4. Lití olova
Tato tradice je rozšířená v několika evropských zemích, včetně Česka a Německa. Lidé roztavují malé kousky olova nad plamenem svíčky. Když olovo vylijete do studené vody, rychle tuhne a tvoří různé tvary. Interpretace těchto forem olova se používají k věštění. Například, pokud se olovo tvaruje do podoby koule, to může znamenat štěstí nebo pravdivost. Jiné tvary mohou symbolizovat různé události nebo situace v nadcházejícím roce.
5. Házení bačkorou, zavírání dveří, zvonění zvonků
Házení botou má svůj původ v některých částech Střední a Východní Evropy, včetně Česka a Slovenska. V noci na Štědrý den nebo na Silvestra lidé hází botu za svátečně prostřený stůl nebo před dům. Házení botou bylo původně zamýšleno jako způsob přitáhnutí štěstí a ke zjistění, jaký bude budoucí rok. Pokud botou ukáže špička směrem ke dveřím, předpovídá se odchod, zatímco špička směrem dovnitř by měla znamenat, že rodina zůstane pohromadě.
Na Štědrý den se také tradičně zavírají dveře sklepů a chlévů. Tímto způsobem se má zadržet štěstí, aby rodinu provázelo celý následující rok.
Večer na Štědrý den, před půlnoční mší, se mnoho kostelních zvonků v Česku rozezní. To je symbolické zvukové pozvání k půlnoční mši, kterou mnoho rodin navštěvuje jako součást vánočních tradic.