Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Zahrada v rozkvětu: Ideální čas na jahody

Sladké a šťavnaté červené plody jsou jednou z prvních letních pochoutek. Při správném výběru odrůdy a dobré péči se z jejich sklizně můžete těšit i dlouhé měsíce.

Jana Kantorová | 25. 07. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

V buchtě, marmeládě, se šlehačkou i jen tak čerstvě utržené ze záhonu – jahody na všechny způsoby chutnají skvěle. A tak není divu, že pouze při pohledu na jejich barvu se nám začnou sbíhat sliny. Když se navíc přidá jejich omamná vůně, je jasné, že není snadné jim odolat.  

Tip redakce:  

Poté, co se vám na jahodníku objeví první květy, je dva až tři týdny zalévejte jíchou z kostivalu. Jahody pak budou mít mnohem výraznější aroma. 

Galerie: Zahrada plná jahod
Mohlo by se vám líbit

Zahrada plná květů: Ibišek – Král pozdního léta

V době, kdy většině okrasných keřů dochází dech, přichází velká chvíle ibišku. Pokvete i na vaší zahradě?
marianne.cz

Voňavé odrůdy  

Zatímco velkopěstírny jahod se zaměřují zejména na objem sklizně, velikost plodů a jejich pevnost, vůně trochu zaostává. Naštěstí je mnoho chutných, voňavých a zároveň velkých odrůd, které jsou vhodné pro drobné pěstitele. Například odrůda ‚Mieze Schindler‘ po utržení rychle měkne, a tak by nepřečkala dlouhé transporty a skladování. Čerstvě utržená ze záhonu vás však okouzlí aromatickou sladkou chutí. V případě, že máte v záhonu málo místa, vyberte si odrůdy jahodníku měsíčního (Fragaria vesca var. semperflorens) ,Rujana‘ nebo ,Alexandria‘. Jsou velké a kompaktní a k růstu jim přitom stačí jen malá plocha, jelikož nevytvářejí šlahouny. Lehce se nechají kultivovat také v květináčích, proto jsou velmi vhodné k pěstování na balkonu nebo terase. 

Mohlo by se vám líbit

Vesnická zahrada, která poskytuje krásné chvíle s vůní historie

O tom, že zítřky mohou být tím krásnější, čím víc si vezmou z dob dávno minulých vás přesvědčí domov se zahradou Hany Sedlákové ve vesnici Sivice nedaleko Brna.
marianne.cz

Péče o jahody není náročná 

Péči o jahody zvládnou i začátečníci. Určitě to za pokus stojí, jelikož čerstvě utržené jahody chutnají nejlépe. Jahodník můžete vysazovat od dubna až do srpna. Záleží přitom na regionu, kde zahradničíte, podnebí a odrůdě, kterou zvolíte. Čím více času dáte rostlinám k vytvoření pevných kořenů, tím bohatší budete v příštím roce sklízet úrodu. Kromě půdy a podnebí jahodníky ovlivňuje také správně zvolená odrůda. Vysazením raných, poloraných, pozdních a stáleplodících jahodníků lze dobu sklizně protáhnout od poloviny května až do září, případně do prvních mrazů.

Jako první rodí odrůdy raných jahod ,Lambada‘, ,Kama‘ či ,Elvíra‘. Následují polorané odrůdy ,Korona‘, ,Polka‘ nebo nejčastěji pěsto- vaná odrůda ,Senga Sengana‘. V horkém létě pak dozrávají pozdní odrůdy ,Florence‘, ,Frikonsa‘ či ,Olivie‘. Měsíční jahody plodí ovoce jako na běžícím pásu od června až do října. Ty, které označujeme jako stáleplodící, dávají úrodu dvakrát do roka, jako například odrůda ,Lidka‘, ,Salsa‘ či ,Jive‘. U jahod plodících několikrát za rok doporučujeme otrhat do začátku června první květy. Neobávejte se toho. Oddálíte díky tomu dobu zrání a prodloužíte sezonu jejich sklizně. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada plná kontryhelu: Tak trochu jiné zlato

Šťavnaté zelené listy s typickou kapkou vody uprostřed, záplava drobných žlutých květů a zázračné účinky pro ženské zdraví. To je bylina alchymistů – kontryhel.
marianne.cz

Lesy plné jahod  

Jahodník obecný známý jako lesní jahoda (Fragaria vesca) plodí drobné aromatické jahůdky, které nejlépe chutnají hned po utržení. Rostou zejména na okrajích lesů. Dařit se jim však bude i ve vaší zahradě, třeba pod ovocným stromem či keřem. Jahodník zahradní (Fragaria x ananassa) má větší plody. Tvoří také výhony, které je možné využít k množení rostliny. Správný růst, bohatá úroda či výrazná chuť plodů se odvíjejí v neposlední řadě od péče a správného výběru stanoviště. Čím více slunce se jahodám dostane, tím výraznější bude jejich vůně. Jahodník by měl mít také dostatek prostoru a vzduchu, aby se předešlo nemocem a plísním. Vyhovuje mu lehce kyselá půda bez plevelu a bohatá na živiny.   

Tip redakce:  

Jahody lesní tvoří husté koberce na okrajích lesů, kam prosvítá dostatek sluníčka. Jejich nezaměnitelné aroma se šíří do dálky. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, která se vymyká všem zavedeným představám, jak by měla vypadat

Zelená říše Jindřišky Kopkové se vymyká zažitým představám o tom, jak by zahrada měla vypadat. Nesnaží se ohromit strojeností. Naopak má divokou příchuť a pronikavě voní po svobodě. A v tom je její největší kouzlo.
marianne.cz

Připravte si půdu  

Vhodnými plodinami, které zanechávají půdu v ideální konzistenci pro následné pěstování jahod jsou rané brambory a luštěniny. Zhruba dva týdny před výsadbou přidejte do záhonu kompost a rohovou moučku. Pokud je půda ve vašem záhonu středně těžká až těžká, doporučujeme pěstovat jahody na asi dvacet centimetrů vysokých hrůbcích (navršení půdy na rostliny). Zálivka mezi hrůbky zaručuje vyrovnanější přísun vláhy a zemina se lépe prohřívá. Pro pěstování jahod v květináčích je vhodná půda bohatá na živiny, kterou co tři týdny zalijete vodou smíchanou s hnojivem pro bobuloviny. Držte se zároveň hesla, že jahody musí po záhonu cestovat. Nejpozději po třech letech jim vyberte nové místo. Znovu se vám odmění bohatou a voňavou úrodou.  

Tip redakce:  

K vytvoření krásné dekorace vám stačí deska a čtyři květináče s jahodami. Do desky vyvrtejte vždy po dvou otvorech, provlečte provázek a na zadní straně pevně svažte. 

Mohlo by se vám líbit

Hezčí zahrada? 6 tipů, díky kterým bude doslova zářit

Chcete mít letos zahradu jako ze žurnálu? Pak určitě neváhejte a začněte plánovat. Některé květiny a rostliny vyžadují čas. Máme pro vás hned několik zahradnických tipů, ze kterých budete ve výsledku nadšeni. Využijte nadcházející sezónu a inspirujte se při úpravě své zahrady.
marianne.cz

Vyberte jahodám nejlepší sousedy  

  • Pažitka, česnek a cibule – snižují riziko nákazy plísněmi a bakteriemi, odhánějí hlemýždě, svilušky a hlodavce  
  • Kopr, meduňka a heřmánek – oživují a podporují zdravý růst rostlin 
  • Měsíček a aksamitník (afrikán) – jsou účinné proti virům a molicím  
  • Kozlíček polní – v zimě slouží v záhonu s jahodami k zachytávání sněhu, láká žížaly 
  • Brutnák lékařský – přitahuje hmyz k opylování 
  • Violky a pomněnky – lákají hmyz k opylování a zvýrazňují vůni ovoce 
Mohlo by se vám líbit

Zábavné dětské léto: Letní chalupa plná zvířat

Prázdniny na venkově bývají dobrodružství. Zcela bez povinností se asi neobejdou, ale určitě zbude čas i na tvořivé nápady. Třeba na ty ušité a našité!
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Jahody trhejte vždycky včetně kalichu a krátké stopky. Ty sklizené bez kalichu se rychleji kazí. 
  • Jahoda je souplodí nažek na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku. Vlastními plody jahodníku jsou malá žlutozelená zrníčka. 
  • Ve vyvýšeném záhonu zasaďte jahody nejlépe na kraj, aby se k nim dostalo dostatečně slunce.  
  • Vyvýšené řádky ohraničené dřevěnými proutky znesnadňují hlemýžďům možnost dostat se k jejich oblíbené pochoutce. Pomůže též vyplnit mezery mezi řádky dřevní štěpkou.  
  • Pro závěsné květináče je vhodná například odrůda ,Ostara‘. Její pevné výhony se totiž po okrajích neulomí.  
  • V převislé pěstírně může i na malém prostoru růst více rostlin.  
  • Jahody se dobře množí pomocí odnoží. Od mateřské rostlinky vezměte maximálně tři odnože. Zasaďte je ideálně na místo, kde jahody předtím nerostly. Vhodné je například místo po hrachu či jiných luštěninách. Jahody musí pořádně a včas zakořenit, aby odolaly zimním mrazům.  
  • Přebytečné výhony odstraňte, aby na ně rostlina zbytečně neplýtvala svojí silou. To by mohlo negativně ovlivnit úrodu v příštím roce.  
  • Do záhonu vsaďte jahodník v květináči a jeho odnože zasuňte do půdy. Nejpozději koncem léta budete mít nové rostlinky, které můžete bez problémů přesadit na nové místo v záhonu.  
Mohlo by se vám líbit

Léto přímo vybízí ke sportu: Koloběhem k lepší figuře

Stresujete se, protože se blíží plavková sezóna, a vy nemáte postavu podle svých představ? Nevěste hlavu, máme pro vás tip na zábavný a účinný pohyb, při kterém navíc budete moci čerpat energii na sluníčku. Vyzkoušejte koloběh.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Zahrada
Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zahrada
Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Zahrada
První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit