Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Doba svíčková: Jsou vonné svíčky a tyčinky škodlivé pro naše zdraví?

Po příchodu z práce si zapálíme vonnou svíčku, při večerním cvičení jógy nám společnost dělá vonná tyčinka, a pokud máme pocit, že se na nás „nalepili“ zlí duchové, vytáhneme zbraň v podobě palo santa! V našich domácnostech hrají svíčky prim, a tak je nejvyšší čas položit si otázku: jsou vonné svíčky škodlivé?

Pošmourné dny si žádají plamen světla! A tak po vzoru severských influencerů zútulňujeme svůj domov vonnými svíčkami nebo tyčinkami. V posledních letech se ale můžeme setkat s tvrzením, že vonné svíčky či tyčinky sice rozjasní náš domov, ale rozhodně nepotěší naše zdraví. Pojďme si tedy jednou provždy ujasnit, zda můžeme s čistým svědomím pálit jednu vonnou svíčku za druhou.

Mohlo by se vám líbit

Většina Čechů zanedbává preventivní prohlídky. Na které je dobré nezapomínat?

Mnoho lidí vyrazí k lékaři, až když je něco trápí. V tu chvíli ale může být již pozdě. Preventivních prohlídek, které by se měly navštívit jednou za rok či za dva, přitom není mnoho. Přesvědčte se sami.
marianne.cz

(Ne)závadné vonné svíčky

V první řadě je důležité vysvětlit, že výzkumníci a lékaři spatřují velký rozdíl mezi vonnou svíčkou a vonnou tyčinkou. Pokud si v uzavřených prostorách zapálíte vonnou svíčku, počítejte s tím, že se do vzduchu uvolňují těkavé a polotěkavé organické sloučeniny, pevné částice nebo saze. Rozhodně ale nepropadejte panice. Podle respirační toxikoložky Meghan E. Rebuli různé studie zjistily, že množství produkovaných sazí, těkavých a polotěkavých organických sloučenin a pevných částic je hluboko pod hranicí škodlivosti. „Když svíčky hoří, uvolňují chemikálie v relativně triviálních koncentracích. Lidé, kteří vyjdou na rušnou městskou ulici, budou vdechovat vyšší množství potenciálně toxických chemikálií právě z výfuků automobilů,“ uvedla pro New York Times Pamela Dalton, výzkumnice z Monell Chemical Senses Center ve Philadelphii.

Nutno ale dodat, že na mírném pozoru bychom se měli mít před svíčkami vyrobenými z parafínu. Výzkum z roku 2009 naznačil, že pálení parafínových svíček s sebou přináší více zdravotních rizik. Pokud si ale párkrát do týdne na půl hodiny zapálíte svou oblíbenou svíčku z parafínu, pak je pravděpodobné, že vaše zdraví neutrpí. Na druhou stranu můžete případnému riziku předejít tím, že dáte šanci svíčkám vyrobeným například ze sójového vosku.

Svíčky ze sójového vosku

A co vonné tyčinky a vykuřovadla?

Vonnou složku tyčinky, na rozdíl od vonné svíčky, nese přímo kouř vzniklý jejím spalováním. Podle Cancer Council skutečně existují studie dokazující, že pálení vonných tyčinek v interiéru zvyšuje úroveň látek zvaných polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), které mají spojitost s rizikem rozvoje některých nádorových onemocnění. Je to celkem logické, protože spalování jakéhokoliv organického materiálu – ať už to jsou listy tabáku, uhlí nebo vonné tyčinky, produkuje PAH. Nelze však zjednodušeně říct, že pouhá přítomnost PAH ve vzduchu znamená, že má člověk v místnosti zvýšené riziko rakoviny.

U škodlivin ve vzduchu platí, že jed dělá dávka. „Například posezení u táboráku praktikované několikrát přes léto určitě nezatíží dýchací systém víc než 10-20 cigaret kouřených denně. Člověk by mohl spíš hypotetizovat, jestli je škodlivější inhalovat dým z borovicového dřeva nebo sníst ten opečený špekáček. Co se týče různých vonných tyčinek – každému, kdo byl někdy v buddhistickém chrámu, kde těchto věcí hoří naráz stovky, je jasné, že zdravá záležitost to nebude. Tam je skutečně míra zamoření kouřem extrémně vysoká a dlouhodobý pobyt v takovém prostředí by byl asi hodnocen jako pasivní kouření na úrovni sezení v zakouřené hospodě,“ vysvětluje MUDr. Libor Havel, lékař pneumoonkologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze pro vzdělávací platformu Plice.online. Dodává, že záleží na tom, jak se kouř v interiéru kumuluje, jak často se větrá, a jak dlouho se v něm člověk pohybuje. Při pálení vonných substancí je tedy důležité vždy myslet na dobré větrání.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina plic ohrožuje i nekuřáky. Příznaky se projevují až v pokročilém stadiu

Počet vykouřených cigaret za celý život byste spočítali na prstech jedné ruky? Nebo dokonce patříte k lidem, kteří kouření nikdy nevyzkoušeli? Ať tak či onak, rozhodně byste měli vědět, že rakovina plic se týká i nekuřáků.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit