Umělecký fotograf David Yarrow zachycuje zvířata i lidi v africké Keni
Nová série snímků ukazuje kontrast dvou velmi odlišných tváří této fascinující africké země.
marianne.cz
Plch je drobný hlodavec, který přebývá v lesích, dobře ukrytý před zraky lidí. Pokud si však pro své námluvy vybere půdu vašeho domu, připravte se na pěkně hlučné noci.
TEXT: ALEXANDRA KOUTNÁ
Šedivý ocas se mihl vysoko mezi stromy. Drobné zvířátko hbitě skáče po větvích a mizí v korunách. Tělíčko menší než veverka, ocas výrazně huňatější než myš. Co by to jen mohlo být? Nebudeme vás dlouho napínat – jde o plcha velkého (Glis glis). Tento drobný hlodavec často žije v naší blízkosti, aniž bychom o něm věděli. Není to však způsobeno pouze tím, že není větší než patnáct centimetrů. Aktivní bývá hlavně za šera a v noci. Dny pak tráví v hnízdech či dutinách stromů, kde se ukrývá před kočkami, sovami nebo kunami. Plši navíc většinu roku prospí, ne nadarmo se jim lidově říká sedmispáči. K zimnímu spánku se ukládají již koncem září. Období od října do května prožívají v hibernaci. Noru hlubokou asi jeden metr si vydlabou v půdě a vystelou si ji mechem a listím. Zde se pak schoulí do klubíčka a zachumlají se do huňatého ocasu.
Hned po probuzení se jim začnou zapalovat lýtka – od června začíná období námluv, které toto nenápadné zvířátko promění v pořádného divocha. Samečkové honí samice, pohvizdují na ně a agresivně odhání případné soky. Pro své dvoření si mohou vybrat i vaši půdu či zahradní domek. Čtyři týdny po oplodnění přivádí samička na svět čtyři až šest mláďat. Kojí je šest týdnů a v průběhu této doby mláďata přijímají čím dál častěji i tuhou stravu a začínají podnikat první průzkumné výpravy do okolí. S rozmnožováním plchů se pojí i jedna zajímavost. Vše se totiž odvíjí od úrody žaludů a bukvic. Plodnost dubů a buků meziročně kolísá, a tak se může stát, že v chudých letech se plši nerozmnoží. Chtějí totiž zajistit ideální podmínky pro potomstvo, které musí po narození stihnout přibrat dostatečně na váze, aby přežilo blížící se zimu. Záhadou zůstává, jak plši předem poznají, zda nastane úrodný rok, či nikoli.
Blízkými příbuznými plcha velkého jsou plšík lískový (Muscardinus avellanarius) a plch zahradní (Eliomys quercinus). Všichni patří do čeledi plchovití (Gliridae). Obývají hlavně oblasti listnatých a smíšených lesů, kde mají dostatek potravy. Někdy se stane, že se plši usídlí i v přímém sousedství s člověkem – v kůlně, zahradním domku či na půdě. Je přitom dobré pamatovat na fakt, že patří mezi ohrožené druhy, proto se nesmějí zabíjet. Pokud se k vám už tento hlodavec nastěhoval a ruší vás jeho aktivita během noci, jedinou možností je odchyt do klecové pasti. Následně jej vypusťte do volné přírody, dostatečně daleko od domu. Jestli jsou vám ale tato zvířátka sympatická, můžete jim v zahradě vyrobit domeček a čekat, zda se jim u vás zalíbí.
Pokud na půdě najdete opuštěná plší mláďata, neznamená to, že se automaticky jedná o sirotky. Samice často nechává své potomky na krátkou dobu o samotě, aby jim zajistila potravu. Situaci proto chvíli pozorujte a plchů se ujměte pouze tehdy, pokud opravdu potřebují vaši pomoc. Vložit je můžete do krabice od bot vystlané ručníkem. Přidejte ohřívací láhev a nabídněte zvířatům čerstvé ovoce nebo třeba slunečnicová semínka. Poté vyhledejte na internetu adresu nejbližší záchranné stanice pro opuštěná mláďata a situaci zkonzultujte s odborníky.
Venkov a styl