujete úzkost či stres, které vás vedou k dušnosti. Zívání rozšiřuje objem plic i váš hrudní koš, což vašemu mozku říká, že jste přijali dostatek kyslíku, abyste zase dýchali normálně.
K zívání ale ve skutečnosti může dojít i v případě, že vidíte, že zívá někdo kolem vás. V mnoha lidech to jednoduše vyvolá potřebu si zívnout také. A to ne pouze když vidí někoho zívat, ale i když se o zívání mluví, když vidí toto slovo napsané (schválně kolikrát si zívnete během čtení tohoto článku) nebo když na něj dokonce jen myslí.
Proč je zívání nakažlivé
Přestože je v dnešní době zívání do značné míry probádané, doposud neexistují přímé důkazy, které by tento jev jasně vysvětlovaly. Neurovědci ovšem mají za to, že nákaza zíváním je známkou sociální empatie. Předpokládá se, že zrcadlové neurony v mozku jsou mechanismem nakažlivého zívání. Tyto neurony v lidech vyvolávají tendence reagovat na druhé schůdným chováním. Takže pokud vidíte ostatní zívat, je pravděpodobné, že jste ovlivněni, abyste zívali také, i když zrovna nejste unavení ani znudění.
Nedávná studie navíc zjistila, že nákaza zíváním je vyšší u silných sociálních vazeb (jako jsou přátelé a členové rodiny) než u slabých. Zajímavé přitom je, že ženy vykazují vyšší stupeň nákazy zíváním než muži. Což podle studie z roku 2016 souvisí s tím, že jsou obecně o něco více empatičtější než muži.