Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Tradice: Pod dohledem knížecích granátníků

Nejen Pražský hrad má svou stráž v parádních uniformách. Zámek v Českém Krumlově hlídá od 18. století Schwarzenberská granátnická garda. Komunisté ji rozpustili v březnu 1948, devět měsíců po zestátnění schwarzenberského majetku. Obnovena byla před sedmi lety.

Jana Kantorová | 11. 04. 2023

TEXT: LIBOR HRUŠKA

Skupina mužů v historických uniformách korunovaných vysokou kožešinovou čepicí budí na druhém nádvoří českokrumlovského zámku pořádný rozruch. Lidé se zastavují a každou chvíli někdo přijde požádat o společnou fotku. Netuší, jak velké mají štěstí. Granátníci zámek hlídají zatím jen při výjimečných příležitostech, jako jsou státní svátky nebo různé slavnosti. Dnes jde o svatbu v ikonickém Zrcadlovém sále. 

Galerie: Když zámek hlídají granátníci
Mohlo by se vám líbit

Tradice, která stále žije: Četnická stanice Kuřim

Už je to víc než dvacet let, kdy se Česko díky seriálu Četnické humoresky zamilovalo do uniforem prvorepublikových četníků. A tahle láska ještě zdaleka nevyprchala. Přesvědčit se o tom dá třeba i v obnovené četnické stanici v Kuřimi u Brna.
marianne.cz

Z Hluboké do Krumlova  

Partu jihočeských lokálních patriotů má na povel hejtman Martin Neudörfl, jednatřicetiletý Krumlovák, který si před sedmi lety usmyslel, že starou tradici na zámek vrátí. Do svého snu investoval vlastní peníze a podařilo se mu nadchnout i sponzory, krumlovskou radnici, vedení státního zámku a knížete Karla Schwarzenberga. „Zdaleka nejsme u konce. Naším dalším cílem je, aby na strážnici stál gardista každý den, tak, jak tomu bývalo v minulosti,“ plánuje mladý lingvista a historik. Granátnická garda vznikla před více než třemi stovkami let jako osobní tělesná stráž Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu a jeho blízkých. Jejími členy měli být vysloužilí vojáci statné a vysoké postavy, bez tělesných vad. Oddíl měl původně hlavní stan na zámku v Hluboké nad Vltavou a s knížetem a jeho družinou putoval po schwarzenberských sídlech. V Krumlově natrvalo zakotvil po téměř čtyřech desetiletích své existence, konkrétně v roce 1742. 

Mohlo by se vám líbit

Tradiční řemeslo: Malérečka (nejen) mezi mašlami

Malovat mašle ke kroji stejně jako liturgické stuhy do kostela či pro faráře, je kumšt. Ornamenty se musejí především vymyslet, občas poopravit stávající a pak za dodržení pevných letitých pravidel jimi mašle vyzdobit. Tu disciplínu zvládá jen pár šikovných dam a Miroslava Polachová je jednou z nejlepších...
marianne.cz

Hlídka na zámku

Gardisté vykonávali strážní službu na zámecké věži i na druhém nádvoří, pomáhali při plavení dřeva a účastnili se i sklizně obilí. Jejich specialitou bylo také odpalování ohňostrojů. Jihočeské državy mocného šlechtického rodu byly vždy jakýmsi státem ve státě, ne nadarmo se jim přezdívalo „Schwarzenberské království“. To vysvětluje, proč garda přežila i první republiku a druhou světovou válku. Namále přitom měla už za dob Rakousko-Uherska, kdy docházelo k rušení samostatných šlechtických jednotek. Na Schwarzenbergy ale nedošlo a stejně to dopadlo i za Masaryka. Granátnická garda byla vůbec poslední osobní hradní stráží, byť spíše symbolickou, na území Československé republiky i kontinentální Evropy. 

Mohlo by se vám líbit

7 tipů, jak připravit zahradu na jaro. Samotná příprava půdy nestačí.

Se začátkem jara začíná ve většině oblastí příprava na jarní výsadbu. Abyste se mohli pyšnit kvetoucí zahradou, bohatou úrodou zeleniny a ovoce i perfektním trávníkem je nutné zahradu na novou sezónu připravit. Netýká se to pouze samotné zahrady, ale také veškerých zahradních nástrojů.
marianne.cz

Po práci do uniformy  

Modrobílé granátnické uniformy spoluutvářely kolorit historického města a gardová kapela bývala jedním z nejžádanějších ansámblů v jižních Čechách. Přesto komunisté gardu brzy po únoru 1948 zrušili. „Pokusy ji obnovit se objevily už v padesátých letech a potom v roce 1968. Povedlo se to ale až nám,“ říká Martin, který pochází z tradiční krumlovské rodiny. Jeho předkové se počítali mezi takzvané Švarcenberáky, tedy knížecí zaměstnance. Na nápad obnovit zámeckou gardu Martin přišel během studia ve Francii. „Každé město tam má drobnou specialitu, na kterou jsou místní lidé strašně hrdí. Odmalička jsem věděl, že v Krumlově garda bývala, a došlo mi, že by byla naprostý unikát,“ popisuje hejtman granátníků.

Mohlo by se vám líbit

Poctivé nožířské řemeslo budiž pochváleno

Ještě nedávno se Anton Vadovič pohyboval v učebnách a laboratořích pražské Vysoké školy chemicko-technologické, Víkendy pak trávil doma na Moravě, kde bílý plášť měnil za kovářskou zástěru.
marianne.cz

Nemusel začínat úplně od nuly

Zachovalo se pár starých uniforem i mnoho archivního materiálu. Vycházet mohl také z disertační práce českobudějovického hudebníka Martina Voříška věnované historii gardové kapely. „Když jsem si ji přečetl, tak jsem se pro myšlenku obnovení gardy naprosto nadchl,“ vzpomíná Neudörfl. V roce 2015 vznikl spolek Schwarzenberská granátnická garda a už brzy mohli lidé v ulicích města potkat muže v prvních šesti nově ušitých uniformách. Počet gardistů se během staletí proměňoval, dnes má oddíl nějakých dvacet členů. „Slouží“ ve volném čase, vedle civilních povolání. Huňatou čepici zvanou medvědice na sebe čas od času berou truhlář, zámecký průvodce i bývalý člen pražské Hradní stráže. Ne každý ale dril v gardě vydrží. Martin je perfekcionista, a jak s úsměvem říká, hlavní požadavek na nového člena je vydržet hejtmanovo „věčné pérování“

 

Mohlo by se vám líbit

Kouzlení z vrbového proutí aneb tradiční řemeslo stále žije

Scházelo málo a Jan Smrt by dnes byl veterinárním technikem. Jenže tento obor v roce, kdy zrovna končil základní školu neotevírali, takže už víc jak dvě desetiletí vytváří ve své dílně, kterou najdete v půvabém areálu Vášova mlýna nedaleko jihočeského MIlevska košíky a mnohé další výrobky z přírodního materiálu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Tradice
Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Tradice
Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Tradice
Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit