Šelesty v uchu někdy zažilo spoustu lidí. Když trvají ale nějakou dobu, je potřeba je řešit. Tinnitus se neobjevuje sám od sebe, ale v důsledku jiné nemoci či obtíží. Odborníci se shodují, že pokud zvuky v uchu či v hlavě slyšíte déle než jeden den, měli byste navštívit lékaře, jinak může dojít k trvalému poškození sluchu a šelestů v uchu se už možná nezbavíte.
Nemusí jít nutně o pískání, konkrétní zvuk prozradí příčinu
Pískání v uchu je nejčastějším zvukem, který lidé s tinnitem v uchu slýchají. Má ale i další podoby a ty naznačují, co může být původcem šelestů.
-
Vysoké zvonění či pískání: Mezi pravděpodobné příčiny patří vystavení hlasitému hluku, ztráta sluchu nebo léky. Akustický neuron může způsobit nepřetržité a vysoké zvonění či pískání v jednom uchu.
-
Nízké zvonění: Tento typ zvuku může souviset s ušními chorobami, jako je zánět středního ucha, ucpání zvukovodu, Meniérova choroba nebo ztuhlost kůstek vnitřního ucha (otoskleróza).
-
Praskání: Tento typ zvuku naznačuje, že svalové kontrakce v uchu a kolem něj mohou být příčinou vašeho tinnitu.
-
Pulzování, šustění nebo hučení: Tyto zvuky obvykle pocházejí z cévních příčin, jako je vysoký krevní tlak, a můžete si jich všimnout, když cvičíte nebo měníte polohy, například když si lehnete nebo vstanete.
Mimo to se tinnitus může objevit v důsledku bolestí pocházejících od krční páteře, s čímž obvykle pomůže masáž. Nebo může být projevem fyzického i psychického vyčerpání. K tomu ale zároveň může pískání v uchu vést. Člověk se potom obvykle nemůže soustředit a celkově se zhoršuje jeho mentální stav. Ušní šelest ho tak mohou dovést k poruchám spánku, bolestem hlavy, depresím či dokonce k myšlenkám na sebevraždu, jelikož se bojí, že zvuky nikdy neskončí.