Menstruační cyklus má různé fáze, během kterých se mnohdy odehrávají nepříjemné fyzické stavy a mění se třeba i libido. To může být v partnerském vztahu předmětem častých nedorozumění…
Určitě ano, pokud neznáme příčiny chování druhého, pak nastává problém chybné interpretace, nepochopení mezi partnery. Jeden z partnerů něčím prochází a ve vztahu to nesdílí. Ten druhý v páru si může začít vytvářet vlastní příběh v hlavě. To lze aplikovat i na jiné situace, třeba na stres v práci, který není vyřčený. Pak mě napadá, že menstruace, resp. krátké období před ní, souvisí se zvýšenou iritabilitou čili podrážděností. To může být taky zdrojem neporozumění a konfliktů. Právě iritabilita obecně je poměrně časté téma ve vztahu i v párové terapii.
Základem je tedy komunikace?
Ano, ale nejprve je potřeba vyznat se ve svých vlastních pocitech a prožívání, a pak je dále komunikovat, což jak víme, zdaleka není jednoduché. Častokrát si nejsme ani vědomí, že to či ono nás ovlivňuje či stresuje. Nejsme s tím sami v kontaktu. Ideální stav, co se týče menstruačního cyklu, je vyznat se v něm. Výrazně mohou pomoci i mobilní aplikace, které cyklus sledují, a informaci o jednotlivých fázích sdílí i partnerovi. Z praxe v terapii mám zkušenost, že to pomáhá.
Podle odborníků se při menstruaci mohou zpomalovat mentální procesy a zhoršuje se schopnost se soustředit. Žena si přijde slabší, má méně energie, tím pádem zvládá méně činností. To může dlouhodobě zapříčinit nižší sebevědomí, možná depresivní stavy? Setkal jste se s tímto?
Já osobně jsem s tímto nikdy v terapiích nepracoval, ani nevím o žádných souvisejících studiích, které by prokazovaly takový vliv na psychiku. Myslím, že skrze menstruační proměny v rámci cyklu je ovlivněna primárně nálada, což pak druhotně může ovlivnit výkon i například ve zmíněné práci.