Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Okouzlující fauna: Noblesní slepice na tři? Páv!

Král Šalamoun měl na unikátním pohyblivém trůnu jako ozdobu i zlatého páva. Bible tvrdí, že panovník tyto nádherné ptáky uctíval a obdivoval jako šperk i stráž. Barevní pernatci nadchli i Alexandra Velikého. Otevřel jim cestu do Evropy, do svého srdce i své kuchyně.

Jana Kantorová | 24. 05. 2023

TEXT: MICHAELA ŠMERGLOVÁ 

Pávi (Pavo cristatus L.), nepřehlédnutelní i nepřeslechnutelní ptáci, měli už v historii své obdivovatele. Rekrutovali se z milovníků fauny, barev, ale i masa. Přesněji, malíři přírody jako Giovanni Crivelli a Archibald Thorburn přenášeli pávy v plné kráse štětcem na plátna, kuchaři aristokratů je zase kladli ‚in natura‘ na stoly. 

Galerie: Nepřehlédnutelní a krásní pávi
Mohlo by se vám líbit

Příroda: Hra na lásku s ‚drsňačkou‘

Jedinou básní K. H. Mácha zakonzervoval mezi našinci vizi, že hrdlička je pták symbolizující lásku. Od doby, kdy v Máji ‚hrdliččin zval ku lásce hlas‘, funguje zmíněný pták jako synonymum jemných citů. Za něžnou vizáží je ale v reálu skryt energický živočich, který umí i seknout a v páření city moc neřeší.
marianne.cz

Výjimečný pták  

Už v Římě měl ve 2. století před Kristem tamní císař Aulus Vitellius regulérní jateční chov pávů. Pro fér hru nutno dodat, že pávi hrdě kráčeli i zahradami českých šlechticů, neboť vlastnit je bylo privilegiem mocných. Neunikli však ani jejich tabulím. Svatební hostina Viléma z Rožmberka si jich roku 1578 vyžádala tři sta padesát. A to se ženil třikrát! Ač je paví maso ‚houževnaté‘, bez specifické chuti, hraje dál prim na argentinském štědrovečerním stole a sem tam si ho připraví i našinec. Na okraj, páv se neškube, ale celý stáhne. V minulosti sloužil i jako tzv. šauesen, tedy jídlo na stole více k dívání – upečený, poté potažený původním pernatým hávem s krásně zachovaným krkem a hlavou. 

Mohlo by se vám líbit

Naše fauna: Volá tě vlaštovka na drátě!

Pospíchají, jsou zvědavé a můžou se přetrhnout, aby byly všude první. Ne nadarmo se o průkopnických činech mluví jako o prvních vlaštovkách... Ovšem pozor, jedna jaro nedělá, nutno čekat na celé hejno.
marianne.cz

Chodící luxus  

Páv korunkatý je bez diskusí vizuálně elegantní hrabavý pták, který má domovinu v pralesích Indie a Srí Lanky. Tam žijí tito pestrobarevní bažantovití divoce. Přes noc z bezpečnostních důvodů v korunách stromů, přes den se procházejí v podrostu. V Barmě, která má ocasatého ptáka dokonce ve znaku, je ale volně žijící páv ohrožen. Ač chráněn, je hojně loven. Ve světě se vyskytuje i páv zelený (Pavo muticus) a páv konžský (Afropavo congensis). Drobně se liší velikostí a barvou, jedno však mají společné – samci nosí vlečku. Onen luxusní chvost je ale trochu podvod, jde totiž o svrchní krovky. Skutečný ocas mají pávi tuctový.

Na roztaženou okrasu plnou ok ovšem lákají samičky, které touto ohromující pernatostí nedisponují. Pravdou je, že některé pávice sledují namlouvací akce polygamních protějšků znuděně. Pro ně je důležitější chřestění per než jejich krása. Ve finále jsou tak pavími oky okouzleni nejvíce lidé. Konečně, pro ozdobu dodnes chovají pávy v zámeckých parcích, zahradách i malých zoo. Někde i z praktických důvodů. „Nejstarší páv v chovu má dominantní postavení a je i dobrý hlídač. Hlasitě upozorní na cizí osoby i přelétající dravce,“ vysvětluje jejich chovatel Václav Pšenička. Nelíbezný paví skřek zní i při jeho dubnových námluvách. V pražských parcích rušili obyvatele tak, že jejich pobyt řešil roku 1740 císařský dekret. 

Mohlo by se vám líbit

Krásná příroda: ... a na polích jim leží drahé kameny!

Růženín, granát, ametyst, jaspis či záhněda...Pár z „šutráčků“, které umějí v českých zemích – mineralogickém ráji – udělat z chudáka boháče. Jen je najít! Drahokamy i polodrahokamy se to tu hemží.
marianne.cz

U Kinských se přemnožil   

„Naše zámecká zahrada je pro pávy ideální. Nikdo je v ničem neomezuje, mají prostor, a když chtějí, tak i klid. Samice tady mohou bez problémů snést i vysedět mladé. Až se tu díky té pohodě pávi přemnožili. Letos jsme museli jejich počet regulovat,“ říká Lucie Lešová z kanceláře zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Loni se kolem zámku rodu Kinských totiž procházelo pětadvacet pernatých kousků! Turisté si na přítomnost ptáků u kulturních památek zvykli, ale pro děti jsou atrakcí. „Nadšeně sbírají paví pera, ale že by je někdo pávům trhal, to ne,“ míní Lucie Lešová. Majestátně vypadající pávi se volně loudají také u zámku Orlík, Libochovice či v pražské Vald- štejnské zahradě. 

Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Křehký MANEKÝN, to je otakárek fenyklový

Výrazná černá kresba na křídlech, ostré zadní výčnělky připomínající ocas vlaštovky. Tak se od jiných motýlích druhů odlišuje otakárek fenyklový, jeden z našich nejkrásnějších motýlů. Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se mu vlastně říká fenyklový?
marianne.cz

Neštěstí v čelence?  

Paví pero uschované doma údajně ničí vztahy, přináší neštěstí, bere peníze a zdraví, praví řecká báje, v níž bůh Zeus své choti Heře ze žárlivosti zlikvidoval jejího přítele. Bohyně si proto při truchlení stvořila páva, nového společníka, a očima svého byvšího strážce ozdobila jeho pera. Páv tak symbolizoval smutek. V jiných kulturách se pavím perům přičítala moudrost a schopnost dobrého rozhodování. Proto si jimi vládci zdobili čelenky. Užívala se i při kouzlení.

Aby se pávům nekřivdilo, žijí-li od mládí v kontaktu s člověkem, jsou k němu vlídní, a nechají se dokonce i hladit. I ze zvědavosti. Pokud páv opustí majitele a jde na výzvědy, netřeba se vždy o něj bát. Má dobrý orientační smysl, umí se vrátit. Kam? Stejně do voliéry jako do zahrady, kde hřaduje na stromě, či do obdoby kurníku. Tam vydrží i dvacet let. Samec obstará pět až šest samic, jedna snese tři až osm vajec. Množení jim jde, přesto se však malí pávi musí chránit nejen před predátory, ale také před chladem a deštěm. À propos, inzerátů na prodej pávů je stále víc. Zájem roste. 

Mohlo by se vám líbit

Řemeslo: Příroda zamčená do reliéfu

Umí zastavit čas. Přišla na způsob, jak v sádrových kachlích zakonzervovat krásu rostlin. V ateliéru Renaty Břeňové se rodí artefakty z plevele i vznešených květin.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Božské stvoření s ďábelským hlasem, to je páv. U mnohých se cena stupňuje podle vzácnosti zbarvení. Vzdor vizáži jde ale o ptáka nenáročného, který si potravu – hmyz, rostliny či semena – najde sám.  
  • Bílý páv je rarita. Nicméně i toho lze vidět na vlastní oči. V areálu zámku Pardubice se aktuálně procházejí tři.  
  • Italské přísloví říká: „Má peří andělské, hlas ďábelský a krok zákeřníka.“ Něco na tom je... Nadocasní pera zdobí až sto sedmdesát pět ok!  
  • Podoba s bažantem je zřejmá. Páv létá obratně, ale ne dlouho. Chovatelé samcům přistřihují křídla, čímž zamezí jejich úniku.  
  • Samec i samice páva mají na hlavě korunku ze čtyřiadvaceti pírek. Jeho zadní chlouba měří 140 až 160 centimetrů.  
  • Paví slepice snášejí vejce už jako jednoleté. 
Mohlo by se vám líbit

Když příroda udává módní trendy

Jarní příroda začíná hrát všemi barvami. Dokáže vykouzlit barevné kombinace, které by nás samotné nenapadly. Odvažte se a vpusťte si je i do svého šatníku.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Zahrada
Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zahrada
Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Zahrada
První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit