Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Prosincové tradice: Betlémy a andělské zvonění

Nejtajuplnější svátky roku jsou od nepaměti doprovázeny symboly. Některé vznikly spontánně, jiné vycházejí z dlouholetých tradic. Ať stavění betlému, či cesta pro betlémské světlo nám zpříjemňují temné dny a těšení se na slavnostní finále.

Jana Kantorová | 30. 12. 2023

PŘIRAVILA: Iveta Vařečková 

Betlém s Ježíškem v jesličkách je hlavním symbolem křesťanských Vánoc. V minulosti býval ozdobou řady domácností a na jeho vytvoření se mnohdy podílelo i několik generací. Chystal se v čase adventním, na Štědrý den se pak u jesliček rozsvěcelo světlo a uklízel se až na Hromnice 2. února. České betlémářství bylo vyhlášené a betlémy v nejrůznějších podobách můžeme dodnes vidět v mnoha muzeích nebo na vánočních výstavách. Svůj rodinný betlém si však můžete vytvořit i sami. S každým rokem ho pak rozšiřovat, doplňovat a vytvořit si tak malý rodinný poklad. Možností, jak můžou jesličky a figurky vzniknout, je spoustu – od papírových přes plstěné, ze šustí, kaštanů a žaludů až po keramiku či dřevo. Ozdobit je pak lze různými přírodninami, například mechem nebo kůrou. Tvarování figurek z lipového dřeva dlátky osloví hlavně starší děti. V průběhu adventu se dá díky postupnému tvoření betlému začít vytvářet vánoční příběh, jehož vyprávění přetrvalo věky... 

Tip redakce:  

Figurky ze šustí s betlémskou tematikou i celé něžné betlémy vyrábí podle rodinné tradice i Marie Kočišová z moravských Vnorov (Figurky-ze-susti.cz). Šustí jsou listeny obalující kukuřičné klasy, jejichž užívání u nás sahá do 17. století, kdy se na Moravě začala pěstovat kukuřice ve větším množství. 

Galerie: Betlémy jako rodinné bohatství
Mohlo by se vám líbit

Pohádkové betlémy

Ve východočeském Rychnově nad Kněžnou se koná už po osmnácté výstava Betlémy z kraje Orlických hor. Až do 28. prosince si můžete prohlédnout stovku exponátů, které letos spojuje téma Za betlémy do pohádky.
marianne.cz

Betlémy za hranicemi  

Jesličky neboli betlém se scénou narození Páně mají v některých evropských zemích významnou tradici a například na některých místech v Itálii jsou jediným symbolem Vánoc. V našich krajích během adventu stavíme betlémy po vzoru svatého Františka z Assisi. Málokdo přitom zná příběh, který je s ním spojený. Svatý František trávil v roce 1223 Vánoce na panství u italského šlechtice Giovanniho di Velita. Během těch dní uvažoval o příběhu narození Páně, a protože toužil prožít ten výjimečný okamžik, kdy byl Ježíšek vložen do jesliček, připravil místo v nedaleké jeskyni na kopci u vesničky Greccio a výjev v ní uspořádal. Půjčil si oslíka a další zvířata, aby stáli nad jesličkami. Také požádal dvě osoby, aby se chopily rolí Marie a Josefa. Protože se mu však nepodařilo vypůjčit si děťátko, uložil do sena loutku. Když nastala půlnoc a lidé vystoupali k jeskyni, uviděli jesličky. Svatý František pak pronesl na místě kázání o bohatství, které objeví právě ti, kteří jsou pozorní a duchem bdělí. Zvyk stavět si podobné biblické výjevy se brzy rozšířil a díky františkánům je dnes znám po celém světě. Pravděpodobně byla tehdy prvně sloužena i půlnoční mše

Mohlo by se vám líbit

Pravé skandinávské Vánoce v přestavěné dřevěné chatce

Nejdřív se zamilovali do kouzelného místa u jezera a poté sem začali z jiného místa přesouvat kousek po kousku jednoduchou dřevěnou chatku. Jakou proměnou prošla?
marianne.cz

ANDĚLSKÉ CINKÁNÍ 

Tradice plechových zvonících stromečků sahá do konce 19. století, kdy se začaly vyrábět v německém Porýní. V Československu se těšily velké oblibě především v druhé polovině 20. století. Po sametové revoluci ale zájem opadl. Teprve o dvacet let později se vrátily na trh díky snaze a pátrání Zdeňka Ševčíka. Dnešní zvonící stromečky skládají ručně zaměstnanci v chráněné dílně v Rožmitále pod Třemšínem. 

Mohlo by se vám líbit

Sváteční dekorace: Svátky v přírodním stylu

Pár klacíků, koření, březová kulatina nebo stará prkna, která by každý nejspíš vyhodil. Ukážeme vám, jak je jednoduše proměníte v půvabné dekorace.
marianne.cz

BETLÉMSKÉ SVĚTLO 

Tento plamínek se rozsvěcí každý rok v adventní době v betlémské jeskyni, v níž se narodil Ježíš. Odtud je světlo v lampě letecky přepraveno do Vídně a pak dál do Evropy... Nápad vznikl v Rakousku v roce 1986, kdy bylo přivezeno do Lince jako poděkování všem, kteří přispěli nadaci Světlo ve tmě, pomáhající lidem s poruchami zraku. O rok později byli pozváni ke spolupráci rakouští skauti a světlo ‚v jejich rukách‘ putovalo do Vídně. Odtud se pak začalo šířit do celého světa. Třetí adventní sobotu přijíždí vlakem betlémské světlo i do Česka a skauti ho roznášejí do kostelů, domovů pro seniory, nemocnic a hospiců, aby byli všichni ujištěni, že nejsou sami. 

Inspirací se stal pravděpodobně příběh, který se odehrál před stovkami let v italské Florencii. Římský papež Urban II. tehdy vyzval rytíře, aby se vydali na křížovou výpravu do Palestiny a osvobodili Betlém a Jeruzalém od muslimů. Najmout se nechali i mladíci z města Florencie a jeden z nich prohlásil, že pokud se vrátí, doveze plamínek ohně věčného světla z betlémské baziliky. Za několik let, krátce před Vánocemi, se před branou do města objevil zubožený muž, kráčející v čele skupiny s hořící svíčkou v ruce. Místní obyvatelé už své syny oplakali, a teprve když s příchozími promluvili, poznali v nich své blízké. Ti přísahali, že světlo z Betléma celou cestu ochraňovali před všemi nástrahami, jen aby splnili slib, který dali. 

Tip redakce: 

Mnoho lidí si dnes nosí betlémské světlo z kostela či vánočního trhu. Navzdory hranicím stále předávaný plamínek vzbuzuje naději a posiluje víru. Vede zároveň k zamyšlení: „Komu byste lucernu se světýlkem donesli vy?“ 

Mohlo by se vám líbit

Tradice: Mikulášské obchůzky aneb Když zazvoní u dveří čerti

Na Valašsku vždy bývaly svátky související s koncem roku trochu mystické. Svatý Mikuláš tu zdaleka není hlavní postavou. To spíš čerti, kterých je po jeho boku hned několik, a také smrtka.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Tradice
Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Tradice
Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Tradice
Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit