Pohyb pomáhá
Důležitý je pravidelný pohyb. Ať už pěšky, na kole či ve vodě, sport napomáhá správnému prokrvování končetin. Rozhodně bychom se ale měli vyhnout době, kdy je venku úplně nejtepleji, mezi jedenáctou až patnáctou hodinou bychom měli být spíš ve stínu a nepřepínat se. Nejlepší je zasportovat si hned brzy ráno, kdy je ještě svěží vzduch, nebo naopak až večer. „Když člověk dlouho stojí nebo sedí, tlak v žilách, respektive cirkulace v žilním systému, se netočí, nehýbe. To je jeden z faktorů, kdy zvýšený tlak v žilním systému navodí, že chlopeň, která pouští krev jenom směrem nahoru v žilách a brání zpětnému toku, dostává zabrat. Proto sportovci, kteří se hýbou, mají málokdy křečové žíly, jelikož funguje svalová pumpa, žíly fungují a oběh se točí,“ říká doc. MUDr. Peter Baláž Ph.D. FEBS MHA.
Na končetiny je skvělé také střídání teplé a studené sprchy, končetiny studenou vodou sprchujeme vždy směrem k srdci. Nohy také ocení koupel ala Kneippova masáž – střídání teplé a studené vody a současná masáž na chodidel na kamíncích. Dobře ale poslouží i procházka po kamenité pláži, nejlépe s nohama v chladné vodě.
Ani při pohybu městem bychom neměli zapomínat na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, nosit klobouk nebo šátek a lehkou látkou schovat i většinu těla – zvlášť pokud slunce svítí naplno. Důležitý je i dostatečný příjem tekutin. Denně by měl člověk vypít 2 až 3 litry vody, v létě by to mělo být ještě o něco více, ideálně 3 až 4 litry.