Barvy, kam se podíváš
Po staletí je však už hlavně oblíbenou okrasnou rostlinou. Její bílé květy prozáří mrazem zkřehlé zahrady a záhony, a to od prosince až do jara. Čemeřice východní roste obvykle na vápenatých půdách v severovýchodním Řecku, severním Turecku
a na středním a západním Kavkazu. Její kříženci, kteří se vyskytují i ve zdejších zahradách, se označují obecným názvem Helleborus x hybridus. Kvetou o něco později, tedy koncem ledna až začátkem února. Na rozdíl od čemeřice černé je barevná škála jejich květů široká. Kromě bílé, žluté a růžové mohou překvapit i temnými odstíny fialové. Některé kultivary mají na sobě barevné skvrnky i barevně odlišné lemování či různý tvar květů. V záhonu čemeřice krásně doplní pomněnkovec velkolistý, brambořík, plicník lékařský a také různé druhy kapradin. V nárocích na pěstování jsou si všechny velmi podobné. Nejlépe se jim daří v propustné, vlhké, ne však trvale mokré půdě. Nezapomínejte ale na to, že nemají rády teplo. V místnostech s pokojovou teplotou tak rychle uvadají.
Pozvánka do zahrady
Tyto zimní trvalky nejsou žádné choulostivé slečinky. Rostou v polostínu, některé druhy i ve stínu pod stromy – tam jen méně kvetou. Rozkvétají v závislosti na druhu od února do dubna, tedy v době, kdy se zahrada teprve nadechuje k jarnímu ohňostroji barev. Mnohé jsou stálezelené, takže jejich tmavě zelené, stříbrně mramorované listy budou zdobit zahradu po celý rok.