Zdravé spadané listí je pro zahradu poklad: Stačí ho jen správně využít
Období, kdy vyrážíme na zahradu s hráběmi a vysavači listí, je v plném proudu. Jeden den uklidíme a další den můžeme začít nanovo, obzvlášť v zahradě plné stromů. Rada odborníků zní: Méně se stresovat a naučit se listí využívat.
Odborné analýzy z posledních let se shodují v tom, že že vrstva spadaného listí významně podporuje zdraví ekosystému. Tím, že necháme listy vrátit se pomocí přirozeného rozkladu do krajiny, poskytneme rostlinám živiny a organickou hmotu pro výrazné zlepšení struktury půdy. Podobným způsobem, jaký funguje v lesních ekosystémech, kde se listy přirozeně rozkládají, můžeme tedy obohatit i půdu našich zahrad. Pokud se přece jen rozhodneme listí ze svého pozemku vyhodit, patří tento užitečný zdroj pouze do bioodpadů.
Odkud listí odstranit a kde ho nechat ležet
V případě trávníků je možné listí místo shrabování rozsekat sekačkou bez sběrného koše. Zmenší se tak jeho objem, k trávě se dostane tolik potřebné denní světlo a vlastně zároveň hnojíte. Úplně odstranit spadané listí je nutné z vodních ploch, ze štěrkových záhonů a zpod napadených stromů. Na sklizených holých záhonech je dobré listí nechat. Poskytuje ochranu a výživu půdě a dotváří celý ekosystém i s hmyzem, který dokončuje svůj životní cyklus zámotky ukrytými mezi listy po celou zimu. Ty slouží mimo jiné jako potrava ptákům. Většina hmyzu je buď prospěšná nebo nemá pro člověka žádný význam, ale pro některá zvířata je velmi důležitým zdrojem potravy. Ptáci krmí vylíhlá mláďata hmyzem, zejména housenkami. A tak tím, že umožníte hmyzu přezimovat v listové vrstvě, podpoříte ptačí populace a v neposlední řadě i opylovače.
Kompostování, ochrana rostlin i úkryt pro ježky
Spadané listy, zejména z ovocných stromů, využijeme také do kompostu. Patří tam ale pouze zdravé listí! Nejlepší způsob je přidávat ho průběžně a prokládat zeleným bioodpadem (zbytky ovoce a zeleniny, rostlin apod.). Špatně se rozkládající listy ořešáku je možné použít nadrcené a namíchat s jinými materiály. Kompostováním pouze samotného listí vzniká listovka, výborné hnojivo, které ale "dozraje" až po druhém roce. Zdravé shrabané listí můžeme také přihrnout k růžím, ovocným stromům a keřům (cca v 10-15 cm vrstvě), položit na trvalkové záhony nebo s ním přikrýt cibuloviny. (Není vhodné pro rostliny, které vyžadují dobře odvodněnou půdu nebo jsou náchylné k hnilobě.) Zbytky této přirozené ochrany proti mrazům na jaře odstraníme. Jestliže máte prostornější zahradu, někde v koutku můžete také nechat hromádky listí pro přezimování ježků a obojživelníků.
- Zdroj článku
-
autorský článek, sciline.org