Všichni známe dožínky i vinobraní. Na dočesnou se ale trochu zapomnělo
Dožínky uzavírají žně, vinobraní zase sklizeň vína. Víte ale, co je to dočesná, kterou na začátku září ožije celý Žatec?
marianne.cz
Co více může symbolizovat podzim než blížící se sklizeň hroznů a její oslavy? Vinobraní je jednou z nejstarších zemědělských slavností, která se slaví ve vinařských regionech po celém světě a spojuje tradice, kulturu a radost z bohaté úrody.
I vinaři věří, že na jejich úrodu někdo dohlíží. A tím je Svatý Urban, který je patronem vinařů a vinic a právě jeho postava je úzce spojena s vinařskou tradicí. Urban byl papežem ve 3. století a podle legendy se během pronásledování křesťanů často ukrýval na vinicích. Vinaři si jej zvolili za svého ochránce, protože věřili, že jim pomáhá chránit jejich vinice před nepřízní počasí a neúrodou. Proto není překvapením, že obrázky tohoto patrona často visí nad vchody do vinných sklípků a sklepů. Víno bylo od nepaměti považováno za posvátný nápoj, a tak se k němu váže celá řada slavností a tradic, jako je například vinobraní.
Věděli jste, že ve středověku se vinná réva pěstovala zejména v klášterech, kde neustále zlepšovali techniky výroby vína? Vinobraní se nadále rozvíjelo jako významná událost, a to jak po duchovní, tak po ekonomické stránce. Víno se stalo důležitým obchodním artiklem a bylo zásadní pro prosperitu vinařských regionů. Pro vinaře jsou oslavy vína nejen oslavou sklizně a uznáním za jejich pečlivou práci na vinici, ale také příležitostí pochlubit se vlastním vymazleným produktem, které s láskou vytvořili. Úsměv a nadšení, které vzbudí první doušek jejich nápoje, jsou pro ně tou největší odměnou. Během vinobraníprezentují svou sbírku vín z odrůd, které pečlivě pěstovali, ale rádi také návštěvníkům ukazují proces výroby, od lisování hroznů až po zrání v sudech. Zvou hosty do svých vinoték k degustacím, včetně starších ročníků, které doprovází výborné místní pochoutky. Při procházkách vinicemi, kde za slunečních paprsků vzniká tento lahodný mok, vyprávějí o svých jedinečných postupech a tajemstvích.
Vinobraní v Čechách a na Moravě je oblíbenou podzimní slavností, především v regionech jako jsou Znojemsko, Mikulov a Mělnicko. Znojemské vinobraní a Pálavské vinobraní přitahují tisíce návštěvníků, kteří si užívají ochutnávky vín, burčáku, historické průvody, rytířské turnaje a koncerty. V Mělníku se slaví podobně bohatým kulturním programem, který propojuje víno s místními tradicemi a historií. Vinobraní je důležitou součástí vinařské kultury a turistického ruchu v Česku. Například v Itálii probíhá úcta k vínu a jeho výrobě od konce srpna do října, kdy se v regionech jako Toskánsko, Piemont a Sicílie sklízí hrozny pro vína jako Chianti, Barolo nebo Marsala. Ve Francii má vinobraní dlouhou tradici, a to především v prestižních vinařských regionech Bordeaux, kde se slaví sklizeň prestižních vín ochutnávkami a festivaly. V Burgundsku je známý festival Fêtes de la Vente des Vins v Beaune, zatímco v Champagne se klade důraz na exkluzivní prohlídky sklepů a domů se šampaňským. Vinobraní ve Španělsku probíhá v září a říjnu, zejména v regionech jako La Rioja, Katalánsko a Jerez. V La Rioji se slavi Fiesta de la Vendimia Riojana s lisováním hroznů a průvody. Katalánsko, známé pro Cavu, pořádá festivaly s hudbou a ohňostroji, zatímco v Jerezu se během Feria de la Vendimia oslavuje sklizeň odrůd pro sherry tancem a ochutnávkami. V Německu se oslavuje především v regionech jako Porýní, Mosela a Pfalz ve spojení s tradičními festivaly vína, zvanými Weinfeste, kde se oslavují vína jako Riesling a Silvaner. Rakouské oslavy vín se soustředí především do oblastí Wachau, Burgenland a Štýrsko. Vinobraní zahrnují tradiční trhy, ochutnávky a slavnostní události, kde se podává Sturm, částečně zkvašený mošt. Moldavsko, jedna z nejstarších vinařských zemí, slaví vinobraní v říjnu během National Wine Day. Festivaly v hlavním městě Kišiněvě nabízejí ochutnávky vín a tradičních jídel, zatímco vinařské exkurze zahrnují návštěvy proslulých podzemních vinařských sklepů, jako jsou Cricova a Milestii Mici.
ceskezvyky.cz, wineplanet.sk/blog, vinarte.cz