Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Jak si užít léto, když vás trápí žíly?

Léto dokáže člověku pořádně zatopit. Zejména, pokud trpíme problémy s křečovými žilami. Když je horko, nohy zlobí obvykle ještě víc, teplo totiž zpomaluje průtok krve, a ta se v končetinách hromadí. S tím souvisí napětí, otoky a někdy i křeče, o potížích s bércovými vředy ani nemluvě. Potíže se stupňují během cest na dovolenou – ať už v letadle, autě nebo autobuse.

Slunce, slaměný klobouk, vychlazený nápoj a čas strávený u vody. Léto patří k nejoblíbenějším ročním obdobím a spousta lidí se ho nemůže dočkat. Těm, kteří trpí na křečové žíly nebo je trápí další potíže spojené s chronickou žilní nedostatečností, mohou vysoké teploty doslova zatopit. Dlouhé sezení během cestování nohám určitě neprospěje, naopak: v krajních případech hrozí i trombóza. A pokud nás kromě křečových žil trápí i kila navíc, měli bychom o zdraví svých nohou pečovat dvojnásob.

Mohlo by se vám líbit

Cestovní žilní trombóza jako nenápadný strašák, který vás může potrápit nejen při cestě letadlem

Příjemnou cestu na dovolenou nám může během okamžiku zhatit strašák v podobě žilní trombózy. Co byste o tomto onemocnění měli vědět? A jak žilní trombóze předejít?
marianne.cz

Jak se problémy projevují?

Problémy s křečovými žilami se rozvíjejí postupně a pomalu. Nejprve se tu a tam objeví otoky, bolest či pocit těžkosti v nohou, ale také pálení, "tepání", křeče nebo svědění okolo žil. Později začnou být projevy patrné na kůži, kůže se začne zbarvovat, mohou přibývat začervenalé pásy nebo modřiny, které nemizí. Postupně se objevují metličkové žilky a charakteristické vypouklé povrchové žíly. „Typickými příznaky tohoto onemocnění jsou pocity těžkých nohou, tlaku, pnutí, křeče a otoky. Je potřebné si uvědomit, že nejde jen o estetický, ale při pokročilejších stadiích i o vážný medicínský problém. Pacient by měl včas navštívit cévního specialistu a absolvovat ultrazvukové vyšetření, které ozřejmí, zda a v jakém rozsahu je žilní systém poškozený,“ vysvětluje MUDr. Slavomír Rokošný, Ph.D., FEBS.

Nemocné žíly se mohou objevit kdekoliv, nejčastěji je najdeme pod koleny, na lýtkách, kotnících a na stehnech. Pokročilým stádiem jsou pak velmi bolestivé a špatně hojitelné bércové vředy. Proč právě v létě otékají nohy nejvíce? Teplo zpomaluje průtok krve v žilách, a v souvislosti s tím může docházet k hromadění krve v končetinách i k následným otokům. 

Mohlo by se vám líbit

Meteosenzitivita aneb Když počasí ovlivňuje naše zdraví

Máte ve svém okolí někoho, kdo říká, že změnu počasí cítí v kostech? Pokud si myslíte, že jde o babské řeči, pak jste na omylu. Doopravdy existují lidé, kteří jsou citliví na změnu počasí a můžeme u nich hovořit o tzv. meteosenzitivitě.
marianne.cz

Pohyb pomáhá

Důležitý je pravidelný pohyb. Ať už pěšky, na kole či ve vodě, sport napomáhá správnému prokrvování končetin. Rozhodně bychom se ale měli vyhnout době, kdy je venku úplně nejtepleji, mezi jedenáctou až patnáctou hodinou bychom měli být spíš ve stínu a nepřepínat se. Nejlepší je zasportovat si hned brzy ráno, kdy je ještě svěží vzduch, nebo naopak až večer. Když člověk dlouho stojí nebo sedí, tlak v žilách, respektive cirkulace v žilním systému, se netočí, nehýbe. To je jeden z faktorů, kdy zvýšený tlak v žilním systému navodí, že chlopeň, která pouští krev jenom směrem nahoru v žilách a brání zpětnému toku, dostává zabrat. Proto sportovci, kteří se hýbou, mají málokdy křečové žíly, jelikož funguje svalová pumpa, žíly fungují a oběh se točí,“ říká doc. MUDr. Peter Baláž Ph.D. FEBS MHA.

Na končetiny je skvělé také střídání teplé a studené sprchy, končetiny studenou vodou sprchujeme vždy směrem k srdci. Nohy také ocení koupel ala Kneippova masáž – střídání teplé a studené vody a současná masáž na chodidel na kamíncích. Dobře ale poslouží i procházka po kamenité pláži, nejlépe s nohama v chladné vodě.

Ani při pohybu městem bychom neměli zapomínat na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, nosit klobouk nebo šátek a lehkou látkou schovat i většinu těla – zvlášť pokud slunce svítí naplno. Důležitý je i dostatečný příjem tekutin. Denně by měl člověk vypít 2 až 3 litry vody, v létě by to mělo být ještě o něco více, ideálně 3 až 4 litry.

Mohlo by se vám líbit

Světový den zdraví: Jak být stále v kondici?

Všichni si přejeme zdravý a spokojený život. Bohužel, mnoho lidí zůstane jenom u přání a neudělá nic, čím by šli svému zdraví naproti. Přinášíme tedy pět tipů, díky kterým dáte tělu jasnou zprávu, že je pro vás prioritou číslo jedna.
marianne.cz

Jak se vybavit na cestu

Během delších cest se určitě vyplatí zvolit volné oblečení, které nikde neškrtí, a pohodlné boty, ve kterých budou mít prsty dost místa. Také bychom měli nohám dopřát alespoň malý pohyb. Při cestě autem si dělat pravidelné přestávky na protažení a rozhýbání. Pod nohama bychom měli mít prostor, abychom je mohli aspoň trochu rozhýbat i během cesty. Rozhodně bychom je neměli mít složené pod sedačkou – to ještě zhoršuje přirozený průtok krve. V letadle nebo ve vlaku bychom se měli čas od času projít v uličce, také je dobré vyhnout se sezení s nohou přes nohu. A rozhodně pomůže pravidelně rozhýbat svaly a rozproudit krev v nohou pomocí žilní gymnastiky.

Tipy na žilní cvičení

Cvičit se dá nejen vestoje a vleže, ale především vsedě. Většinu cviků můžeme využít nejen doma, ale i v kanceláři nebo třeba v letadle.

Cviky vsedě – každý cvik opakujte alespoň dvacetkrát každou nohou:

  • Špičkou nohy pohybujte střídavě nahoru směrem k tělu a poté dolů.

  • Pomalu posunujte nohu po podlaze dopředu co nejdál od těla a zase zpět.

  • Opřete patu o podlahu a pomalu střídavě zvedejte a zase pokládejte špičku.

  • Otáčejte kotník kolem dokola. Pohyb opakujte i v opačném směru.

  • Opřete špičku nohy o podlahu a střídavě pomalu zvedejte a pokládejte patu.

Cviky vestoje

  • Postavte se celým chodidlem na zem, zvedněte paty co nejvýš a vydržte v této pozici 3 sekundy. Pak se postavte na paty a zvedněte prsty. Cvik opakujte nejméně desetkrát.

  • Najděte si (nebo si představte) rovnou čáru a choďte po ní po špičkách dopředu, dozadu a do stran. Cvičení provádějte aspoň minutu.

Cviky vleže

  • Kdykoliv to bude možné, zvedněte nohy nad úroveň srdce. Můžete je držet ve vzduchu, opřít natažené o zeď či o nábytek, nebo je skrčit.

  • Položte se na zem, nohy zvedněte do vzduchu, pokrčte v kolenou a stimulujte šlapání do pedálů. Cvik provádějte alespoň jednu minutu.

Mohlo by se vám líbit

„Preventivní vyšetření kůže by měl každý podstoupit alespoň jednou ročně,“ říká lékařka

Slunečné dny se blíží a to znamená jediné – právě teď je poslední šance si nechat zkontrolovat a případně odstranit nežádoucí kožní znaménka nebo podstoupit různá laserová ošetření pleti a kůže. Jak postupovat?
marianne.cz

Co dělat, když už se křečové žíly objeví

Kromě léků je řešením závažnějších potíží s křečovými žilami operace. Možností je více, ale u většiny z nich je nutné se po zákroku vyhnout těžké fyzické aktivitě a je třeba také nosit kompresní punčochy, a to až po dobu několika týdnů. Například při sklerotizaci lékař napichuje žílu speciálním roztokem, která ji chemicky zničí a žíla se po nějaké době v těle vstřebá, při laserové ablaci se žíla uzavírá působením tepla, vlastně se „speče“.

Moderní a zároveň nejméně invazivní léčebnou metodou je žilní lepidlo. Při tomto zákroku lékař napíchne nemocnou žílu a „uzavře“ ji pomocí speciálního biologického lepidla, které se postupně vstřebá. Metoda je téměř bezbolestná a oproti předešlým postupům má několik výhod: zákrok je velmi krátký, trvá zhruba půl hodiny, pacient po zákroku odchází domů a okamžitě se vrací k běžným aktivitám – nemusí řešit rekonvalescenci ani nosit kompresivní punčochy. Vše o metodě a jejím využití je přehledně uvedeno na webu lecbakrecovychzil.cz. Žilní lepidlo je navíc vhodné pro téměř všechna stádia onemocnění, včetně špatně léčitelných bércových vředů.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina prsu je nejčastějším nádorem u žen a její výskyt stoupá

Říkám to při každé prohlídce: A nezapomeňte si jednou za měsíc prohmatat prsa. Většinou pacientky jen přikývnou. Nedávno ale jedna z nich odpověděla: Ano, paní doktorko, prohmatám, ale už jen to jedno.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit